007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä

James Bondin fanit, ottakaahan almanakkaa esille! paljastaa uutta pelikuvaa First Light -teoksesta 3. syyskuuta -lähetyksessä. Esityksessä luvassa on yli 30 minuuttia Bondin toimintaa suoraan MI6:n palvelukseen astumisen ensimission parissa.

Näytöksessä päästään mukaan kaikkeen, mitä salainen agentti voi kuvitella, vauhdikkaita takaa-ajoja autoilla, hiiviskelyä jalan ja tietenkin tulitaisteluja. Lähetys striimataan PlayStationin – ja -kanavilla kello 20 Suomen aikaa.

Edellisen kerran State of Play -tapahtumassa kesäkuussa saatiin ensimakua pelin trailerista, joka esitteli Interactiven oman tulkinnan Bondin maailmasta. Nyt luvassa on syvällisempi katsaus itse peliin ja sen intensiiviseen vakoojatoimintaan.

Esityksen jälkeen kehittäjät kertovat tarkemmin pelin salaisista yksityiskohdista ja pelimekaniikoista, joten tämä on loistava tilaisuus nähdä, miten uusi 007-elämys eroaa aiemmista peleistä.

Valve saattaa olla syy PlayStationin PC-julkaisujen hiipumiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Valve saattaa olla syy PlayStationin PC-julkaisujen hiipumiseen

Huhut siitä, että Interactive Entertainment olisi vetäytymässä -julkaisuista, ovat herättäneet paljon keskustelua pelialalla. Useiden raporttien mukaan osa PlayStationin PC-porteista olisi peruttu, mikä on saanut pelaajat pohtimaan, miksi strategia on mahdollisesti muuttumassa.

Yksi teoria tulee entiseltä -kehittäjältä Peter Dalton. Hänen mukaansa todellinen syy voi olla Valven suunnittelema uusi , joka voisi muuttaa konsolien ja PC-pelaamisen välistä tasapainoa.

Dalton arvioi, että jos PlayStation julkaisi pelinsä samaan aikaan sekä konsoleille että PC:lle, Steam Machine voisi tarjota pelaajille parhaat puolet molemmista maailmoista. Konsolimaisen helppokäyttöisyyden sekä PC-alustan laajan pelivalikoiman. Tällöin pelaajat voisivat teoriassa pelata myös PlayStationin omia pelejä PC-pohjaisella konsolilaitteella, mikä voisi heikentää Sonyn oman konsolin vetovoimaa.

Samankaltaisen näkemyksen on esittänyt myös entinen Entertainmentin johtaja Mike Ybarra, jonka mukaan Valve voi muodostaa todellisen uhan perinteiselle konsolimarkkinalle. Ajatus on jopa hieman ironinen. Konsolisotaa ovat vuosia käyneet PlayStation, ja , mutta lopulta voittajaksi saattaisi nousta PC-kauppapaikka Steam.

Valve on aiemminkin yrittänyt murtautua konsolimarkkinoille Steam Machine -hankkeella, mutta tällä kertaa tilanne voi olla erilainen. SteamOSn , sekä Steam Deckin tuomat kokemukset ovat vahvistaneet Valven asemaa laitepuolella. Jos uusi Steam- todella näkee päivänvalon, konsolien ja PC-alustojen välillä voi muuttua merkittävästi.

EA irtisanoo työntekijöitä Battlefield-studioista Kommentit pois päältä artikkelissa EA irtisanoo työntekijöitä Battlefield-studioista

Pelijätti on irtisanonut työntekijöitä useista -sarjan parissa työskentelevistä studioista, vaikka oli yksi viime vuoden suurimmista pelihiteistä. Irtisanomiset koskevat useita studioita, kuten , Games, ja Studio. Tarkkaa irtisanottujen määrää ei ole kerrottu.

EA:n mukaan kyse on Battlefield-tiimien uudelleenjärjestelystä, jonka tarkoituksena on kohdistaa resurssit paremmin pelin jatkuvaan kehittämiseen. Yhtiö korostaa, että Battlefield on edelleen yksi sen tärkeimmistä pelisarjoista ja että siihen aiotaan panostaa jatkossakin pelaajien palautteen perusteella.

Tilanne on monelle yllättävä, sillä Battlefield 6 menestyi alussa erinomaisesti. Peli myi kolme päivää julkaisunsa jälkeen noin seitsemän miljoonaa kappaletta ja oli Yhdysvaltojen myydyin peli vuonna . Erityisesti moninpeli sai kriitikoilta ja pelaajilta hyvän vastaanoton, vaikka yksinpelikampanja herättikin ristiriitaisia mielipiteitä.

Julkaisun jälkeen peli on kuitenkin kohdannut myös ongelmia. Pelaajat ovat kritisoineet päivityksiä esimerkiksi kosmetiikasta, liikkumismekaniikasta sekä vahvasta mikrotransaktioiden käytöstä. Lisäksi osa pelaajista on närkästynyt generatiivisen tekoälyn hyödyntämisestä pelin kosmetiikassa. Kritiikki kasvoi niin suureksi, että pelin toisen kauden aloitusta siirrettiin, jotta kehittäjät ehtisivät reagoida palautteeseen.

Myös pelaajamäärät ovat laskeneet rajusti alkuhuumasta. Steamissä Battlefield 6 keräsi julkaisun aikaan lähes 750 000 samanaikaista pelaajaa, mutta nykyisin huippulukemat ovat usein kymmeniä tuhansia. Se ei kuitenkaan kerro koko totuutta, sillä peli on saatavilla myös – ja -konsoleilla.

Irtisanomiset tapahtuvat muutenkin myrskyisään aikaan Battlefield-sarjalle. Sarjan johtohahmo Vince Zampella menehtyi äkillisesti auto-onnettomuudessa viime vuonna, ja samaan aikaan EA valmistelee noin 51 miljardin euron arvoista yritysostoa sijoittajaryhmälle, johon kuuluu muun muassa Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto. EA:n mukaan irtisanomiset eivät kuitenkaan liity tähän kauppaan.