8BitDo:n uusi ohjain tuo arcade-fiiliksen Switchille ja PC:lleKommentit pois päältä artikkelissa 8BitDo:n uusi ohjain tuo arcade-fiiliksen Switchille ja PC:lle
Retroileviin peliohjaimiin panostava 8BitDo on lanseerannut uuden Arcade Stick -nimisen ohjaimen Nintendo Switch -konsolille ja PC:lle.
Ohjaimen keskeisin ominaisuus on sen modattavuus. Näppäimiä voi vaihdella 30mm ja 24mm välillä. Ohjain myös tukee klassisia Sanwan ja Seimitsun valmistamia painikkeita.
Ohjain yhdistyy Bluetooth, 2.4g tai USB-C -liittimen avulla. 2.4g:n yhteyteen vaadittava vastaanotin kulkee kätevästi ohjaimen matkassa. Sisäänrakennetun akun avulla ohjaimella voi pelata 40 tuntia 2.4g -yhteydellä ja 30 tuntia Bluetoothilla. Täydeksi lataaminen puolestaan kestää 4 tuntia.
8BitDo Arcade Stick saapuu myyntiin lokakuun 20. päivä ja se maksaa n. 75 euroa.
IO Interactive on ilmoittanut, että Hitman: World of Assassination saa vihdoin kauan kaivatun cross-progressionin. Helmikuun 3. päivä julkaistava päivitys mahdollistaa pelin etenemisen jatkamisen alustasta riippumatta oli kyse sitten konsolista, PC:stä tai mobiililaitteesta. Agentti 47 voi siis jatkaa salamurhiaan juuri siitä, mihin viimeksi jäi.
Uusi järjestelmä perustuu niin sanottuun päätiliin, joka sidotaan IOI Accountiin. Pelaajan eteneminen tallennetaan palvelimille ja kulkee mukana kaikilla alustoilla, joilla peli on ostettu. Kyseessä on merkittävä parannus etenkin niille, jotka hyppivät pelin pariin eri laitteilla.
Täydellinen vapaus tämä ei silti ole. Cross-progression ei tarkoita cross-purchasea, eli jos omistat pelin PC:llä, se ei ilmesty automaattisesti PlayStationille tai Xboxille. Sama koskee myös lisäsisältöjä, jotka täytyy ostaa erikseen jokaiselle alustalle.
Päivityksellä on kuitenkin yksi ikävä kääntöpuoli. Samalla kun cross-progression otetaan käyttöön, päättyy mahdollisuus siirtää eteneminen Hitman 2:sta Hitman 3:een. IO Interactive perustelee päätöstä järjestelmien yhteensopivuudella ja datan eheydellä. Pelaajilla on aikaa tehdä siirto vielä 3. helmikuuta asti, mutta sen jälkeen ovi sulkeutuu lopullisesti.
Viisi vuotta Hitman 3:n julkaisun jälkeen World of Assassination elää yhä vahvasti, ja kehitystyö jatkuu muun muassa co-op-tilan parissa. Samalla IO Interactive työstää James Bond -peliä sekä uutta fantasiaprojektia. Agentti 47:n tulevaisuus näyttää siis kiireiseltä ja nyt myös aiempaa joustavammalta eri alustoilla.
Razer on paljastanut yhteistyön maailman suurimman K-pop-ryhmän Blackpinkin kanssa, mutta jotain tärkeää puuttuu: kuulokkeet. Uusi Blackpink x Razer -mallisto sisältää pinkkejä versioita perus-PC-lisävarusteista, kuten Razer Enki X -tuolista, Ornata V3 TKL -näppäimistöstä ja DeathAdder-hiirestä, mutta kuulokkeet, joilla fanit voisivat oikeasti kuunnella suosikki-kappaleitaan, loistavat poissaolollaan.
Tuolissa on 100 asteen hartiakaari ja leveä istuin, ja sen mustan värin tilalla on pinkit aksentit sekä Blackpinkin logo. Näppäimistökin on saanut saman pinkin käsittelyn, ja hiiri on varustettu 6 400 DPI:n anturilla ja viidellä ohjelmoitavalla napilla. Kaiken kruunaa pinkki hiirimatto, jossa näkyvät Razerin ja Blackpinkin logot.
Vaikka mallisto näyttää upealta ja tekee PC-pöydästä todellisen Blackpink-pyhätön, kuulokkeiden puuttuminen ihmetyttää. Aiemmat Razer-yhteistyöt, kuten viime vuoden Gengar-kokoelma, sisälsivät kuulokkeet, joten tämän rajoitettu erä tuntuu hieman vajaalta.
Blackpink x Razer -tuotteet debytoivat 21. tammikuuta Hongkongin World Tour Deadline Pop-Up Storessa ja saapuvat myöhemmin keväällä myös muualle. Hinnat ovat vielä pimennossa, mutta luvassa on todennäköisesti pientä lisämaksua lisenssistä. Blinksit, valmistautukaa, PC-pöytänne voi pian saada ihan uuden, pinkin ilmeen, vaikka korvat joutuvatkin odottamaan omia kuulokkeitaan.