Activision Blizzardin pelit poistuivat GeForce NOW -valikoimasta Kommentit pois päältä artikkelissa Activision Blizzardin pelit poistuivat GeForce NOW -valikoimasta

Nvidia GeForce NOW

Hiljattain virallisesti maailmalla julkaistu -palvelun pelikantaan on iskenyt pienoinen piikki kun Activision Blizzardin pelit ovat poistuneet valikoimasta.

kertoi aiheesta virallisesti foorumillaan, mutta ei tarkentanut mikä oli syy pelien poistamiseen. ei ole kommentoinut tapahtunutta vielä.

As we take GeForce NOW to the next step in its evolution, we’ve worked with publishers to onboard a robust catalog of your games.

This means continually adding new games, and on occasion, having to remove games – similar to other digital service providers.

Per their request, please be advised Activision Blizzard games will be removed from the service. While unfortunate, we hope to work together with Activision Blizzard to reenable these games and more in the future.

In addition to the hundreds of games currently supported, we have over 1,500 games that developers have asked to be on-boarded to the service. Look for weekly updates as to new games we are adding.

GeForce Now mahdollistaa jo omistamiesi pelien pelaamisen esim. Steamin tai UPlayn kautta haluamallasi laitteilla kuten heikkotehoisemmilla PC:illä tai läppäreillä, Mac :llä, -laiteilla ja Nvidian Shield -laitteella.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.

Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaismytologiasta ammentava Dice of Kalma rikkoi miljoonan latauksen rajan

Balatron vanavedessä syntynyt peligenre ei näytä olevan vielä valmis hautautumaan pelihistoriaan. on kerännyt yli miljoona latausta – ja -laitteilla sekä Steamissa. Saavutus on jälleen yksi osoitus siitä, että korttipakkojen, roguelike-elementtien ja uhkapelihenkisen numeroiden pyörittelyn yhdistelmä kiinnostaa pelaajia.

Dice of Kalma ottaa vaikutteita erityisesti Balatrosta, mutta korttien sijaan pöydälle heitetään noppia. Pelaajan tehtävänä on muodostaa nopista pokerikäsiä ja kasvattaa pistemääriä kierros kierrokselta. Vastassa on suomalainen kuolemanjumala Kalma, jonka kanssa käydään hieman tavallista erikoisempaa kamppailua sielusta.

Pelissä on genrelle tuttuun tapaan erilaisia bonuksia ja muokkaimia, joita voi hankkia esimerkiksi pääkalloilla. Ne voivat vahvistaa tietynlaisia pokerikäsiä tai antaa muita etuja seuraaville kierroksille. Mukana on myös hieman aavemainen retrohenkinen ulkoasu, joten tunnelma ei jää aivan pelkkien numeroiden laskemiseksi.

Miljoonan latauksen rajapyykki kertoo samalla, että Balatron aloittama pelityyli kiinnostaa edelleen myös mobiilissa. Samalla lajityypin suosion kasvaessa kilpailu alkaa väistämättä kiristyä. Dice of Kalman kaltaiset pelit kuitenkin osoittavat, että tutulle kaavalle voi löytyä vielä uusia, varsin suomalaisiakin tapoja heittää kapuloita rattaisiin.