Aethermancer tuo hirviöiden kesyttelyn ja rogueliten yhteen Kommentit pois päältä artikkelissa Aethermancer tuo hirviöiden kesyttelyn ja rogueliten yhteen

Jos ja laitettaisiin samaan tehosekoittimeen, tuloksena voisi hyvinkin olla . Tämä uusi hirviöiden kesyttelyyn ja roguelite-meininkiin nojaava peli ilmestyy Steamin Early Accessiin :lle 23. syyskuuta, julkaisijana offbrand games ja kehittäjänä .

Jo varhaisversiossa luvassa on runsas paketti, yksi peliluokka, kolme vaikeustasoa, 28 hirviötä 19 eri tyypistä, 443 opittavaa kykyä, kolme biomiä, kaupungin koristeluja sekä iso pomotaistelu Monster Deityä vastaan. Kehittäjät lupaavat täyteen julkaisuun vielä lisää hirviöitä, alueita ja peliluokkia, kunhan peli kypsyy Early Accessissa noin vuoden ajan.

Pelin idea on yksinkertainen mutta koukuttava, pelaaja toimii Aethermancerina, joka voi liittoutua myyttisten olentojen kanssa ja johdattaa ne taisteluun. Kamppailut ovat vuoropohjaisia ja vaativat harkittuja päätöksiä, sillä jokainen liike voi olla ratkaiseva. Kun hirviö kaatuu, se menetetään, mutta sen sielu voidaan herättää uuteen elämään entistä vahvempana.

Lisäksi pelaajat pääsevät tutkimaan satunnaisesti luotuja ympäristöjä, joissa jokainen yritys voi viedä pidemmälle kuin edellinen. Käytännössä peli nojaa jatkuvaan kuoleman ja uudelleensyntymisen kiertokulkuun, vähän kuin Dark Soulsin serkku, mutta hirviöjoukkueella varustettuna.

Aethermancer näyttää siltä, että se voi vedota sekä strategiapelien ystäviin että niihin, jotka eivät voi vastustaa ajatusta kerätä ja kasvattaa omaa hirviötiimiään. Syksyllä selviää, kuinka moni jää koukkuun tähän sekoitukseen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.