007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu

saa paljon huomiota jo ennen julkaisuaan, ja nyt yksi tärkeimmistä teknisistä kysymyksistä on saanut vastauksen. Kehittäjä on vahvistanut, että peli pyörii 60 kuvataajuudella sekunnissa 5 Pro -konsolilla.

Aiemmin pelin esittelymateriaali herätti huolta suorituskyvystä, sillä toiminta näytti paikoin nykivältä erityisesti suurissa toimintakohtauksissa. Nyt studio kertoo käyttäneensä lisäaikaa optimointiin ja saaneensa tilanteen kuntoon. Lopputuloksena 60 fps on saatavilla suorituskykytilassa myös perus-:llä, kun taas laadukkaampi grafiikkatila pyörii 30 fps:n nopeudella.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat voivat valita joko sulavan toiminnan tai visuaalisesti näyttävämmän Bond-elämyksen välillä. IO Interactive ei ole vielä tarkentanut, miten peli toimii Xbox Series X -konsoleilla tai kevyemmällä Series S -mallilla, mutta oletettavasti tarjolla on samankaltaiset vaihtoehdot kuin PlayStationilla.

Bond-peli on kuitenkin selvästi yksi vuoden odotetuimmista julkaisuista. -sarjasta tunnettu IO Interactive lupaa, ettei uusi 007-seikkailu vie studion huomiota pois sen tunnetuimmasta brändistä, mutta samalla se haluaa tehdä Bondista modernin, toimintapainotteisen vakoojaseikkailun.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2026 :lle sekä nykyisille Xbox- ja PlayStation-konsoleille. Nyt ainakin yksi asia on varma, että Bond ei enää seikkaile nykivässä 007 fps -tilassa.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, 5:lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.

Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia Kommentit pois päältä artikkelissa Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia

Kauhupelien ystävät voivat merkitä kalenteriinsa uuden päivämäärän, sillä : Revival julkaistaan 8. lokakuuta 2026 :lle, 5:lle ja :lle. Julkaisupäivän paljastuksen yhteydessä nähtiin myös uusi traileri, joka ei juuri peittele pelin brutaalia luonnetta.

Saber Interactiven kehittämä selviytymiskauhupeli perustuu Clive Barkerin luomaan Hellraiser-elokuvasarjaan. Pelaaja joutuu laskeutumaan helvetin syvyyksiin pelastaakseen rakkaansa cenobiittien käsistä. Vastassa on niin kultisteja, hirviöitä kuin muitakin painajaismaisia olentoja, joiden kanssa neuvottelut eivät yleensä pääty hyvässä hengessä.

Pelin tekijät ovat jo aiemmin kertoneet halunneensa viedä M-ikärajaluokituksen äärirajoille. Studiojohtaja Tim Willitsin mukaan peli sai ESRB-luokituksensa ilman sisältömuutoksia tai sensuuria. Tämä näkyy myös sisällössä, sillä luvassa on runsaasti veristä väkivaltaa, raakaa gorea ja sarjalle uskollista synkkää kuvastoa.

Pelin standardiversion hinnaksi on ilmoitettu noin 35 euroa ja Deluxe-version noin 44 euroa. Ennakkotilaajat saavat käyttöönsä erikoiskosmetiikkaa, kuten Labyrinth Pistol- ja Martyr Sawblade -ulkoasut. Lisäksi tarjolle tulee keräilijänversio erilaisine oheistuotteineen.

Jos ja tuntuvat liian kesyiltä, saattaa olla juuri se peli, joka testaa sekä hermoja että vatsan kestävyyttä tänä syksynä.