20 vuotta vanha Blade Runner -peli on taas pelattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa 20 vuotta vanha Blade Runner -peli on taas pelattavissa

Blade Runner

Vuonna 1997 ilmestynyt scifi point and click -seikkailupeli Blade Runner on taas pelattavissa, kiitos aktiivisten fanien ja GOG -palvelun.

Alunperin Westwood Studiosin kehittämä ja Virgin Interactiven julkaisema peli heräsi henkiin ScumVM -ohjelman avulla, joka mahdollistaa pelien käynnistämisen alustoilla, joille ne ei ollut alunperin suunniteltuja. Helppo prosessi tämä ei missään nimessä ollut, sillä faneilta kului yhteensä 8 vuotta takaisinmallintaa pelin koodi. Pelin alkuperäinen lähdekoodi katosi Westwoodin muuttaessa studionsa Los Angelesiin.

Pelissä päähahmo ja etsivä Ray McCoy metsästää replikantteja samassa ajassa elokuvan päähahmon Rick Deckardin kanssa. Joudut selvittämään johtolankoja, kuulemaan todistajia, etsimään syyllisiä ja päättää heidän kohtalostaan. Ilmestyessään peli oli teknologinen mullistus, sillä se käytti ennalta mallinnettuja 3D taustoja ja vokseleihin perustuvia 3D hahmoja, ilman tarvetta erilliselle laitteistokiihdytykselle.

Nyt Blade Runner on pelattavissa moderneilla laitteilla ja sen voi ostaa n. 8€ hintaan GOG -palvelusta :lle, Linuxille ja :lle.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.