41 % joululahjansa myyneistä suomalaisista pitää sen salassa – käytetyn tavaran kauppa muuttaa joulua Kommentit pois päältä artikkelissa 41 % joululahjansa myyneistä suomalaisista pitää sen salassa – käytetyn tavaran kauppa muuttaa joulua

Joulun jälkeinen lahjojen kierto käy Suomessa vilkkaana, mutta usein kulissien takana. Torin teettämän kyselyn mukaan 41 prosenttia suomalaisista, jotka myyvät joululahjansa joulun jälkeen, ei kerro asiasta lahjan antajalle. Joka kolmas myy lahjansa täysin salassa, kertomatta asiasta kenellekään.

Ilmiö on yleistynyt viime vuosina: jo 33 prosenttia aikuisista on myynyt saamiaan joululahjoja joulun jälkeen. Taustalla on käytetyn tavaran kaupan nopea kasvu, mutta myymiseen liittyy yhä voimakas sosiaalinen stigma. Torin johtajan Jenni Tuomiston mukaan lahjan myymistä pidetään helposti epäkohteliaana tai tahdittomana – ja joka kolmas suomalainen pahastuisi, jos näkisi antamansa lahjan myynnissä joulun jälkeen.

Mielipiteet jakautuvat. Kyselyn mukaan 37 prosenttia suomalaisista kokee, ettei joululahjoja kuulu myydä eteenpäin, kun taas 34 prosenttia pitää myymistä täysin järkevänä ratkaisuna.

Pukista Pleikkariin

Joulun jälkeen kiinnostus Torissa kohdistuu erityisesti pelaamiseen. Jouluaattoiltana ja joulupäivänä eniten haettiin pelitietokoneita ja 5 -konsoleita. Samalla myyntiin ilmestyi poikkeuksellisen paljon elektroniikkaa, vaikka normaalisti suomalaiset myyvät käytettynä eniten vaatteita ja sisustustavaraa.

Kaikkea ei myydä – moni antaa eteenpäin

Kaikki eivät kuitenkaan laita hutiostoksia myyntiin. 41 prosenttia suomalaisista kertoo antavansa mieluummin sopimattoman joululahjan eteenpäin. Tuomiston mukaan tämä on kestävää kuluttamista: tärkeintä on, että tavara päätyy käyttöön.

Tarvetta kierrätykselle riittää. Peräti 89 prosenttia aikuisista kertoo saaneensa joskus joululahjoja, joita ei ole koskaan käyttänyt, ja noin joka viides saa tällaisia lahjoja toistuvasti.

Raha ei ole tärkein syy

Yleisin syy joululahjan myymiselle on väärä koko tai se, ettei lahjalle ole tarvetta. Seuraavina tulevat jo omistettu vastaava tuote ja tilanpuute. Rahan takia myyminen on vasta neljänneksi yleisin syy: 11 prosenttia myyneistä kertoo tehneensä niin saadakseen rahaa.

Käytetyt lahjat ovat vakiinnuttaneet asemansa osana joulua. Vuonna 2022 lähes puolet suomalaisista oli saanut käytetyn joululahjan, ja nyt osuus on noussut 60 prosenttiin. Samalla joululahjojen myyminen on normalisoitumassa.

on muuttunut pukin vierailun molemmilla puolilla. Jos lahja ei osu tarpeeseen, enää vain joka neljäs suomalainen varastoi sen, Tuomisto tiivistää.

Torin kysely toteutettiin marraskuussa, ja siihen vastasi 1 706 suomalaista eri ikäryhmistä.

Komponenttipula uhkaa nostaa konsolien ja tilauspalveluiden hintoja Kommentit pois päältä artikkelissa Komponenttipula uhkaa nostaa konsolien ja tilauspalveluiden hintoja

Tekoälybuumi ei näy vain chatbotteina, vaan myös pelialan kukkarossa. DRAM- ja NAND-muistien kysyntä on noussut rajusti, ja hinnat sen mukana. Tutkimusyhtiö Omdian mukaan -muistin hinnat lähes tuplaantuivat vuonna , ja SSD-levyjen hinnat nousivat noin 40 prosenttia. Eikä tahti ole hidastumassa, sillä vuoden 2026 alussa DRAMin ennustetaan kallistuvan vielä 60 prosenttia ja NANDin 70 prosenttia.

Tämä tuntuu suoraan pelilaitteissa. Esimerkiksi Interactive Entertainment on jo kertonut, että kovat joulualennukset 5 -konsolista kasvattivat laitemyynnin tappioita. muodostaa merkittävän osan konsolin valmistuskustannuksista, ja kun varastot hupenevat, uudet laitteet tehdään kalliimmilla sopimushinnoilla. Konsolivalmistajilla on kuitenkin yksi etu, sillä ne tienaavat myös peleillä, tilauspalveluilla ja lisälaitteilla. Hintapainetta voidaan siis siirtää esimerkiksi tilauksiin, kuten tai tuleviin hittijulkaisuihin.

PC-puolella liikkumavara on pienempi. Laitteistovalmistajat eivät hallitse pelialustoja kuten , joten komponenttien kallistuminen siirtyy todennäköisemmin suoraan kuluttajahintoihin. Kaikki eivät ryntää ostamaan uutta näytönohjainta tai peliläppäriä, jos hinta kirpaisee liikaa. Silti pelien myynnin ei odoteta romahtavan. Pelikelpoisia laitteita on jo valtava määrä, ja pelkästään Steamissa oli Omdian arvion mukaan 321 miljoonaa vuosittaista aktiivikäyttäjää vuonna 2025.

Erityisen mielenkiintoinen tilanne on -konsolilla. Fyysiset pelikasetit kallistuvat, ja laitteen 230 gigatavun sisäinen tallennustila on nykykonsoleista pienin. Jos laajennusmuistitkin kallistuvat, pelaajat saattavat harkita tarkemmin, montako “ikuisuuspeliä” laitteelle mahtuu. Julkaisijat voivat päätyä käyttämään edullisempia pelien avainkortti-ratkaisuja suojellakseen katteitaan.

Hintojen nopea lasku näyttää epätodennäköiseltä, sillä muistivalmistajat priorisoivat yritysasiakkaita kuluttajamarkkinoiden sijaan. Peliala on tottunut komponenttien nousu- ja laskukausiin, mutta nyt edessä voi olla laajempi hintojen uudelleenarviointi. Konsolien ohella myös , lisälaitteet ja tilauspalvelut voivat kallistua. Tekoälyn muistijano saattaa siis näkyä yllättävän konkreettisesti pelaajan lompakossa.

Sonyn ensiaskeleet kohti PS6-aikaa: 30 Gt muistia ja telakoitava käsikonsoli työn alla? Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn ensiaskeleet kohti PS6-aikaa: 30 Gt muistia ja telakoitava käsikonsoli työn alla?

Seuraavan sukupolven PlayStationista liikkuu jälleen tuoreita huhuja, eikä kaikki ole aivan niin suoraviivaista kuin voisi kuvitella. Luotettavana pidetty vuotaja KeplerL2 väittää NeoGAF-foorumilla, ettei tuleva 6 perustuisi täysin :n RDNA 5 -grafiikka-arkkitehtuuriin. Sama hybridiratkaisu nähtiin jo -konsolissa, jonka sisuksissa yhdistyivät RDNA1-tekniikka ja säteenseurantaominaisuudet.

Jos huhut pitävät paikkansa, voisi sisältää jopa 30 gigatavua GDDR7-muistia. Lisäksi paljon puhuttu Sonyn käsikonsoli saattaisi tarjota jopa 24 gigatavua LPDDR5X-muistia. Vertailukohtana toimii hiljattain julkaistu , jonka kanssa muistimäärä olisi samalla tasolla.

Käsikonsolin kerrotaan olevan telakoitava ja kykenevän pyörittämään -pelejä, mutta tehojen ei odoteta yltävän nykyisen kotikonsolin tasolle. Toisin sanoen kyseessä olisi enemmän joustava lisälaite kuin täysiverinen seuraaja.

Markkinoille uusia PlayStation-laitteita ei odoteta ennen vuotta 2027. Samaan aikatauluun on viitannut myös AMD seuraavan Xbox-sukupolven osalta, vaikka ei olekaan sitoutunut tarkkaan julkaisupäivään. Konsolisota ei siis ole katoamassa mihinkään, se vain ottaa aikansa seuraavaan kierrokseen.