A Plague Tale: Requiem -peli sai päivityksen suorituskykyyn Kommentit pois päältä artikkelissa A Plague Tale: Requiem -peli sai päivityksen suorituskykyyn

A Plague Tale: Requiem

Arvostelijoiden ylistämä, hahmovetoinen seikkailupeli kertoo tunteikkaan tarinansa häikäisevän grafiikan, upean äänimaailman ja kiehtovien pelihahmojensa avulla. Pelin uuden päivityksen myötä kokemus näyttäytyy entistäkin vaikuttavammin, kun peli suoriutuu – ja -pelikonsoleilla sekä :llä niin sanotussa tehokkuustilassa.

Tietokoneille tämä suorituskykypäivitys tuo graafisia kohennuksia ja pelikonsoleille 60 kuvan päivitysnopeuden sekunnissa. Tämä sujuvoittaa pelaamista näyttävällä tavalla ja tekee tarinan seuraamisesta entistäkin palkitsevampaa.

Keskiaikainen Ranska sotilaineen, rottalaumoineen ja ruton runtelemine kaupunkeineen ovat karulla tavalla kaunista seurattavaa. Yksityiskohdat, olentojen liike ja väriloisto tekevät pelin ympäristöistä huikeaa katsottavaa.

Tehokkuustilan sijaan pelaaja voi valita tarkkuustilan, joka korostaa pelin tarkkaa grafiikkaa ruudunpäivityksen kustannuksella. Tehokkuustilassa päivitysnopeus nousee, mutta tarkkuutta lasketaan sujuvuuden takaamiseksi.

Graafisten päivitysten ohella pelipäivitys korjaa ohjelmointivirheitä eli bugeja, mikä osaltaan takaa aiempaa miellyttävämmän pelattavuuden.

A Plague Tale: Requiem on saatavilla PlayStation 5, Xbox Series X ja S- sekä Nintendo -konsoleille että PC:lle.

GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ilmestyä PC:lle jo alkuvuodesta 2027

-pelaajien ei ehkä tarvitse odottaa julkaisua yhtä pitkään kuin pelisarjan edellisen osan kohdalla. GamesBeatin raportin mukaan Rockstar Gamesin odotettu jättipeli saattaisi saapua tietokoneille jo vuoden 2027 ensimmäisellä neljänneksellä eli tammi-maaliskuussa.

julkaistaan aluksi ja |S 19. marraskuuta 2026. ei ole vielä vahvistanut PC-version julkaisupäivää, joten alkuvuoden aikatauluun kannattaa toistaiseksi suhtautua huhuna.

Mahdollinen julkaisuikkuna olisi PC-pelaajille iloinen yllätys. saapui tietokoneille vasta noin puolitoista vuotta konsolijulkaisunsa jälkeen. Jos kuudes osa seuraisi raportoitua aikataulua, odotus jäisi tällä kertaa huomattavasti lyhyemmäksi.

Pitkä odotus on saanut osan PC-pelaajista pohtimaan, pitäisikö pelin vuoksi hankkia kokonaan uusi konsoli. Jos raportin tiedot pitävät paikkansa, maltti saattaa kuitenkin palkita jo muutaman kuukauden kuluttua konsolijulkaisusta. Toistaiseksi PC-pelaajien kannattaa silti pitää ostohousut jalassa ja odottaa Rockstarin virallista vahvistusta.

Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa Kommentit pois päältä artikkelissa Ace Combat 8 rikkoi miljoonan myydyn pelin rajan ennätysajassa

8: Wings of Theve on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko Ace Combat -sarjan nopeimmin myynyt osa.

Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu .

Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.

Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.

Peli on saatavilla , ja |S -konsoleille.