A Plague Tale: Requiem -peliä ilmestyi – katso julkaisutraileri Kommentit pois päältä artikkelissa A Plague Tale: Requiem -peliä ilmestyi – katso julkaisutraileri

A Plague Tale: Requiem

tuo odotettua jatkoa muutaman vuoden takaiselle ja palkitulle -seikkailupelille. Samalla pelin ilmestyessä on siitä saatu vielä uusi julkaisutraileri.

Sisarkaksikon selviytymistarinaa keskiaikaisessa Ranskassa kertova edeltävä osa esitteli meille sisarukset Hugon ja tämän isosiskon Amician. Hugoa riivaava kirous on pakottanut kaksikon eteenpäin etsimään parannusta asiaan. Kulkutaudin repimä Eurooppa on jättänyt jälkeensä paljon tuhoa ja surua, mikä maalaa tarinan ylle tragedian hunnun. Inkvisition ja ryöväreiden kaltaiset uhkat varjostavat yhä parivaljakon matkaa, mutta eteenpäin on pyrittävä näistä välittämättä.

Tarina vie De Runen sisarukset välimerellisiin maisemiin täysin uusin ympäristöihin, joista pitäisi löytyä apua ongelmaan. Mutta uudet ihmiset ovat outoja, eikä matkanteko ole muutenkaan ongelmatonta. Vaikka sisarukset ovat nyt vanhempia ja entistäkin kokeneempia, pahat ihmiset ovat yhä uhkana ja esteenä matkan taittumiselle.

Tarinavetoinen pelikokemus antaa pelaajalle entistä enemmän tilaa ratkoa pulmia ja käyttää erilaisia reittejä eteenpäin pyrkimiseen. Entistä kauniimpi ja yksityiskohtaisempi pelimaailma suorastaan hehkuu värikylläisyyttä ja näyttäviä ympäristöjä, pelihahmoista puhumattakaan. Tätä täydentää upean tunteikas musiikki sekä sykähdyttävä äänimaailma ja mestarillinen ääninäyttely.

Pelaajahahmot voivat edetä yhä varoen ja hiippaillen, mutta nyt apuna on uutena aseena varsijousi, jota tarvitaan vihollisten lisäksi myös ongelmakohtien selvittämiseen. Lisäksi entistä monipuolisemmat alkemiavarusteet tarjoavat monenlaista apua vihollisten kanssa, kuten harhauttamiseen tai liekkien sytyttämiseen.

A Plague Tale: Requiem ilmestyy , ja S- sekä Nintendo -konsoleille että :lle 18. lokakuuta 2022.

Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion Kommentit pois päältä artikkelissa Shift Up on ostanut Shinji Mikamin johtaman Unbound-studion

Pelialan konkarin Shinji Mikami johtama studio on siirtynyt kokonaan korealaisen -yhtiön omistukseen. Kaupan myötä Shift Up vastaa jatkossa studion pelien julkaisemisesta ja globaalista tuesta, eli tähtäin on selvästi kansainvälisillä markkinoilla.

Mikami tunnetaan Resident Evil -sarjan luojana sekä peleistä kuten Devil May, Dino Crisis ja The Evil Within. Shift Up tunnetaan muun muassa peleistä ja , joten kyse ei ole mistään pienestä pelurista. Yhteistyötä juhlistettiin julkaisemalla video, jossa Mikami ja yhtiön toimitusjohtaja Kim Hyung Tae keskustelevat yhteisestä visiostaan, kunnianhimoisesta pelistä, jossa ei tingitä laadusta tai luovuudesta.

Kaksikon mukaan yhteistyö syntyi harvinaisen hyvin yhteen osuvista tavoitteista. Molemmat puhuvat yhteisestä vakaumuksesta ja halusta luoda jotain suurta. Mikami kehuu erityisesti Kimiä käytännönläheiseksi tekijäksi, joka on itse mukana pelinkehityksessä, eikä vain johtamassa sitä etäältä.

Kulisseissa Unbound on jo työstämässä uutta alkuperäispeliä, jota kuvaillaan AAA-laadun ja AA-laajuuden yhdistelmäksi. Samalla kehitteillä on myös pienempiä, kokeellisempia projekteja :lle ja konsoleille. Nyt kun julkaisupuoli on Shift Upin käsissä, kaikki projektit suunnataan suoraan globaalille yleisölle.

Tuore yritysosto antaa myös lisäpainoa aiemmille vihjailuille Mikamin ja Kimin yhteistyöstä. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, pelialalle voi olla syntymässä uusi kovan luokan tekijä ja ehkä seuraava suuri hitti.

Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun Kommentit pois päältä artikkelissa Tombwater: Kun Dark Souls kohtaa villin lännen kauhun

Jos olet joskus miettinyt, miltä näyttäisi länkkäriteemalla ja pikseligrafiikalla, vastaus on nyt täällä. Kehittäjäkaksikko ja julkaisija ovat julkaisseet uuden pelinsä Tombwaterin, joka yhdistää armottoman soulslike-haasteen mystiseen villiin länteen.

Pelaaja astuu yksinäisen revolverisankarin saappaisiin ja saapuu rapistuvaan Tombwaterin kaupunkiin etsimään kadonnutta ystäväänsä, sheriffi Elliott Flintwoodia. Vastassa ei kuitenkaan ole pelkkää pölyä ja hiljaisuutta, vaan karmivia, eldritch-henkisiä kauhuja, jotka uhkaavat sekä henkeä että mielenterveyttä.

Sisältöä Tombwaterissa riittää, sillä luvassa on peräti 95 vihollistyyppiä, 25 pomovastusta ja 16 erilaista aluetta. Pelin läpäisyyn saa uppoamaan arviolta 20–25 tuntia, eikä matka todellakaan ole sieltä helpoimmasta päästä. Kartta- ja tehtäväloki helpottavat suunnistamista, kun taas erilaisten tonicien ja räjähteiden valmistus tuo kaivattua etua taisteluihin.

Pelin taustalla ovat kehittäjät Max Mraz ja Jake Wagner, joista Mraz tunnetaan aiemmin esimerkiksi pelistä sekä -henkisestä demake-projektista . Itse asiassa Yarntown toimii eräänlaisena Tombwaterin esiasteena ja sen voi edelleen pelata ilmaiseksi.

on nyt saatavilla :lle -palvelussa. Jos synkkä tunnelma, haastavat pomotaistelut ja länkkäritwistillä höystetty kauhu kuulostavat houkuttelevalta, tässä voi olla seuraava pelipakkomielteesi.