8BitDo:n uusi ohjain tuo arcade-fiiliksen Switchille ja PC:lleKommentit pois päältä artikkelissa 8BitDo:n uusi ohjain tuo arcade-fiiliksen Switchille ja PC:lle
Retroileviin peliohjaimiin panostava 8Bitdo on lanseerannut uuden Arcade Stick -nimisen ohjaimen Nintendo Switch -konsolille ja PC:lle.
Ohjaimen keskeisin ominaisuus on sen modattavuus. Näppäimiä voi vaihdella 30mm ja 24mm välillä. Ohjain myös tukee klassisia Sanwan ja Seimitsun valmistamia painikkeita.
Ohjain yhdistyy Bluetooth, 2.4g tai USB-C -liittimen avulla. 2.4g:n yhteyteen vaadittava vastaanotin kulkee kätevästi ohjaimen matkassa. Sisäänrakennetun akun avulla ohjaimella voi pelata 40 tuntia 2.4g -yhteydellä ja 30 tuntia Bluetoothilla. Täydeksi lataaminen puolestaan kestää 4 tuntia.
8BitDo Arcade Stick saapuu myyntiin lokakuun 20. päivä ja se maksaa n. 75 euroa.
Sentinel viittaa Hammerfellin alueella sijaitsevaan Alik’rin aavikon samannimiseen kaupunkiin. Uudella videolla nähdään aavikon hiekasta paljastuva muinainen Elder Scroll, minkä lisäksi videon teksti vahvistaa entisestään viitteitä Hammerfellistä pelin keskeisenä tapahtumapaikkana.
Videolla kuultava lainaus on peräisin Yazarilta, Hammerfellin kuningatar Iradnen kohtuuden papilta, ja sen ajankohdaksi ilmoitetaan vuosi 4E 206. Tämä sijoittaisi pelin vähintään viisi vuotta The Elder Scrolls V: Skyrimin tapahtumien jälkeen, sillä edellinen pääsarjan peli sijoittui vuoteen 4E 201. Tarinasta ei kuitenkaan vielä tiedetä juuri muuta. Fanien keskuudessa on jo ehditty spekuloida esimerkiksi Thalmorin merkittävällä roolilla.
Vaikka virallinen nimi ja pelimaailman suunta ovat nyt selvillä, yksi olennainen kysymys on yhä vastaamatta, milloin peli julkaistaan? Bethesda ei ole toistaiseksi paljastanut julkaisupäivää tai edes tarkempaa aikataulua. Myös pelin alustat ovat edelleen epäselviä, joten nähtäväksi jää, pääsevätkö muutkin kuin Xbox– ja PC-pelaajat tutkimaan Hammerfellin hiekkamaisemia.
Skyrimistä onkin vierähtänyt jo melkoinen tovi, joten seuraavan Elder Scrolls -seikkailun odotus on ehtinyt kasvaa lähes eeppisiin mittasuhteisiin.
Värikäs moninpelielämäpeli Loftia on aloittanut virallisesti ennakkojulkaisunsa PC:llä. Qloud Gamesin kehittämä Solarpunk-henkinen peli kutsuu pelaajat rakentamaan yhteisöjä, viljelemään kasveja ja tutkimaan leijuvista saarista koostuvaa maailmaa, jossa yhteistyö ja kestävä elämäntapa ovat keskeisessä roolissa.
Loftiassa pelaajat voivat rakentaa ja sisustaa omia kotejaan, kasvattaa viljelykasveja kestävillä menetelmillä sekä pelastaa eläimiä. Yksin pelaaminen onnistuu, mutta peli kannustaa erityisesti yhteiseen tekemiseen. Kavereiden kanssa voi ratkoa erilaisia esteratoja muistuttavia haasteita, osallistua suuriin yhteisöprojekteihin tai viettää aikaa minipelien ja muiden aktiviteettien parissa.
Pelin maailma ammentaa inspiraatiota Solarpunkista, jossa tulevaisuuden teknologia ja luonnonläheinen elämäntapa kulkevat käsi kädessä. Värikkään ulkokuoren alta löytyy myös mysteerejä tutkittavaksi. Kehittäjät lupaavat laajentaa peliä ennakkojulkaisun aikana muun muassa uusilla hahmoilla, tehtävillä, saarilla, asuilla ja sisustusesineillä. Myöhemmin mukaan on tarkoitus lisätä myös kahvila, pelaajien kerhoja sekä uusia ystävyystasoja pelin hahmojen kanssa.
Loftia on saatavilla PC:llä Steamin ja Epic Games Storen kautta. Ennakkojulkaisun hinnaksi ilmoitettiin 28.99 euroa, mutta 17 prosentin julkaisualennuksella hinnan saa pudotettua 24,06 euroon. Nintendo Switch 2 -versio on myös suunnitteilla myöhempää ajankohtaa varten.