30-vuotisjuhlaansa viettävän Assembly-tapahtuman ohjelma on julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa 30-vuotisjuhlaansa viettävän Assembly-tapahtuman ohjelma on julkaistu

Assembly 2022

Kolmen vuoden odotuksen jälkeen Helsingin Messukeskuksen valtaa jälleen tuhansien pelinäyttöjen ja led-valojen loiste, kun Summer 2022 eli Suomen suurin pelaamiseen ja digitaaliseen kulttuuriin keskittyvä tapahtuma juhlitaan 4.-7.8.2022.

Ensimmäinen Assembly järjestettiin vuonna 1992, joten tämän kesän tapahtuma on Assemblyn 30-vuotisjuhla. Tapahtuman pääpaino on e-urheilun lisäksi vahvasti tapahtuman juurilla demoskenessä eli digitaalisen taiteen alakulttuurissa. Viimeksi Assembly Summer nähtiin vuonna 2019 ja se keräsi yli 20 000 digitaalisesti valveutunutta kävijää.

Nelipäiväisen tapahtuman aikana kävijät pääsevät tutustumaan pelaamiseen ja digitaaliseen kulttuuriin keskittyvään runsaaseen ohjelmaan. Tapahtumaan on saatavilla sekä konepaikka- että kävijälippuja, joita voi ostaa Tiketistä. Valitsemalla toimitustavaksi Kivran, kävijät saavat erilaisia etuja, kuten nopeamman sisäänpääsyn ja pääsyliput ilman toimituskuluja.

Turnaukset ja pelaaminen

Assemblyilla on kaksi kilpapelaamiseen keskittyvää ohjelmalavaa. Tapahtumassa nähdään ammattilaistason esports-turnauksia, joista isoimpana on Pro -turnaus. Sen 15 000 euron palkintopotista saapuvat ottelemaan kutsuvieraina Suomen parhaat joukkueet Academy, Gaming, Esports ja .

Tuttuun tapaan luvassa on myös useita avoimia turnauksia, joista osaan voi osallistua omalta konepaikalta. Nämä ovat Bring Your Own Computer eli BYOC-turnauksia, joiden voittajille on luvassa tuotepalkintoja sekä mainetta ja kunniaa. Avoimia harrastelijatason turnauksia järjestetään Counter-Strike: Global Offensive-, -, -, - ja -pelien parissa. Tarkemmat palkinnot ja turnausten mahdollistavat kumppanit ilmoitetaan heinäkuun alussa.

Suuren suosion saaneen taistelupelilava Assymyllyn kehässä pääsee näkemään, kokemaan ja osallistumaan myllytykseen Guilty Gear: Strive-, Street Fighter V: CE-, Tekken 7-, The King of Fighters XV- ja Super Smash Bros. Ultimate -peleissä. Assymyllyssä palkintopottina on 1 000 euroa jokaisessa pelissä.

Pelilavalla nähdään myös KOR-FIN Esports Festival 2022 -tapahtuman PUBG-ottelu. Siinä korealaiset ja suomalaiset ottelevat siitä, kumpi maa on parempi PUBG-pelissä. Striimin tuotanto järjestetään ja lähetetään Assembyilta. Kaiken tämän lisäksi juhlatapahtumaan on luvassa myös muita turnauksia, jotka julkaistaan heinäkuun aikana.

Assyilla voi tehdä myös nostalgisen vierailun retropelien maailmaan. Paikalla on Pelihalli Sugoin rakastettuja arcade-pelikoneita, joita kävijät pääsevät pelaamaan ilmaiseksi. Skrolli-lehden pisteellä Creative Zonessa pääsee pelaamaan vanhoja pelejä verkossa. Nostalgiaa tuo myös I love 8-bit -näyttely, joka tarjoaa käyttökokemuksen 80-luvun rakastetuimpien tietokoneiden parissa. Luvassa on myös muuta pelikulttuuriin liittyvää sisältöä.

Digitaalinen taide ja kulttuuri

Assembly on saanut alkunsa 90-luvulla demopartyna eli tapahtumana, jonne saavuttiin esittelemään ja ihailemaan tietokoneiden avulla luotuja taideteoksia. Yhä tänä päivänä tapahtuman keskiössä on digitaalinen taide eli demokompot, joita nykyään löytyy ohjelmoinnin lisäksi myös useissa audiovisuaalisissa kategorioissa. Demoja nähdään niin pelinkehityksen, ohjelmoinnin, valokuvaamisen, musiikin, grafiikan kuin demojen, oldskool-demojen ja rajoitettujen demojen kompojen parissa.

Creative Zonelta löytyy Assemblyjen luovan toiminnan keskus, jossa pääsee tutustumaan ohjelmointiin, pelinkehitykseen ja elektroniikkaan sekä teknologiaan yleisesti. Creative Zonen Hacklab tutustuttaa kävijät ihmeellisiin koneisiin ja laitteisiin, kuten Tsernobyl-ydinreaktorisimulaattoriin ja 3D-tulostimiin. Paikan päällä on myös Skrolli- ja Retro Rewind -lehdet, joiden osastolla voi kokeilla tuttuja ja erikoisempia kotimikroja sekä pelata moninpelejä kavereiden kanssa. Tarjolla on myös workshopeja muun muassa pelinkehityksen parissa.

Scene Lounge tarjoaa olohuoneen, jonne mediataiteesta kiinnostuneet voivat tulla tutustumaan demoihin ja muihin harrastajiin. Siellä on tarjolla myös omia kilpailuja ja lähestyttäviä kompoja.

Arttech-seminaareissa voi seurata luentoja liittyen polttaviin teknologisiin aiheisiin ja sisältöihin.

Tapahtumassa nähdään myös cosplay-kilpailu, jossa kilpaillaan sekä yksilö- että ryhmäkategoriassa hahmoiksi pukeutumisen taidoista. Cosplay-finaali on nähtävissä lauantaina 6.8. päälavalla, jolloin fiktio konkretisoidaan upeiksi lavaesityksiksi ja tarkkaan hiotuiksi puvuiksi.

Aktiviteetit ja Expo-alue

Expo-alueen toimijoiden ohjelmistosta löytyy lisää turnauksia, aktiviteetteja, arvontoja sekä huikeita Assytarjouksia. Niitä tarjoavat muun muassa kumppanimme Jimm's PC-Store ja Gigantti. Streamcorner by IS tuo jälleen kerran paikan päälle kotimaan parhaimpia striimaajia.

Assembly Friends -osastoilla ohjelmasta vastaavat erilaiset pelialan järjestöt ja toimijat, kuten Female Gaming Finland, Pelaajat.com, KOVA Esports, HAVU Gaming, Enhanced Esports ja Social Gaming.

Tarjolla on paljon keskusteluja, pelistriimejä, kilpailuja, bingoa ja peliohjelmaa. Lisäksi expo-alueelta löytyy useiden eri IT-alan toimijoiden pisteitä, joissa voi tutustua tietotekniikan kiinnostaviin villityksiin ja ilmiöihin. Lisää julkistuksia heinäkuulle on vielä luvassa myös expo-alueen ja aktiviteettien suhteen.

Oleskelu ja ajanvietto

Sisätilojen pisteiltä löytyy rentoutumiseen varattuja alueita. Tämän vuoden juhlatapahtumassa tarjolla on myös ulkoalue, jonne kävijät voivat tulla rentoutumaan ja herkuttelemaan pelisessioiden välissä. Ulkoalueelta löytyy useita ruokarekkoja, kuten Dah Boban kuplateet, Happy Wafflesin näyttävät ja gluteenittomat kuplavohvelit, Crusty's Pizzan suussa sulavat pizzasiivut sekä Mr. Deliciousin herkulliset kebabit ja falafelit.

Dead by Daylight -pelaajat turvautuivat Overwatchin tekijöihin bugien takia Kommentit pois päältä artikkelissa Dead by Daylight -pelaajat turvautuivat Overwatchin tekijöihin bugien takia

Dead By Daylight

Dead by Daylightin viimeisimmän päivityksen jälkeen pelaajat joutuivat pohtimaan, kuinka pahojen bugien kanssa pitäisi elää, kunnes he tekivät jotain yllättävää, kääntyivät Overwatchin kehittäjä Blizzardin puoleen avun toivossa. Miksi juuri ? Se jää mysteeriksi, mutta fanit jättivät Overwatchin somekanavat täyteen pyyntöjä korjata bugit, erityisesti The Clown -hahmon yliampuva nopeus ja monien Survivor-perkkiensä ongelmat.

, Dead by Daylightin tekijä, otti vihdoin tilanteen haltuun. He poistoivat väliaikaisesti käytöstä ongelmalliset perkkiominaisuudet kuten Streetwise, Blood Rush ja Last Stand, ja lupaavat julkaista useita korjauspäivityksiä lähiviikkoina. Pienemmät säädöt tulevat jo tänään, ja isommat korjaukset seuraavalla viikolla.

Yhteisö on helpottunut, mutta kritiikkiä on myös siitä, että Behaviourin kommunikaatio on ollut hidasta ja epäselvää. Kehittäjät kertovat nyt uudistavansa toimintatapojaan, jotta vastaavanlaiset bugihässäkät saadaan jatkossa hoidettua nopeammin ja paremmin.

juhlisti hiljattain yhdeksän vuoden taivaltaan ja on tuonut pelin maailmaan muun muassa -sisältöä sekä -hahmoja. Uusia hahmoja ja päivityksiä on myös luvassa syksyllä, joten peli pysyy edelleen aktiivisena.

PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään Kommentit pois päältä artikkelissa PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään

Pelimaailmassa tapahtui iso liike, kun :n taustalla oleva korealaisjätti ilmoitti ostaneensa -pelin kehittäjän, Eleventh Hour Gamesin. Vaatimattomasti alkanut toimintaroolipeli on kerännyt kulttisuosiota etenkin sen monipuolisten taitopuiden, ajassa matkustavan tarinansa ja koukuttavan loottijärjestelmänsä ansiosta. Nyt peli on matkalla isoihin liigoihin.

Krafton on aiemmin tunnettu lähinnä selviytymisräiskinnöistään, mutta nyt suunta muuttuu, yhtiö on astumassa fantasiamaailmaan täynnä luuppeja, loitsuja ja lihaksikkaita hirviöitä. Last Epoch saa kaupasta mukanaan paitsi enemmän resursseja, myös maailmanlaajuista näkyvyyttä ja todennäköisesti vauhtia kehitykseen. Peli on ollut pitkään early access -vaiheessa, mutta nyt uudet luokat, konsoliversiot ja kausipäivitykset saattavat ilmestyä aiempaa nopeammin.

Kauppasummaa ei ole kerrottu, mutta Kraftonin panostukset eivät jää vain Last Epochiin. Eleventh Hourin huhutaan työstävän kokonaan uusia toimintaroolipelejä Unreal Engine 5:llä. Lisäksi pelin kehittäjät lupaavat edelleen kuunnella yhteisöä ja panostaa avoimuuteen, huoli pelin indie-hengen katoamisesta on siis ainakin toistaiseksi turha.

Vielä tärkeämpää monille pelaajille, Last Epochin on määrä laajentua :n lisäksi PlayStationille, Xboxille ja ehkä jopa Nintendo Switchille. Samalla ristiinpelaaminen ja tallennusten jakaminen alustojen välillä saattaa toteutua. Onpa jopa väläytelty mahdollisuutta kilpapelaamiseen, tyyliin kuka loottaa nopeimmin legendaarisen kirveen.

Jos siis tai ovat tuttuja, kannattaa pitää silmällä tätä nousevaa haastajaa. Last Epochin aikamatkailu ja tarkkaan hiottu taistelusysteemi saavat nyt tuekseen raskaamman julkaisijan ja kun pelissä voi pelata aikavelhona, luultavasti tulevaisuus on valoisa.