007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä

James Bondin fanit, ottakaahan almanakkaa esille! paljastaa uutta pelikuvaa -teoksesta 3. syyskuuta State of Play -lähetyksessä. Esityksessä luvassa on yli 30 minuuttia Bondin toimintaa suoraan MI6:n palvelukseen astumisen ensimission parissa.

Näytöksessä päästään mukaan kaikkeen, mitä salainen agentti voi kuvitella, vauhdikkaita takaa-ajoja autoilla, hiiviskelyä jalan ja tietenkin tulitaisteluja. Lähetys striimataan PlayStationin – ja -kanavilla kello 20 Suomen aikaa.

Edellisen kerran State of Play -tapahtumassa kesäkuussa saatiin ensimakua pelin trailerista, joka esitteli IO Interactiven oman tulkinnan Bondin maailmasta. Nyt luvassa on syvällisempi katsaus itse peliin ja sen intensiiviseen vakoojatoimintaan.

Esityksen jälkeen kehittäjät kertovat tarkemmin pelin salaisista yksityiskohdista ja pelimekaniikoista, joten tämä on loistava tilaisuus nähdä, miten uusi 007-elämys eroaa aiemmista peleistä.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu

saa paljon huomiota jo ennen julkaisuaan, ja nyt yksi tärkeimmistä teknisistä kysymyksistä on saanut vastauksen. Kehittäjä on vahvistanut, että peli pyörii 60 kuvataajuudella sekunnissa Pro -konsolilla.

Aiemmin pelin esittelymateriaali herätti huolta suorituskyvystä, sillä toiminta näytti paikoin nykivältä erityisesti suurissa toimintakohtauksissa. Nyt studio kertoo käyttäneensä lisäaikaa optimointiin ja saaneensa tilanteen kuntoon. Lopputuloksena 60 fps on saatavilla suorituskykytilassa myös perus-:llä, kun taas laadukkaampi grafiikkatila pyörii 30 fps:n nopeudella.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat voivat valita joko sulavan toiminnan tai visuaalisesti näyttävämmän Bond-elämyksen välillä. IO Interactive ei ole vielä tarkentanut, miten peli toimii Xbox Series X -konsoleilla tai kevyemmällä Series S -mallilla, mutta oletettavasti tarjolla on samankaltaiset vaihtoehdot kuin PlayStationilla.

Bond-peli on kuitenkin selvästi yksi vuoden odotetuimmista julkaisuista. -sarjasta tunnettu IO Interactive lupaa, ettei uusi 007-seikkailu vie studion huomiota pois sen tunnetuimmasta brändistä, mutta samalla se haluaa tehdä Bondista modernin, toimintapainotteisen vakoojaseikkailun.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2026 :lle sekä nykyisille Xbox- ja -konsoleille. Nyt ainakin yksi asia on varma, että Bond ei enää seikkaile nykivässä 007 fps -tilassa.