007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä

James Bondin fanit, ottakaahan almanakkaa esille!IO Interactive paljastaa uutta pelikuvaa 007 First Light -teoksesta 3. syyskuuta State of Play -lähetyksessä. Esityksessä luvassa on yli 30 minuuttia Bondin toimintaa suoraan MI6:n palvelukseen astumisen ensimission parissa.

Näytöksessä päästään mukaan kaikkeen, mitä salainen agentti voi kuvitella, vauhdikkaita takaa-ajoja autoilla, hiiviskelyä jalan ja tietenkin tulitaisteluja. Lähetys striimataan PlayStationin Twitch- ja YouTube-kanavilla kello 20 Suomen aikaa.

Edellisen kerran State of Play -tapahtumassa kesäkuussa saatiin ensimakua pelin trailerista, joka esitteli IO Interactiven oman tulkinnan Bondin maailmasta. Nyt luvassa on syvällisempi katsaus itse peliin ja sen intensiiviseen vakoojatoimintaan.

Esityksen jälkeen kehittäjät kertovat tarkemmin pelin salaisista yksityiskohdista ja pelimekaniikoista, joten tämä on loistava tilaisuus nähdä, miten uusi 007-elämys eroaa aiemmista peleistä.

Sucker Punch aikoo pysyä yhden projektin studiona myös Ghost of Yotein jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Sucker Punch aikoo pysyä yhden projektin studiona myös Ghost of Yotein jälkeen

PlayStationin omistama Sucker Punch Productions ei aio laajentaa toimintaansa moniprojektistudioksi, kertoo studion vetäjä Brian Fleming. Ghost of Yotein julkaisun jälkeen studio keskittyy yhä vain yhteen peliin kerrallaan, aivan kuten aiemminkin.

Haastattelussa Fleming totesi, että päätös kumpuaa halusta säilyttää keskittyminen ja laatu.

Totuus on, että voimme tehdä vain yhden asian kerrallaan. Jos olisimme hyviä jongleeraamaan neljää projektia, tekisimme remastereita ja fanien toivomia lisäosia, mutta meillä on vain yksi mahdollisuus noin viiden vuoden välein. – Fleming sanoi.

Hän kuvailee pelivalintaa lähes elämänmittaiseksi päätökseksi.

Se on kuin valitsisi korkeakoulunsa ja pääaineensa joka viides vuosi. Sinulla voi olla viisitoista hyvää ideaa, mutta vain yhden niistä voit toteuttaa. – Fleming kuvaili.

Vuonna 2027 30-vuotisjuhliaan viettävä Sucker Punch tunnetaan erityisesti Sly Cooper, InFamous ja Ghost of Tsushima -sarjoistaan. Monet fanit toivovat klassikoiden paluuta, mutta Fleming vihjaa, että seuraava projekti riippuu ennen kaikkea studion parhaasta ideasta, eikä vain nostalgiahalusta.

Jokainen siirtymä sarjasta toiseen tarkoittaa myös hyvästejä osalle tiimistä, jotka eivät halua työskennellä tietyntyyppisen pelin parissa. Se on vaikeaa, mutta välttämätöntä. – Fleming sanoi.

Ghost of Yotei: Legends -moninpelilisäosa julkaistaan vuonna 2026, ja sen jälkeen Sucker Punch suuntaa kohti seuraavaa suurta seikkailua.

Ghost of Yotei menestyy, mutta myyntiluvut saattavat olla liioiteltuja Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yotei menestyy, mutta myyntiluvut saattavat olla liioiteltuja

Ghost of Yōtei

Sucker Punchin uusi samurai-seikkailu Ghost of Yotei on noussut hetkessä maailmanlaajuiseksi ilmiöksi. Peli, joka jatkaa Ghost of Tsushiman tarinaa, on kerännyt kriitikoilta 86 Metacritic-pistettä, ja pelaajat ylistävät erityisesti sen henkeäsalpaavia maisemia ja immersiivistä pelikokemusta.

Vaikka peli on todistetusti myynyt hyvin, esimerkiksi Iso-Britanniassa, verkossa on liikkunut epävirallisia väitteitä yli kahden miljoonan kappaleen myynnistä. Nämä luvut perustuvat AI-generoituihin postauksiin ja sosiaalisen median jaettuihin tietoihin, joita jopa PlayStationin Kiinan myyntijohtaja oli jakanut, mutta virallista vahvistusta ei ole.

Sony ei ole vielä julkaissut tarkkoja kokonaismyyntilukuja, joten huhut kahden miljoonan kappaleen myynnistä ovat toistaiseksi vain spekulaatiota. Totuus on kuitenkin se, että peli menestyy, ja myyntiennätyksiä on luvassa lähiviikkoina ilman liioiteltuja lukuja.

Pelaajille tarkat myyntiluvut eivät ole kuitenkaan pääasia. Tärkeintä on Ghost of Yotei’n tarjoama elämyksellinen ja mukaansatempaava pelikokemus, joka on tehnyt siitä nopeasti fanien suosikin. Sony julkaisee viralliset myyntitiedot pian, mutta pelin menestys on jo kiistaton.