10 uutta PSVR 2 -peliä paljastettiin – julkaisussa yhteensä 40 peliä Kommentit pois päältä artikkelissa 10 uutta PSVR 2 -peliä paljastettiin – julkaisussa yhteensä 40 peliä

Swordsman VR

Tänään ilmestyvät Sonyn uudet PlayStation VR2 -virtuaalilasit ovat saamassa 10 uutta peliä, joiden joukossa on mm. pulmanratkontaseikkailu Another Fisherman’s Tale, keskiaikataistelu Swordsman VR sekä areenataistelupeli Gorn. Voit tutustua peleihin tarkemmin alta.

​​Another Fisherman’s Tale

Another Fisherman’s Tale on jatkoa suositulle ja palkitulle A Fisherman’s Tale -pelille. Mukaansatempaavassa seikkailupelissä pelaajat matkaavat surrealistisen maailman läpi selvittäen mysteerisiä pulmia.

Gorn

Gorn on naurettavan väkivaltainen VR-gladiaattorisimulaattori Broforcen ja Genital Joustingin kehittäjältä Free Livesilta. Pelissä on ainutlaatuinen, täysin fysiikkaan perustuva taistelumoottori, jonka avulla taistelijoiden on mahdollista toteuttaa luovasti väkivaltaisimpia gladiaattorifantasioitaan virtuaalitodellisuudessa. Gorn ilmestyy PSVR2 -laseille maaliskuun 16. päivä.

Nock: Bow + Arrow Soccer

Nock: Bow + Arrow Soccer -pelissä yhdistyvät nimensä mukaan jousiammunta ja jalkapallo, koska miksi ei? Sci-fi henkeen tyylitellyssä pelissä pelaajat lentävät ja luistelevat alati muuttuvalla pelikentällä yrittäen tehdä maaleja. Nock ilmestyy maaliskuussa.

Hellsweeper VR

Hellsweeper on fyysiikan lakeja haastava intensiivinen toimintapeli, jossa pelaajat pääsevät kokemaan helvetin eri asteita. Valittavana on valtava arsenaali erilaisia aseita, taikoja ja uskomattomia liikkeitä. Peli ilmestyy myöhemmin tänä vuonna.

Ragnarock

Ragnarock on yksin- ja moninpelattava VR-rytmipeli, jossa pelaajat omaksuvat viikinkikapteenin roolin. Kilpailet mytologisilla radoilla käyttäen kahta vasaraasi tuhoten eteen ilmestyviä riimuja eeppisen viikinkimusiikin siivittämänä. Peli on saatavilla tänään helmikuun 22. päivänä.

Runner

Runner on cyberpunk-henkinen räsikintäpeli, jossa pelaajat pääsevät nopeiden moottoripyörien kyytiin retroilevassa scifi-maailmassa. Mukana on useita eri aseita, ajan taivutusta ja äärimmäistä immersiota.

Startenders: Intergalactic Bartending

Nimensä mukaan Startenders: Intergalactic Bartending pelaajat pääsevät tarjoilemaan mitä erikoisempia juomayhdistelmiä galaktisella baaritiskillä. Peli on höystetty myös haptisella palautteella ja värinällä, jotta tunnet jokaisen viipaloinnin ja sekoituksen. Tässä pelissä saattaa nousta hiki pintaan. Peli tulee olemaan ilmainen niille, jotka omistavat sen aiemmalle PSVR-laitteelle.

Sushi Ben

Sushi Ben on anime-tyylitelty tarinavetoinen seikkaupeli, missä tehtävänäsi on pelastaa konkurssin partaalla oleva paikallinen sushiravintola. Tehtävä ei ole kuitenkaan helppo; joudut ensin vakuuttamaan kaupunkilaiset, ansaitsemaan heidän luottamuksen sekä taistelemaan ahneita vuokranantajia vastaan.

Swordsman VR

Swordsman on realismiin pyrkivä miekkailupeli, jossa historialliset joukkiot ottavat mittaa toisistaan ja eeppisistä loppuvastustajista. Pue haarniska päällesi ja ole valmis ottamaan vastaan vihollisten lyönnit ja olemaan valmis iskemään takaisin. Tässä pelissä pelti rytisee ja raajat lentävät.

Unplugged: Air Guitar

Unplugged: Air Guitar päästää pelaajat hyppäämään lavalle ja näppäilemään suosikkikappaleita artisteilta kuten Ozzy Osbourne, The Offspring sekä Weezer. Pelissä pelaajia tähteyteen ohjastaa Steel Panther yhtyeen kitaristi Satchel.

Näiden lisäksi PSVR2 -laitteistolle on saapumassa nämä pelit:

  • After the Fall (Vertigo Games)
  • Altair Breaker (Thirdverse)
  • Before Your Eyes (Skybound Interactive, launch window)
  • Cave Digger 2: Dig Harder
  • Cities VR (Fast Travel Games)
  • Cosmonious High (Owlchemy)
  • Creed Rise to Glory: Championship Edition (Survios)
  • The Dark Pictures: Switchback (Supermassive)
  • Demeo (Resolution Games)
  • Drums Rock (Garage 51)
  • Dyschronia: Chronos Alternate (MyDearest Inc., Perp Games)
  • Fantavision 202X (Cosmo Machia, Inc.)
  • Garden of the Sea (Neat Corporation)
  • GORN (Devolver Digital)
  • Gran Turismo 7
  • Horizon Call of the Mountain (Firesprite, Guerrilla)
  • Job Simulator (Owlchemy)
  • Jurassic World Aftermath (Coatsink)
  • Kayak VR: Mirage (Better Than Life)
  • Kizuna AI – Touch the Beat! (Gemdrops, Inc.)
  • The Last Clockwinder (Pontoco/Cyan Worlds)
  • The Light Brigade (Funktronic Labs)
  • Moss 1 & 2 Remaster (Polyarc)
  • NFL Pro Era (StatusPro, Inc.)
  • No Man’s Sky (Hello Games)
  • Nock: Bow + Arrow Soccer (Normal VR LLC)
  • Pavlov VR (Vankrupt)
  • Pistol Whip (Cloudhead).
  • Puzzling Places (Realities.io)
  • Ragnarock (WanadevStudio)
  • Resident Evil Village (Capcom)
  • Rez Infinite (Enhance)
  • RUNNER (Truant Pixel, LLC)
  • Song in the Smoke (17 Bit)
  • STAR WARS: Tales from the Galaxy’s Edge (ILMxLAB)
  • Startenders: Intergalactic Bartending
  • Swordsman VR (Sinn Studio Inc.)
  • Synth Riders (Kluge Interactive)
  • The Tale of Onogoro (Amata K.K)
  • Tentacular (Devolver)
  • Tetris Effect (Enhance)
  • Thumper (Drool LLC)
  • Townsmen VR (HandyGames)
  • Unplugged: Air Guitar (Vertigo Games)
  • Vacation Simulator (Owlchemy)
  • The Walking Dead: Saints & Sinners: Ch. 2: Retribution (Skydance)
  • What the Bat (Triband)
  • Zenith: The Last City (Ramen VR)
  • Zombieland: Headshot Fever Reloaded (XR Games)

Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn

Sony

Sony joutui kiusalliseen somekohuun, kun sen Saksan PlayStation-tili ehti kysyä faneilta, minkä pelin he haluaisivat nähdä seuraavaksi uusintaversiona. Ajoitus oli monen mielestä kaikkea muuta kuin onnistunut, sillä vain päiviä aiemmin oli raportoitu, että Sony sulkee remakeistaan tunnetun Bluepoint Games -studion.

Bluepoint muistetaan erityisesti uusintaversioista, kuten Demon’s Souls ja Shadow of the Colossus. Sony osti studion vuonna 2021, mutta raporttien mukaan sen oma live service -projekti, huhujen mukaan God of War -moninpelihanke – peruttiin, eikä studio päässyt julkaisemaan uutta omaa peliä. Päätös herätti valmiiksi turhautumista, sillä monet pitivät Bluepointia nimenomaan remake-osaajana.

Kun PlayStationin saksankielinen tili sitten kysyi Twitterissä (nykyisessä X:ssä), minkä PlayStation-pelin fanit haluaisivat seuraavaksi remake-käsittelyyn, moni koki sen suolaksi haavoihin. Julkaisu poistettiin nopeasti, mutta kuvakaappaukset ehtivät levitä. Kommenttikentässä ihmeteltiin, miten samaan aikaan voidaan sulkea remake-studio ja kysellä toiveita uusintaversioista.

Tuskin yksittäinen somevastaava tarkoitti pahaa, todennäköisesti kyse oli huonosta ajoituksesta eikä kyynisestä piikittelystä. Silti tapaus toimii oppikirjaesimerkkinä siitä, miten tärkeää on lukea huonetta ennen kuin painaa “julkaise”. Internet ei unohda, eikä ainakaan tällaisessa tilanteessa.

Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta

Sony Interactive Entertainment on hakenut uutta patenttia, joka voi parantaa merkittävästi sen PSSR-ylösskaalausteknologiaa. Tavoitteena on vähentää raskaan kuormituksen aikana ilmeneviä FPS-pudotuksia ja sisäisen resoluution laskua, eli juuri niitä kompromisseja, jotka pelaajat huomaavat ensimmäisenä.

Patentissa kuvataan ratkaisu, jossa PSSR vaihtaa reaaliaikaisesti eri CNN-tarkkuustasojen välillä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kun ruudunpäivitys alkaa notkahdella, järjestelmä laskee tekoälymallin laskentatarkkuutta kevyemmäksi. Näin suorituskyky pysyy tasaisempana ilman, että pelin resoluutiota tarvitsee tiputtaa tai että ruudunpäivitys romahtaa. Kun kuormitus hellittää, tarkkuus palautuu normaalille tasolle.

Nykyisissä ylösskaalainratkaisuissa mukaan lukien Sonyn oma PSSR, joudutaan kovassa GPU-kuormassa usein turvautumaan näkyviin kompromisseihin. Se voi tarkoittaa dynaamista resoluution laskua tai selvää FPS-dropia, mikä korostuu erityisesti nopeatempoisissa peleissä. Sonyn mukaan reaaliaikainen kvantisointi voisi poistaa tarpeen tällaisille “hätäratkaisuille”.

Mielenkiintoista on, että patentin mukaan suurin osa nykyisistä MFSR-ylösskaalaimista käyttää ennalta koulutettuja, kiinteän tarkkuuden malleja. Sonyn lähestymistapa erottuisi joukosta dynaamisuudellaan. Jos tekniikka päätyy käytäntöön asti, PSSR:stä voi tulla entistä vahvempi kilpailija markkinoilla.

Kyseessä on toistaiseksi vasta patentti, eikä ole takeita siitä, milloin tai päätyykö tämä ratkaisu valmiisiin tuotteisiin. Sony on aiemminkin hakenut patentteja kunnianhimoisista ideoista, joten nyt jää nähtäväksi, onko tämä seuraava askel kohti sulavampaa pelikokemusta vai vain yksi merkintä paperilla.