Activision Blizzardin pelit eivät tule Xbox Game Passiin ennen vuotta 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Activision Blizzardin pelit eivät tule Xbox Game Passiin ennen vuotta 2024

Xbox 2042

Xboxin johtaja Phil Spencer on vahvistanut, ettei Activision Blizzardin pelejä lisätä Xbox Game Pass -palveluun lähitulevaisuudessa. Tiedot käyvät ilmi viimeisimmästä Xboxin virallisesta podcastista.

Vaikka monet Xbox-fanit odottivat Microsoftin lisäävän vanhempia Call of Duty -versioita Xbox Game Passiin heti, näin ei tule käymään. Syyt viivästykseen liittyvät osittain sääntelyprosessiin ja aiemmin tehdyistä sopimuksista. Windows Central joutui myös päivittämään raporttinsa, jossa virheellisesti odotettiin useiden uusien pelien lisäämistä palveluun kaupan vahvistumishetkellä.

Huomionarvoista on, että Microsoft lisäsi 20 Bethesdan peliä Game Passiin vain kaksi päivää kaupan vahvistumisen jälkeen. Xboxin käyttäjät toivovat nyt Microsoftin valmistelevan yllätysjulkaisuja vanhoista Activisionin klassikoista moderneille laitteille.

Spencer kommentoi asiaa seuraavasti:

”Sääntelyprosessi vei niin kauan… ettemme pystyneet työskentelemään Activision Blizzardin kanssa heidän aiempien peliensä osalta. Nyt kun kauppa on saatu päätökseen, olemme aloittaneet työn, mutta se vaatii aikaa. Mielestäni Activisionin viesti X:ssä (entinen Twitter) mainitsi vuoden 2024, ja uskon sen pitävän paikkansa. Olisi mahtavaa, jos joku salainen juhlapäivitys tulisi seuraavien viikkojen aikana – mutta sellaista ei ole.”

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?

Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä

The Elder Scrolls VI tekee paluun Bethesdan klassiseen tyyliin, kertoo studion johtaja Todd Howard. Howardin mukaan studio on ottanut viime vuosina luovia sivupolkuja Starfieldin ja Fallout 76:n kanssa, mutta nyt suunta on takaisin siihen, mistä fanit studion parhaiten tuntevat, eli yksinpelattavaan, vahvasti tutkittavaan fantasiamaailmaan.

Howard myöntää, että pelin julkistaminen jo vuonna 2018 saattoi olla turhan aikaista. Odotus on venynyt lähes kahdeksaan vuoteen, ja peli on yhä pitkän matkan päässä. Kehitys kuitenkin etenee. Suurin osa studiosta työskentelee nyt projektin parissa, ja sisäisesti on saavutettu merkittävä virstanpylväs.

Suurin osa Skyrim-tiimistä on yhä täällä. – Howard vakuuttaa viitaten The Elder Scrolls V: Skyrimin tekijöihin.

Teknisesti katse on tulevassa. Starfieldin pohjana toiminut Creation Engine 2 on kehittymässä Creation Engine 3:ksi, jonka varaan Elder Scrolls 6 rakennetaan. Howardin mukaan tavoitteena on hioa tuttua kaavaa paremmaksi, ei keksiä pyörää uudelleen, vaan tehdä siitä entistä sulavampi.

Faneille viesti on kaksijakoinen. Peliä voi jo pelata studion sisällä, mutta julkaisua saadaan odottaa. Howard vertaa kehitystä kalkkunaan uunissa, missä liian aikaisin ulos vedettynä lopputulos jää raa’aksi. Bethesdan mukaan Elder Scrolls 6 saa kypsyä rauhassa, jotta siitä tulee juuri niin herkullinen kuin fanit toivovat.