2K Games aikoo paljastaa jatko-osan yhdestä ”suurimmista ja rakastetuimmista pelisarjoistaan” Kommentit pois päältä artikkelissa 2K Games aikoo paljastaa jatko-osan yhdestä ”suurimmista ja rakastetuimmista pelisarjoistaan”

2K Games

Onko aika :lle?

2K Games aikoo paljastaa ”seuraavan askeleen yhdessä suurimmista ja rakastetuimmista pelisarjoistaan” Summer Game Festilla, joka järjestetään perjantaina 7. kesäkuuta.

Tämä vihje sai fanit välittömästi spekuloimaan mahdollisuuksista. Moni mietti, paljastettaisiinko vihdoin viiden vuoden odotuksen jälkeen. Toiset ehdottivat, että kyseessä voisi olla tai Borderlands 4.

Tällä hetkellä todennäköisin ehdokas on Borderlands 4, jonka kehitystyön vahvistettiin aiemmin tänä vuonna. Se loksahtaisi mukavasti kohdalleen Borderlands-elokuvan julkaisun kanssa, joka saapuu elokuvateattereihin 9. elokuuta. Borderlands 4:n kehitystyön on aiemmin vahvistettu, ja Gearboxin toimitusjohtaja Randy Pitchford on vihjaillut siitä vahvasti.

”Emme ole edes virallisesti ilmoittaneet mitään siitä”, sanoi Pitchford maaliskuussa. ”Selvästikin teemme jotain. Tiedän mitä teemme, ja pyhä jessus… Se on paras juttu, mitä olemme koskaan tehneet. En malta odottaa, mutta aika ei ole vielä kypsä. Aika ei ole vielä kypsä. Aika tulee kyllä.”

Tai ehkä kyseessä ei olekaan Borderlands 4 lainkaan.

”Tulee olemaan niin hauskaa, kun se on [NBA 2K25]”, yksi fani vitsaili X:ssä (entisessä Twitterissä).

Tiedämme asian pian tarpeeksi. Sillä välin on julkaissut joukon uutisia tulosraporttinsa ympärillä, mukaan lukien GTA 5:n myynnin ylittäneen 200 miljoonaa kappaletta ja GTA 6:n julkaisupäivämäärän tarkentuneen.

Summer Game Fest käynnistää vuotuisen shownsa 7. kesäkuuta.

Lähde: IGN

Take-Two haastaa PlayerAuctionsin GTA Online -tilien ja -valuutan myynnistä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two haastaa PlayerAuctionsin GTA Online -tilien ja -valuutan myynnistä

Grand Theft Auto V

, joka omistaa Gamesin, on nostanut kanteen online-markkinapaikka PlayerAuctionsia vastaan. Yhtiö syyttää PlayerAuctionsia tuhansista laittomista ilmoituksista, joissa myydään hakkerointiohjelmilla manipuloituja -tilit, pelivaroja ja muita virtuaalisia esineitä. Kanteessa väitetään, että myyjät hyödyntävät huijausohjelmia ja teknisiä aukkoja, ja saa miljoonia dollareita tuloja ottamalla siivun jokaisesta kaupasta.

Erityisesti väittää, että PlayerAuctions myy modattuja tilejä, jotka tarjoavat korkeita pelitasoja ja suuria määriä pelirahaa ilman pelaamisen tai oston kautta ansaittua sisältöä. Lisäksi PlayerAuctionsin väitetään tarjoavan rahasateen palveluja, joissa hakkerointiohjelmat luovat suuria rahasummia ostajille. Take-Two vaatii PlayerAuctionsia lopettamaan laittomat myynnit ja hakkerointia tukevan toiminnan sekä maksamaan korvauksia tekijänoikeusrikkomuksista ja vahingoista.

Tämä oikeusjuttu tulee ennen :n julkaisemista syksyllä 2025, ja Take-Two toivoo, että se auttaa pitämään huijarit poissa pelistä myös tulevissa versioissa.

GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia” Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n julkaisupäivä pysyy syksyssä 2025, Take-Two:n toimitusjohtaja vakuuttaa — ”Olemme todella luottavaisia”

Grand Theft Auto 6:n julkaisu on edelleen suunniteltu syksylle 2025, emoyhtiö on vakuuttanut.

Julkaistessaan kolmannen vuosineljänneksen (31. joulukuuta 2024 päättyneen) taloudelliset tuloksensa, Rockstarin omistaja listasi :n julkaisun syksylle 2025 :lle ja :lle. Tämä tarkoittaa, että ainakin toistaiseksi GTA 6 on yhä aikataulussa aiemmin ilmoitetussa julkaisuikkunassaan eikä ole viivästynyt.

IGN:lle ennen talousraportin julkaisua antamassaan haastattelussa Take-Two:n toimitusjohtaja totesi, että vaikka ”viivästymisen riski on aina olemassa”, yhtiö ”tuntee olonsa todella hyväksi [syksyn 2025 suhteen].”

”Katsokaa, viivästymisen riski on aina olemassa, ja luulen, että heti kun sanoo sanoja kuten 'ehdottomasti', asiat menevät pieleen”, Zelnick vastasi, kun IGN kysyi, kuinka varma hän oli Rockstarin mahdollisuuksista saavuttaa syksyn 2025 julkaisuikkuna GTA 6:lle. ”Joten tunnemme olomme todella hyväksi sen suhteen.”

Kun Zelnickilta kysyttiin päivitystä GTA 6:n kehityksen tilanteesta, hän pysyi vaitonaisena.

”Katsokaa, uskon että peliä odotetaan innokkaasti sekä sisäisesti että ulkoisesti”, hän sanoi. ”Tiedämme, että tavoittelee täydellisyyttä. En koskaan julista menestystä ennen kuin se tapahtuu. Sanon usein, että ylimielisyys on jatkuvan menestyksen vihollinen, joten juoksemme kaikki pelokkaina ja katselemme olkamme yli, ja tiedämme, ettei kilpailu nuku. Koko organisaatiomme on äärimmäisen innoissaan.”

GTA 6:n julkaisupäivä on yksi viihdealan kuumimmista puheenaiheista, ja kilpailevat julkaisijat odottavat henkeään pidätellen Rockstarin ilmoitusta. Aiemmin tällä viikolla :n toimitusjohtaja Andrew Wilson kertoi olevansa valmis siirtämään uuden Battlefieldin julkaisua seuraavan tilikauden ulkopuolelle riippuen kilpailijoiden pelien julkaisuajoituksesta – tämä oli hädin tuskin peitelty viittaus GTA 6:n mahtiin.