A Total War Saga: Troy saa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa A Total War Saga: Troy saa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun lopulla

A Total War Saga: Troy

A Total War Saga: Troy on saamassa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun 28. päivä.

Nimensä mukaan lisäosa tuo peliin kaksi uutta ryhmittymää: Ajaxin kotikaupungin Salamiksen ja Diomedeksen Argosin. Näistä ensimmäinen turvautuu muurien taakse ja puolustaviin yksiköihin ja jälkimmäinen nopeasti liikkuviin yksiköihin.

Lisäosa tuo mukanaan myös uudet Paragon -yksiköt, joilla on voimakkaita ominaisuuksia. Ajax voi värvätä vahvoja myrmidons nimisiä yksiköitä ja Diomedes voi puolestaan värvätä haluamansa Paragon -yksikön Epigonin avulla.

Ajax & Diomedes -lisäosa saapuu A Total War Saga: Troy -peliin tammikuun 28. päivä PC:lle Epic Games Storen kautta. Peli saapuu myös myöhemmin syksyllä Steam -palveluun.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.