007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä Kommentit pois päältä artikkelissa 007: First Light laajenee pian autoiluun painottuvalla TacSim-päivityksellä

007: First Light ei ole vielä ehtinyt edes täysin asettua aloilleen, kun jo vihjaa ensimmäisestä sisältöpäivityksestä. Peliin on tulossa uusi tehtävä nimeltä Valhalla Protocol, joka keskittyy erityisesti Bondin “viritettyyn” Aston Martiniin. Siihen samaan, jota on jo vilautettu pääjuonessa.

Uusi sisältö saapuu TacSim-nimiseen haastepelimuotoon, joka toimii eräänlaisena harjoitusareenana pelaajille. Tällä hetkellä se koostuu lähinnä jalan tehtävistä, mutta Valhalla Protocol näyttää vievän sarjan ensimmäistä kertaa kunnolla vauhdikkaiden ajo- ja räjähdystehtävien suuntaan. Käytännössä Bond pääsee vihdoin tekemään sitä, mitä hän tekee parhaiten: ajamaan kovaa ja aiheuttamaan hallittua kaaosta.

007: First Light on muutenkin saanut vahvan vastaanoton ja kerännyt kiitosta erityisesti siitä, että se yhdistää hiiviskelyn, toiminnan ja Bondille ominaisen tyyli-ilottelun. -klassikon varjoa ei ole täysin pystytty unohtamaan, mutta peliä pidetään silti parhaana modernina Bond-seikkailuna pitkään aikaan.

Vaikka päivitykselle ei ole vielä tarkkaa julkaisupäivää, sen odotetaan saapuvan lähiviikkojen aikana. IO Interactiven historia -sarjan jatkuvan tuen kanssa antaa kuitenkin toivoa siitä, että Bondin tarina ei jää yhteen seikkailuun vaan kasvaa ajan myötä isommaksi kokonaisuudeksi.

Toistaiseksi 007: First Light näyttää olevan hyvässä vauhdissa ja jos -päivitys on vasta alkua, Bond-faneilla voi olla edessään pitkä ja varsin vauhdikas palveluvuosi.

Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Hitman-studio IO Interactive aloittaa irtisanomiset kumppanin vetäydyttyä fantasiapelistä

– ja -peleistä tunnettu tanskalainen on ilmoittanut henkilöstövähennyksistä. Syynä on studion mukaan odottamaton muutos tulevan fantasiapelin kehityksessä, kun yhteistyö ulkopuolisen kumppanin kanssa päättyi.

IO Interactive kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen omaan pelimaailmaan perustuvan Project Fantasy -hankkeen ympärillä ollut yhteistyösopimus on päättynyt. Tämän seurauksena studio joutuu sopeuttamaan toimintaansa ja tekemään henkilöstöön liittyviä päätöksiä. Tarkkaa irtisanottavien määrää ei ole kerrottu.

Studion mukaan Project Fantasy ei kuitenkaan ole kuopattu. IO Interactive vakuuttaa olevansa edelleen täysin sitoutunut peliin ja sen maailmaan.

Tämä upea universumi tulee näkemään päivänvalon! – Studio lupasi tiedotteessaan.

Huhujen mukaan Project Fantasy olisi ollut Xboxin julkaisema peli. Vuonna 2023 esiin nousseen ja Microsoftin oikeusprosessiin liittyneen dokumentin perusteella Microsoftilla oli työn alla IO Interactiven peli, joka tunnettiin aiemmin nimellä Project Dragon ja jonka kerrottiin olevan suunnattu Xboxille ja .

Irtisanomiset eivät vaikuta liittyvän IO Interactiven tuoreeseen 007 First Light -peliin, jonka julkaisu on ollut studion mukaan menestys. Tilanne osuu kuitenkin samaan aikaan, kun Xboxin ympärillä liikkuu paljon huhuja tulevista leikkauksista, studioiden uudelleenjärjestelyistä ja mahdollisista peliperuutuksista.

Vaikka pelialalla on nähty viime vuosina paljon irtisanomisia, IO Interactive yrittää vakuuttaa pelaajille, että sen seuraava suuri fantasiaseikkailu ei ole kadonnut varjoihin. Toistaiseksi kysymys kuuluu vain, milloin tämä salaperäinen uusi maailma lopulta avautuu pelaajille?

007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light rikkoo ennätyksiä – Hittipeli mahdollisesti saamassa jatkoa

Agentti 007 tuore peliseikkailu näyttää olevan matkalla kohti jatkoa. IO Interactiven kehittämä on myynyt huimat kolme miljoonaa kappaletta vain kahdessa viikossa, ja pelin menestys on herättänyt kysymyksen, nähdäänkö nuoren Bondin tarinalle jatkoa.

Keskustelu sai alkunsa, kun Gamesin pelijohtaja Jeff Gattis vihjasi aiemmin, että tulevat Bond-pelit olisivat MGM ja mahdollisesti Amazonin vastuulla. Nyt Gattis kuitenkin tarkensi lausuntoaan ja painotti, ettei hän ole vahvistanut Amazonin julkaisevan seuraavaa osaa. Hänen mukaansa väärinkäsitys lähti leviämään nopeasti, vaikka mitään virallisia päätöksiä ei ole tehty.

Faneille tärkein viesti oli kuitenkin rohkaiseva. Gattis kertoi, että jatko-osan mahdollisuus riippuu ennen kaikkea pelaajien kiinnostuksesta. Kun häneltä kysyttiin suoraan, onko nykyinen menestys riittävä syy käynnistää seuraava projekti, vastaus oli varovaisen myönteinen.

Vaikuttaa siltä, että jatko-osa pitäisi tehdä. – Grattis kommentoi.

Myös IO Interactiven toimitusjohtaja Hakan Abrak on luottavainen pelin tulevaisuuden suhteen. Hänen mukaansa 007 First Light on ylittänyt studion odotukset selvästi, vaikka kyseessä on sen historian kallein peliprojekti. Abrak arvioi lisäksi, että mahdolliset jatko-osat voitaisiin kehittää nopeammin ja pienemmillä kustannuksilla nyt, kun perusta on jo rakennettu.

Virallista julkistusta ei siis vielä ole, mutta kaikki merkit viittaavat siihen, että Bond ei ole jäämässä eläkkeelle. Jos myyntiluvut jatkavat kasvuaan samaan tahtiin, seuraava salainen tehtävä saattaa olla enää ajan kysymys.