A Plague Tale: Requiem pelistä saatiin uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa A Plague Tale: Requiem pelistä saatiin uusi traileri

A Plague Tale: Requiem

PAN Vision Finlandin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema -seikkailupeli sai eilisiltaisessa Xbox & Bethesda Showcase -esittelytilaisuudessa uuden esittelyvideon, jossa esitellään pelin mekaniikkaa ja huikean kaunista grafiikkaa.

Myöhemmin tänä vuonna julkaistava A Plague Tale: Requiem on jatkoa -pelille, joka julkaistiin vuonna 2019. Se esitteli pelaajille kulkutaudista ja rottalaumoista kärsivän Ranskan maaseutuineen, linnoineen ja raunioineen. Pelin keskiössä ei kuitenkaan ollut musta rutto tai kuvankauniit maisemat, vaan inkvisition vainoa pakeneva sisarkaksikko. Nyt pieni Hugo-poika ja tätä suojeleva isosisko Amicia ovat matkanneet eteenpäin ja heidän kotiseutunsa kauheudet ovat taakse jäänyttä elämää. Uudet kauheudet ja haasteet ovat kuitenkin edessä, sillä Hugon elämää määrittävä kirous ei ole hellittänyt otettaan.

Itsenäisen pelitarinan kertova A Plague Tale: Requiem on uuden sukupolven pelikonsoleille sekä -tietokoneille tehty toimintaseikkailu, jossa pelaaja pääsee kokemaan sydäntä riipaisevan tarinan täynnä jännitystä, tunnelmaa ja yliluonnollisia voimia. Vaikka edeltävän pelin tapahtumien kokeminen syventää jatko-osan tapahtumien ymmärtämistä ja vahvistaa tuntemuksia, aiemman pelin pelaamista ei vaadita jatko-osasta nauttimiseen.

A Plague Tale: Requiem julkaistaan sekä , ja S- sekä Nintendo -konsoleille että PC:lle vuoden 2022 aikana.

Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin

Thomas Andrén

on nimittänyt kaksi kokenutta johtajaa ohjaamaan strategisia kokonaisuuksiaan. Muutokset kytkeytyvät yhtiön laajempaan rakennemuutokseen, jossa pelinkehitys on jaettu itsenäisiin luoviin taloihin.

Luovat talot saavat uudet kasvot

Ubisoft julkisti aiemmin niin sanotun luovien talojen mallin, jossa kehitystyö on hajautettu viiden erillisen yksikön alle. Jokaisella yksiköllä on oma johtajansa, omat brändinsä ja selkeä pelityylillinen suuntansa. Nyt kaksi merkittävää nimitystä viimeistelevät tämän rakenteen johtotasolla.

Julien Bares ottaa haltuun Creative House 3:n ja Creative House 5:n pääjohtajan roolissa. Ensimmäinen keskittyy intensiivisiin moninpelikokemuksiin kuten , ja The Crew. Jälkimmäinen taas panostaa kevyempään pelaamiseen ja mobiilipeleihin, joihin kuuluvat muun muassa Just Dance, ja .

Samanaikaisesti Thomas Andrén nousee Creative Networkin johtajaksi. Tässä roolissa hän vetää studioiden välistä yhteistyöverkostoa, joka tukee yksittäisiä Creative House -yksiköitä projektien läpiviennissä.

Bares tuo mukanaan vuosikymmenten kokemuksen

Baresin tausta on laaja. Yli 25 vuotta pelialalla tarkoittaa läpileikkausta mobiilista konsolipeleihin ja verkkopelaamiseen. Hän on johtanut 2K Chinaa toimitusjohtajana ja toiminut Tencent Games Globalin kehityspäällikkönä. Ubisoftilla hänen uransa alkoi Tom Clancy -sarjojen parissa tuottajana.

Tämä yhdistelmä Ubisoftin sisäistä tuntemusta ja laajaa toimialaosaamista tekee Baresista luontevan valinnan kahden hyvin erilaisen yksikön johtoon.

Andrén yhdistää Ubisoftin huippuosaamisen

Andrénin nimi on tuttu erityisesti Ruotsista, missä hän vastasi Massive Entertainmentin operatiivisesta toiminnasta. Hänen johdossaan studio tuotti – ja -pelit sekä -sarjan tuoreimman lisäosan.

Ennen Ubisoftia Andrén toimi Red Bee Median toimitusjohtajana kansainvälisten toimintojen johdossa. Nyt Creative Networkin kärjessä hän vastaa siitä, että Ubisoftin studioiden erikoisosaaminen virtaa tehokkaasti yksiköstä toiseen. Tähän verkostoon kuuluu myös suomalainen Ubisoft RedLynx.

Guillemot uskoo muutoksen suuntaan

Ubisoftin perustaja ja toimitusjohtaja Yves Guillemot kommentoi nimityksiä tyytyväisenä. Hänen mukaansa molemmilla uusilla johtajilla on syvä pelinkehityskokemus ja kyky houkutella alalle huippuosaajia. Tämä on Guillemot’n mukaan keskeistä sekä pelaajia ilahduttavien kokemusten rakentamisessa että yhtiön laajemman muutosprosessin läpiviemisessä.

Ubisoftin rakenneuudistus on käynnissä nyt, ja luovien talojen malli on jo operatiivisessa käytössä. Ubisoft-pelejä on saatavilla PC:lle, – ja -konsoleille sekä mobiilialustoille.

Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

tekee pitkään odotetun loikan 5:lle 7. huhtikuuta 2026. Julkaisu avaa oven täysin uudelle pelaajajoukolle, joka pääsee viimein tutkimaan pelin valtavaa avaruusuniversumia. Jos oman tähtialuksen kapteenin ura on kutkutellut, nyt siihen tarjoutuu oiva tilaisuus.

Pelin ytimessä on vapaus, joten voit olla mitä haluat ja mennä minne uteliaisuus vie. Jokainen planeetta, kohtaaminen ja päätös rakentaa omaa tarinaasi. Tarjolla on sekä rauhallista tutkimusmatkailua että vauhdikkaampaa seikkailua tähtien keskellä, vähän kuin yhdistelmä avaruuslomaa ja kosmista selviytymistä.

-versio ei ole pelkkä suora käännös, vaan mukaan tulee kaikki tähän mennessä julkaistut päivitykset. Pelaamista on hiottu esimerkiksi selkeämmillä kartoilla ja uudella REV-8-maastokulkuneuvolla, joka tekee planeettojen tutkimisesta sujuvampaa. Lisäksi mukana ovat ilmaiset lisäykset, kuten Creations-sisällöt, jotka laajentavat pelikokemusta entisestään.

Myös :n DualSense-ohjain pääsee tositoimiin. Aseiden liipaisut tuntuvat erilaisilta, valopalkki kertoo terveydentilasta ja kosketuslevy helpottaa navigointia. Julkaisupäivänä peli saa vielä Free Lanes -päivityksen, joka viimeistelee kokonaisuuden, joten luvassa on siis tähän asti hiotuin versio pelistä.

Hinnoittelukin on tiedossa. Perusversio maksaa noin 46 euroa (49,99 dollaria), kun taas laajempi Premium Edition kustantaa noin 65 euroa (69,99 dollaria) ja sisältää lisäsisältöä sekä digitaalisia bonuksia. Edullisempi päivityspaketti nykyisille omistajille irtoaa noin 23 eurolla. Avaruus odottaa ja nyt sinne pääsee myös PlayStationilla.