20 vuotta vanha Blade Runner -peli on taas pelattavissa Kommentit pois päältä artikkelissa 20 vuotta vanha Blade Runner -peli on taas pelattavissa

Blade Runner

Vuonna 1997 ilmestynyt scifi point and click -seikkailupeli on taas pelattavissa, kiitos aktiivisten fanien ja -palvelun.

Alunperin Westwood Studiosin kehittämä ja Virgin Interactiven julkaisema peli heräsi henkiin -ohjelman avulla, joka mahdollistaa pelien käynnistämisen alustoilla, joille ne ei ollut alunperin suunniteltuja. Helppo prosessi tämä ei missään nimessä ollut, sillä faneilta kului yhteensä 8 vuotta takaisinmallintaa pelin koodi. Pelin alkuperäinen lähdekoodi katosi Westwoodin muuttaessa studionsa Los Angelesiin.

Pelissä päähahmo ja etsivä Ray McCoy metsästää replikantteja samassa ajassa elokuvan päähahmon Rick Deckardin kanssa. Joudut selvittämään johtolankoja, kuulemaan todistajia, etsimään syyllisiä ja päättää heidän kohtalostaan. Ilmestyessään peli oli teknologinen mullistus, sillä se käytti ennalta mallinnettuja 3D taustoja ja vokseleihin perustuvia 3D hahmoja, ilman tarvetta erilliselle laitteistokiihdytykselle.

Nyt Blade Runner on pelattavissa moderneilla laitteilla ja sen voi ostaa n. 8€ hintaan GOG -palvelusta :lle, Linuxille ja :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Last Drop vie pelaajat karulle matkalle lama-ajan Suomeen

on uusi suomalainen videopeli, joka sijoittuu vuoteen 1994 kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin. Peli yhdistää avoimen maailman toimintaa, RPG-elementtejä ja synkkää huumoria. Tarina perustuu tosielämän kokemuksiin ja käsittelee teemoja kuten ystävyys, riippuvuus ja lunastus.

Peli erottuu joukosta ainutlaatuisella sekoituksella synkkää huumoria, ronskia tarinankerrontaa ja unohtumattomia hahmoja, kuten Rahikainen, Kuikka ja Seppo (Zeze).

Pelin on kehittänyt ja sen toimitusjohtaja Henri Koskinen kuvaa peliä ”vanhaksi kunnon 1990-luvuksi”. Peli on rakennettu Unreal Engine 5:llä ja siinä on ammattimainen ääninäyttely.

Last Dropin kehityksessä on ollut mukana yli 90 harjoittelijaa ja opinnäytetyöntekijää suomalaisista ammattikorkeakouluista. Projekti on saanut 25 000 euron apurahan Digidemo Avek -rahastosta vuonna 2021.

Peli jatkaa suomalaisen peliteollisuuden perinnettä, joka alkoi 1980-luvulla harrastelijoiden toimesta ja kehittyi 1990-luvulla demoskenen kautta ammattimaisemmaksi. Last Drop edustaa uutta sukupolvea suomalaisessa pelinkehityksessä, yhdistäen paikallista kulttuuria ja kansainvälistä pelattavuutta.