Ahlmanin opiston opiskelijoiden pelit pelattavana ilmaiseksi Steamissa Kommentit pois päältä artikkelissa Ahlmanin opiston opiskelijoiden pelit pelattavana ilmaiseksi Steamissa

Tamperelaisen Ahlman-opiston peliteknologian sekä visuaalisen pelisuunnittelun linjojen yhteistyössä tekemät pelit on nyt virallisesti julkaistu Steamissa. Pelit vaihtelevat lyhyimmistä viikon projekteista pidempiin useamman kuukauden mittaisiin projekteihin. Kaikki pelit on tehty lukuvuoden 2019-20 aikana. Pelin Steam-sivuille pääsee klikkaamalla pelin otsikkoa.

Ahlman Mansion 2020

Ahlmanin kartano on mittava 30 pelin kokoelma. Kokoelma koostuu lähinnä lyhyemmistä projekteista, sisältäen pelejä räjähtelevistä kissoista viinirypäleen karkumatkaan, asteroidien kautta aina lintujen johdolla seikkailuun. Peliprojektien lisäksi kartanoon sisältyy töitä opiston muilta linjoilta, kuten musiikki-, taide- ja kirjoituslinjoilta.

Elliot and the Musical Journey

Elliot and the Musical Journey on musiikkiteemainen 3D-tasohyppely. Peli sisältää alkuperäisen soundtrackin ja teemoittain vaihtelevat kentät klassisen, jazzin sekä teknohtavan musiikin tahdissa välibosseineen. Peli oli opiskelijoiden Bit1-kilpailun finalisti.

Dreamstate Racing

1-4 pelaajan paikallisen moninpelin sisältävä tyylikäs autopeli Dreamstate Racing tarjoaa 6 eri ajoneuvoa ja 2 rataa, sekä aikarajoitteista johtuen myös hieman kehnohkosti autojaan käsitteleviä tekoälykuskeja.

Steel & Bone

Ensimmäisen persoonan kuvakulmasta toimiva luolatutkistelu Steel & Bone antaa pelaajan valita luokkansa parista eri vaihtoehdosta. Peli sisältää useita eri aseita, kuolettavia ansoja, hiiviskelyä, sekä tietenkin bossin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.

Indietä ja jättimenestyksiä – Suomalainen peliala kovassa vireessä helmikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Indietä ja jättimenestyksiä – Suomalainen peliala kovassa vireessä helmikuussa 2026

Last Drop

Suomalaisen pelialan kuukausikatsaus tuo jälleen laajan läpileikkauksen kotimaan pelikentän ajankohtaisista julkaisuista, tapahtumista ja kehityksestä. Alkuvuosi 2026 on jatkanut siitä, mihin vuosi 2025 jäi: uusia pelejä on julkaistu, klassikot rikkoivat ennätyksiä ja uudet toimijat avaavat ovia indie-studioille niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.

Runsas julkaisutahti PC:llä, VR:ssa ja mobiilissa

Tammikuun ja helmikuun vaihteessa suomalaiset kehittäjät julkaisevat tai päivittävät useita lupaavia pelejä. Esimerkiksi strateginen Gem Miner TD tuo tornipuolustuksen roguelite-elementeillä PC:lle, ja Goblin’s Die tarjoaa 1–5 pelaajan yhteistyötoimintaa PC-demona Steam -kauppapaikalle. Probable Tuesday haastaa pelaajia Max Payne -modista ammutussa tarinavetoinenammuntakokemuksessa, ja psykedeelinen Ultimate Dream on määrä julkaista toukokuussa 2026.

Lisäksi vuoropohjainen avaruusstrategia Astro Protocol lanseerataan 9. helmikuuta. Monipuolinen kattaus jatkuu tunteikkaalla Mikseli: Genesis -ammuntapelillä ja avoimen maailman Last Drop -selviytymisseikkailulla, joka sijoittuu 1990-luvun Suomeen. Steam-keräilykortit on lisätty myös Sledders -moottorikelkkapeliin.

VR-puolella Virtual Hunter saapuu PSVR 2:lle ja Meta Quest -laseille 25. maaliskuuta, ja Trackastrophe-pulmapelissä pelaajat pääsevät ratkaisemaan haasteellisia junaratarakennuksia. Verkossa Past Fate -fantasiaverkkopeli on ennakkojulkaistu, ja postapokalyptisen Road to Vostok -selviytymispelin ennakkopäivä on 7. huhtikuuta.

Uusi pelijulkaisija tukemassa indie-studioita

Suomen pelialalle on noussut uusi toimija, Coyote Time Publishing, joka pyrkii auttamaan pieniä indie-studioita saavuttamaan laajemman yleisön. Julkaisija tarjoaa tukea muun muassa pelien markkinointiin, yhteisöjen rakentamiseen ja julkaisuun, sillä monet laadukkaat indie-pelit jäävät helposti huomiotta ilman näkyvyyttä.

Ensimmäiset julkaistavat projektit, Voltage High Society ja Orbital Overdrive, ovat tulossa suomalaisilta Horsefly Gamesilta ja Platonic Partnershipiltä.

Angry Birds -brändi laajenee entisestään

Rovio jatkaa Angry Birds -brändin kehitystä kumppanuudessa SEGAn kanssa, laajentaen sitä transmediaalisesti. Suunnitteilla on joulukuussa 2026 julkaistava elokuva Angry Birds Movie 3 sekä lasten oppimispelit yhteistyössä SKIDOSin kanssa.

Lisäksi yhteistyö Kingsoft Shiyoun kanssa tuo erikoisversion Angry Birds 2 -pelistä ja myöhemmin julkaistavan Angry Birds Dream Blast -pelin Kiinan markkinoille.

Menestystä myynnissä ja latauksissa

Kotimaiset pelit ovat jälleen menestyneet kaupallisesti. My Winter Car on kerännyt noin 380 000 myytyä kappaletta ja lähes 5 miljoonan dollarin tuotot. Selviytymispeli The Last Caretaker on puolestaan myynyt yli 279 000 kappaletta ja tienannut yli 7 miljoonaa dollaria.

Klassikkopeli rikkomassa kahden miljardin latauksen rajapyykin

Hill Climb Racing -mobiilipelisarja saavutti merkittävän virstanpylvään, kun ensimmäistä osaa on ladattu yli kaksi miljardia kertaa maailmanlaajuisesti. Vuonna 2012 julkaistu peli kerää edelleen päivittäin miljoonia pelaajia.

Sarjan toinen osa juhlistaa myöhemmin tänä vuonna kymmenvuotista taivaltaan, ja uusin Hill Climb Racing 3 on ollut testijulkaisussa Suomessa.

Supercell panostaa tekoälyyn ja luovaan kokeiluun

Supercell on käynnistänyt uuden tekoälyyn liittyvän innovaatioprojektin, jossa pyritään kannustamaan luovia ja rohkeita pelitekoja. Projekti tarjoaa osallistujille tilat, työkalut ja resurssit yhdeksän viikon ajaksi eri puolilla maailmaa. Hakuaikaa on 22. helmikuuta, ja ohjelma alkaa 23. maaliskuuta.

Kokonaisuudessaan helmikuun katsaus osoittaa, että suomalainen peliala jatkaa vahvaa ja monipuolista kasvuaan. Uudet julkaisut, kansainväliset brändit, indie-toimijoiden nousu ja teknologiset kokeilut kulkevat rinta rinnan, ja kotimaiset pelit näkyvät ja kuuluvat yhä vahvemmin maailmalla.