Metroidvania faneille tarjolla edullinen pelipaketti Humble Bundlessa Kommentit pois päältä artikkelissa Metroidvania faneille tarjolla edullinen pelipaketti Humble Bundlessa

Axiom Verge

tarjoaa jälleen kerran edullista pelipakettia, joka sisältää erilaisia metroidvania-pelejä kuten , sekä .

Paketti maksaa 13,03 euroa ja siihen kuuluvat nämä pelit:

  • 9 Years of Shadows: tunnelmallinen metroidvania, jossa on goottilainen kauhuteema.
  • Axiom Verge: metroidvania-klassikko, joka on inspiroitunut peleistä kuten Metroid ja Super Metroid.
  • Axiom Verge 2: jatko-osa vuoden 2015 hitistä Axiom Verge.
  • Cookie Cutter: mustalla huumorilla höystetty metroidvania-peli, jossa pelaaja ohjaa piparkakkutaistelijaa. Peli on tunnettu käsin piirretystä taiteestaan.
  • Ghost Song: retrohenkinen metroidvania-peli, jossa on Lovecraftian-kauhuvaikutteita.
  • Death's Gambit: Afterlife: tyylikäs ja haastava 2D-toimintapeli, jossa on roolipelielementtejä.
  • The Knight Witch: metroidvania-peli, jossa pelaaja ohjaa noitaa, joka taistelee lentävällä laitteella.
  • Mukana on myös -50% alennuskuponki Death's Gambit: Afterlife – Ashes of Vados -lisäosaan.

Paketti on hankittavissa aina toukokuun 29. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja :lle. Osa peleistä toimii myös Linuxilla.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , , ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.

Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Prince of Persia: The Lost Crown saapuu älypuhelimille – julkaisu 14. huhtikuuta

Prince of Persia: The Lost Crown

tuo menestykseensä nousseen : The Lost Crown -pelin iOS- ja Android-laitteille 14. huhtikuuta. Alkuperäinen versio on kerännyt kehuja konsoli- ja tietokonealustoilla, ja nyt samaa Metroidvania-tyylistä toimintaseikkailua voi kokea myös kännykällä.

Legendaarinen tarina mobiililaitteille

Peli seuraa nuorta Immortals-eliittisoturia Sargonia, joka lähtee pelastamaan siepatun prinssi Ghassanin kirotulta Mount Qaf-vuorelta. Matkalla Sargon kohtaa vaarallisia vihollisia, ratkoo monimutkaisia pulmia ja oppii uusia aikavoimia – kaikki sulavassa 2D-toimintaympäristössä, joka yhdistää nokkelan parkourin ja intensiivisen lähitaistelun.

Mobiilioptimoitu kokemus

Ubisoft Da Nangin kehittämä mobiiliversio tarjoaa:

  • 60 FPS -suorituskyvyn nykyaikaisilla laitteilla
  • Mukautuvat ohjausvalinnat (peliohjain tai kosketusnäyttö)
  • Aloittelijaystävällisiä toimintoja, kuten automaattinen parantaminen ja hidastusvalinnat haastavimpiin kohtauksiin

Prince of Persia: The Lost Crown on saatavilla , , sekä S, ja Nintendo -pelikonsoleille, että :lle. Lisäksi peli on pelattavissa Ubisoft+-tilauksella. Pelin ikäraja on PEGI 16.