Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleilleKommentit pois päältä artikkelissa Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleille
Darksiders -pelisarjan uusi spin-off Darksiders Genesis ilmestyy helmikuun 14. päivä 2020 Xbox One ja PlayStation 4 -konsoleille. PC ja Google Stadia -pelipalvelulla peliä pääsee pelaamaan jo joulukuun 4. päivä. Nintendo Switch -konsolin julkaisuajankohta on vielä pimennossa.
Pelin kuvakulma poikkeaa sarjan aiemmista peleistä ja on ylälulmasta kuvattu Diablon tapaan. Aiemmissa peleissä kuvakulma on ollut kolmannesta persoonasta. Pelin uudella trailerilla nähdään pelin päähahmo, ilmestyskirjan ratsastaja Strife. Mukana on myös tietenki hervoton määrä loottia. Taistelun lisäksi peli sisältää tutkiskelua, pulmanratkontaa ja eeppisiä loppuvastustajia.
Darksiders Genesis muistuttaa Diablo ja Torchlight pelejä.
Ensimmäinen Darksiders -peli ilmestyi vuonna 2010 ja sen jatko-osa Darksiders II vuonna 2012. Viimeisin Darksiders III ilmestyi vuonna 2018.
Epic Games Store tarjoaa tällä viikolla ilmaista toimintaa – Deadtime Defenders on nyt täysin ilmainen PC:lle, mutta vain rajoitetun ajan. Normaalisti peli maksaisi 7,99 dollaria, mutta nyt sen voi napata omakseen maksutta 15. toukokuuta asti.
Deadtime Defenders on nopeatempoinen looter shooter, jossa yhdistyvät roolipelielementit, räjähtävä toiminta ja kunnollinen annos kaaosta. Tarinassa maailma on joutunut sekasorron valtaan salaperäisen portaalin avauduttua – ja sinä olet viimeinen toivo. Lähde tehtäville metsästämään eeppistä loottia, nitistä viholliset ja palaa takaisin tukikohtaan valmistautumaan seuraavaan ryntäykseen.
Voit ladata Deadtime Defenders pelin ilmaiseksi täältä.
EA Sports on julkaissut ensimmäisen pidemmän pelikuvavideon tulevasta F1 25 -pelistä, joka jatkaa virallisena FIA Formula One World Championship -pelinä. Videon juontavat F1-piireistä tutut Alex Jacques ja Matt Gallagher, ja se käy läpi peliin tehtyjä uudistuksia, jotka lisäävät aitouden tuntua viikonlopun kisakokemukseen. Uudistuksiin kuuluvat mm. LIDAR-teknologian avulla mallinnetut radat, enemmän oikeita tiimiradioviestejä ja uusitut podium-seremoniat.
Erikoisuutena F1 25:ssä nähdään myös ensimmäistä kertaa pelisarjassa käänteisiä ratoja. Silverstone, Zandvoort ja Red Bull Ring ovat nyt ajettavissa väärään suuntaan Grand Prix-, Time Trial-, Multiplayer- ja Career-tiloissa. Reverse-radat eivät ole pelkkiä peilikuvia — ne on muokattu huolella: DRS-alueet, tekoäly, sektorijaot, lähtöruudukko ja varikkopaikat on kaikki suunniteltu uusiksi.
Videolla käydään tarkemmin läpi viisi päivittynyttä rataa: Bahrain, Miami, Melbourne, Suzuka ja Imola. LIDAR-teknologia mahdollistaa aiempaa tarkemman radan mallinnuksen, aina rakennusten ja mainostaulujen sijainnista asfaltin pienimpiin epätasaisuuksiin. Ratojen yksityiskohdat on napattu suoraan F1-viikonloppujen aikana, mikä näkyy visuaalisessa tarkkuudessa.
Codemastersin luova johtaja Gavin Cooper kommentoi, että LIDAR-teknologian ansiosta pelaajat pääsevät entistä lähemmäs kisatunnelmaa. Reverse-radat valittiin huolella, jotta ne toisivat peliin jotain uutta ja mielekästä ilman, että pelituntuma kärsii.
EA Sports F1 25 julkaistaan 30. toukokuuta PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Ennakkotilaajat voivat napata itselleen Iconic Editionin, joka tuo mukanaan kolme päivää etumatkaa julkaisusta, erikoissisältöä Lewis Hamiltonilta ja tulevasta F1 The Movie -leffasta sekä 2025 kauden ulkoasuja jo F1 24 -pelin Time Trial -tilaan. Jos omistat jo F1 23 tai F1 24 -pelit, saat 15 % alennuksen Iconic Editionista.
EA Play -jäsenet pääsevät peliin käsiksi jo 27. toukokuuta viiden tunnin kokeilun muodossa. Mukana tulee myös kuukausittainen XP-bonus ja aleja digitaalisista ostoksista, mukaan lukien PitCoinit ja lisäsisällöt.