Alien Isolation ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Alien Isolation ladattavissa ilmaiseksi Epic Games Storesta

Alien: Isolation

Epic Games Store jakaa joulun kunniaksi ilmaispelejä joka päivä kahden viikon ajan. Viidentenä ilmaispelinä on vuorossa kauhuselviytymispeli . Peli on ladattavissa ainoastaan tänään.

Alunperin vuonna 2014 ilmestyneessä pelissä olet Amanda Ripley ja tehtävänäsi on selviytyä hengissä Alieneita kuhisevalta avaruusasemalta. Joudut turvautumaan piiloutumiseen ja vihollisen välttelyyn. Samalla keräät varusteita ja improvisoit ratkaisuja selviytymiseen.

Voit ladata Alien: Isolation -pelin :lle ainoastaan tämän päivän ajan Epic Games Storesta.

Tässä vielä lista jo julkaistuista ja tulevista peleistä:

17.12.2020 Cities: Skylines
18.12.2020 Oddworld: New n Tasty
19.12.2020 The Long Dark
20.12.2020 Defense Grid: The Awakening
21.12.2020 Alien: Isolation
22.12.2020 Metro 2033
23.12.2020 Tropico 5
24.12.2020 Inside
25.12.2020 Darkest Dungeon
26.12.2020 My Time in Portia
27.12.2020 Night in the Woods
28.12.2020 Stranded Deep
29.12.2020 Solitairica
30.12.2020 Torchlight II
31.12.2020 Jurassic World Evolution

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.