A Plague Tale: Requiem pelistä saatiin uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa A Plague Tale: Requiem pelistä saatiin uusi traileri

A Plague Tale: Requiem

PAN Vision Finlandin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema A Plague Tale: Requiem -seikkailupeli sai eilisiltaisessa Xbox & Bethesda Showcase -esittelytilaisuudessa uuden esittelyvideon, jossa esitellään pelin mekaniikkaa ja huikean kaunista grafiikkaa.

Myöhemmin tänä vuonna julkaistava A Plague Tale: Requiem on jatkoa A Plague Tale: Innocence -pelille, joka julkaistiin vuonna 2019. Se esitteli pelaajille kulkutaudista ja rottalaumoista kärsivän Ranskan maaseutuineen, linnoineen ja raunioineen. Pelin keskiössä ei kuitenkaan ollut musta rutto tai kuvankauniit maisemat, vaan inkvisition vainoa pakeneva sisarkaksikko. Nyt pieni Hugo-poika ja tätä suojeleva isosisko Amicia ovat matkanneet eteenpäin ja heidän kotiseutunsa kauheudet ovat taakse jäänyttä elämää. Uudet kauheudet ja haasteet ovat kuitenkin edessä, sillä Hugon elämää määrittävä kirous ei ole hellittänyt otettaan.

Itsenäisen pelitarinan kertova A Plague Tale: Requiem on uuden sukupolven pelikonsoleille sekä pc-tietokoneille tehty toimintaseikkailu, jossa pelaaja pääsee kokemaan sydäntä riipaisevan tarinan täynnä jännitystä, tunnelmaa ja yliluonnollisia voimia. Vaikka edeltävän pelin tapahtumien kokeminen syventää jatko-osan tapahtumien ymmärtämistä ja vahvistaa tuntemuksia, aiemman pelin pelaamista ei vaadita jatko-osasta nauttimiseen.

A Plague Tale: Requiem julkaistaan sekä PlayStation 5, Xbox Series X ja S- sekä Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle vuoden 2022 aikana.

Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Legendaarinen Tappajahai -peli saapuu Switchille myöhemmin tällä viikolla

Kyllä, Limited Run Games on vahvistanut (Bluesky-palvelun kautta), että pelin digitaalinen versio julkaistaan perjantaina 13. helmikuuta 2026.

Limited Run Games on ilmoittanut erittäin jännittävästä parannetusta versiosta vuoden 1987 NES-klassikosta Jawsista, ja heillä on valmiina myös tyypilliset näyttävä fyysiset versiot.

Nämä uudet fyysiset versiot pelistä sisältävät 8-bittisen alkuperäisversion, johon on nyt lisätty moderneja mukavuuksia, kuten pikatalennus. Mutta tietysti pääosassa on ”massiivisesti laajennettu” Jaws Enhanced Edition, joka suurentaa seikkailua sisällyttämällä siihen neljän Jaws-elokuvan elementtejä, eikä vain yhden hyvän.

Alun perin LJN:n vuonna 1987 julkaisemassa pelissä ohjaat venettä ja metsästät erilaisia ilkeitä meren asukkaita, mukaan lukien tietysti sen suuren kumihain, joka kauhistutti katsojia niin pahasti aikoinaan.

Tässä on pelin molempien versioiden ominaisuuksia, sekä kehittäjien omat kuvat fyysistä kopioista:

Jaws Retro Edition -ominaisuudet:
Tallenna missä tahansa, kelaa taaksepäin, saavutukset ja palkinnot
musiikkisoitin, ja galleria.

Kuva: Limited Run Games

Jaws Enhanced Version -ominaisuudet:
Retro Editionin ominaisuudet ja sen lisäksi merkittävästi laajennettu, moniosainen seikkailu, joka on täynnä viittauksia ja kunnianosoituksia kaikkiin neljään Jaws-elokuvaan, uudet tehtävät ja tavoitteet, uudet kyvyt ja aseet veneellesi ja sukeltajallesi, ja haastavampia vihollisia ja enemmän tapoja käsitellä niitä.

Kuva: Limited Run Games

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.