Aliens: Dark Descent -pelistä saatiin uusi esittelyvideo Aliens-juhlapäivän kunniaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Aliens: Dark Descent -pelistä saatiin uusi esittelyvideo Aliens-juhlapäivän kunniaksi

Aliens: Dark Descent

PAN Visionin jakelema ja Focus Interactiven yhteistyössä 20th Century Studiosin kanssa kesäkuussa julkaisema Alien-teemainen toimintapeli juhlistaa vuotuista Alien-päivää uudella esittelyvideolla.

Avaruusteemaisten hirviöelokuvien parhaimmistoon lukeutuva Alien – kahdeksas matkustaja on vuosikymmenten saatossa synnyttänyt kokonaisen Alien-universumin, joka on laajentunut elokuvista muun muassa sarjakuviksi ja peleiksi. Alkuperäisessä elokuvassa nähtävästä LV-426-kuusta sai päivämäärän myös Alien-teemapäivä. Sitä vietetään tänään 26. huhtikuuta, joka on amerikkalaisittain ilmaistuna 4.26.

Aliens: Dark Descent tuo Aliens-elokuvasta tutut avaruussotilaat osaksi nopeatempoista reaaliaikastrategiaa. Toimintavetoinen taktisuus yhdistyy vikkelien ja neuvokkaiden ksenomorfihirviöiden kanssa käytäväksi yhteenotoksi, jossa nopeat reaktiot, strateginen viekkaus ja kylmät hermot ovat avainasemassa.

Vaihtelua tapahtumiin tuovat erilaiset yksiköt varusteineen ja erikoiskykyineen. Haasteita ja vaarallisia tilanteita löytyy paitsi pelin kentistä, myös karmivista hirviöistä, jotka osaavat tarjota pelaajille hiukset pystyyn nostattavia yllätyksiä. Lisää vaarantunnetta syntyy ohjattavien sotilaiden kohtalosta, sillä taistelussa kuollut avaruusjääkäri myös pysyy kuolleena.

Elokuvamaisella pelikampanjalla varustettu tarina tarjoaa pelaajalle jännittäviä hetkiä, yllättäviä käänteitä ja kiehtovaa hahmonkehitystä. Pelin ohjattavuus on tehty sulavaksi ja helposti opittavaksi niin hiirellä ja näppäimistöllä kuin pelikonsolien ohjaimellakin.

Aliens: Dark Descent julkaistaan 20. kesäkuuta sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle.

Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen Kommentit pois päältä artikkelissa Starfieldin PS5-versiota joudutaan odottamaan – julkistus siirtyy ensi vuoteen

Starfield-fanit joutuvat odottamaan vielä hetken, ennen kuin avaruusseikkailu saapuu PlayStation 5:lle. Luotettavana pidetty sisäpiirilähde kertoo, että PS5-portin julkistus siirtyy vuoteen 2026, vaikka huhuja pelin saapumisesta PlayStationille on liikkunut jo pitkään.

Alun perin odotettiin, että pelin PS5-versiosta kerrottaisiin vielä tämän vuoden aikana. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että pelaajat joutuvat tyytymään vain Xboxilla ja PC:llä pelattavaan alkuperäiseen versioon, kunnes Bethesda päättää paljastaa yksityiskohdat ensi vuonna.

Sisäpiirilähteen mukaan Starfieldin portti on kuitenkin todellinen, ja tarkoitus on julkaista se PS5:lle. Aikataulun mukaan peli ja sen uusi laajennus voivat olla valmiita PS5:lle keväällä 2026. Microsoft on aiemmin kertonut, ettei sillä ole syytä estää peliä saamasta uusia pelaajia toisella alustalla, mikä tukee huhuja julkaisun laajentumisesta.

Samalla Bethesda on vihjaillut tulevasta Starfieldin DLC:stä nimeltä ‘Terran Armada’, mutta yksityiskohtia ei ole vielä vahvistettu. Starfieldin ystäville jää siis jännittävä odotusaika, sillä uusia seikkailuja odotetaan, mutta PlayStation-käyttäjien kannattaa varautua vielä pitkään odotukseen.

Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox hylkää yksinoikeudet – tulevaisuus on pelaamista ilman rajoja

Xbox 2042

Xboxin johtaja Sarah Bond on julistanut aikakauden vaihteen, sillä yksinoikeuspelit ovat hänen mukaansa ”vanhanaikaisia”. Hänen mukaansa pelaajat eivät enää valitse laitetta sen eksklusiivisten pelien vuoksi, he haluavat vain pelata ystäviensä kanssa, missä tahansa ja millä tahansa laitteella.

Call of Duty, Minecraft, Fortnite ja Roblox, ne ovat ne, jotka oikeasti rakentavat yhteisöjä. – Bond sanoi haastattelussa.

Bondin näkemyksen mukaan maailma on siirtynyt konsolisodista yhteispelaamisen aikaan. Xbox ei siis halua enää olla vain laite, vaan palvelu, jonka kautta voi pelata pelejä riippumatta alustasta. Tämä sopii yhtiön strategiaan, jossa omat pelit kuten Halo, voivat löytyä muiltakin alustoilta kuin Xboxilta.

Vaikka jotkut näkevät Bondin lausunnoissa puolustuskannan, kun Xboxilla ei juuri nyt ole suuria yksinoikeusjulkaisuja. Bondin sanojen viesti on kuitenkin selvä, tulevaisuus on pelattavuudessa ja saavutettavuudessa, ei rajoissa. Xbox panostaa nyt pilvipelaamiseen, PC:hen ja jopa käsikonsoleihin, kuten ROG Xbox Ally X:ään, joka toimii porttina “pelaa missä vain” -maailmaan.

Microsoftin mukaan seuraava Xbox tulee silti olemaan erittäin laadukas ja huolella kuratoitu kokemus. Mutta jos Bondin puheita on uskominen, konsolin yksinoikeudet jäävät historiaan ja pelaaminen vapautuu lopullisesti laiterajoista.