A Total War Saga: Troy saa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa A Total War Saga: Troy saa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun lopulla

A Total War Saga: Troy

A Total War Saga: Troy on saamassa uuden Ajax & Diomedes -lisäosan tammikuun 28. päivä.

Nimensä mukaan lisäosa tuo peliin kaksi uutta ryhmittymää: Ajaxin kotikaupungin Salamiksen ja Diomedeksen Argosin. Näistä ensimmäinen turvautuu muurien taakse ja puolustaviin yksiköihin ja jälkimmäinen nopeasti liikkuviin yksiköihin.

Lisäosa tuo mukanaan myös uudet Paragon -yksiköt, joilla on voimakkaita ominaisuuksia. Ajax voi värvätä vahvoja myrmidons nimisiä yksiköitä ja Diomedes voi puolestaan värvätä haluamansa Paragon -yksikön Epigonin avulla.

Ajax & Diomedes -lisäosa saapuu A Total War Saga: Troy -peliin tammikuun 28. päivä PC:lle Epic Games Storen kautta. Peli saapuu myös myöhemmin syksyllä Steam -palveluun.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Game Pass Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.