Tältä alkuperäinen Doom ja Doom II näyttävät Doom 3 -pelimoottorillaKommentit pois päältä artikkelissa Tältä alkuperäinen Doom ja Doom II näyttävät Doom 3 -pelimoottorilla
Doom Reborn on projekti, jossa alkuperäiset DOS-pelit Doom ja Doom II -pelit on herätetty henkiin moderneille PC:ille Doom 3:n pelimoottorilla.
Projekti on ollut tekeillä jo vuosia, mutta on uudistunut uusilla tekstuureilla ja uusilla aseiden ja vastustajien mallinnuksilla. Myös kenttiä on päivitetty enemmän alkuperäisten esikuvien suuntaan. Myös ultrawide näytöt ovat tuettuja.
Evercade-pelilaitteistaan tunnettu Blaze Entertainment on julkistanut uuden Doom Collection -pelikasetin, joka tuo klassisen räiskintäsarjan Evercadelle uusien pelimuokkausten kera. Kokoelma julkaistaan 30. lokakuuta, ja se toimii kaikilla tähän mennessä julkaistuilla Evercade- sekä HyperMegaTech Super Pocket -laitteilla.
Kasetille on koottu yhteensä kahdeksan kampanjaa. Mukana ovat alkuperäiset Doom ja Doom II sekä kuusi tunnettua lisäsisältökokonaisuutta:
Doom
Doom II
TNT: Evilution
The Plutonia Experiment
Master Levels for Doom II
No Rest for the Living
SIGIL
SIGIL II
Lisäksi kokoelma sisältää erillisen Doom: Deathmatch Pack -kokonaisuuden, joka tuo mukaan paikalliseen moninpeliin tarkoitettuja karttoja.
Mukana myös uusia pelimuokkauksia
Doom Collectionin erikoisuus ovat Evercadelle tehdyt uudet gameplay-modifierit. Niiden avulla tuttua Doom-kokemusta voi muuttaa esimerkiksi seuraavilla tavoilla:
Turbo Monsters – viholliset liikkuvat nopeammin
Double Monsters – vihollisia on kaksinkertainen määrä
Explosive Deaths – vihollisten kuolemat aiheuttavat räjähdyksiä
Vampire Mode – pelimekaniikka muuttuu vampyyrityyliseksi
No Monsters – viholliset poistetaan kokonaan
Pelaaja voi lisäksi säätää väkivallan määrää uusilla asetuksilla. Mukana on mahdollisuus lisätä veren määrää sekä käyttää esimerkiksi Shotgun Close Encounter- ja Chainsaw Massacre -muokkauksia.
Toimii myös tulevalla Evercade Nexus -käsikonsolilla
Doom Collection toimii myös lokakuussa julkaistavalla Evercade Nexus -käsikonsolilla. Kyseessä on Evercaden tähän asti monipuolisin kannettava pelilaite, jossa on ensimmäistä kertaa sarjan laitteissa kaksi analogitattia.
Nexuksessa on 5,89 tuuman IPS-näyttö, kun esimerkiksi Evercade EXP-Rä näyttö on 4,3-tuumainen. Laite tukee kaikkia tähän mennessä julkaistuja yli 80 Evercade-kasettia, jotka sisältävät yhteensä yli 700 retropeliä.
Evercade Nexus julkaistaan lisäksi uuden Banjo-Kazooie-kasetin kanssa. Se sisältää natiiviversiot Banjo-Kazooie- ja Banjo-Tooie-peleistä alkuperäisten Nintendo 64 -versioiden emuloinnin sijaan. Kasetti julkaistaan myös erikseen.
Doom Collection julkaistaan Evercadelle 30. lokakuuta 2026.
Id Software jatkaa demonien murskaamista uudella lisäsisällöllä, kun id Software tuo peliin Doom: The Dark Ages uuden kampanjalisäosan nimeltä Revelations. Lisäosa paljastettiin Xbox Showcase -tapahtumassa, ja se julkaistaan 7. heinäkuuta. Tällä kertaa Doom Slayer ei ole pelkkä hirviöiden kauhu – vaan myös petoksen uhri.
Tarina vie Slayerin entistä synkempään tilanteeseen: haavoittuneena ja petettynä hänet sysätään armottomaan väliin, jossa ulospääsy löytyy vain kohtaamalla omat synkät totuudet. Matkalle mukaan liittyy salaperäinen liittolainen, mikä kuulostaa DOOMin maailmassa vähän siltä, että “luota varovasti ja tarkista aina selustasi”.
Pelillisesti lisäosa ei tyydy pelkkään lisää samaa -kaavaan, vaan tuo mukaan uuden Chain Spear -aseen. Se on ketjukeihäs, joka yhdistää raivokkaan lähitaistelun ja liikkuvuuden tavalla, joka palkitsee taitavan pelaamisen entistä tehokkaammin. Lisäksi mukana on uusia kenttiä, vihollisia, pulmia ja mysteerejä, eli demonien määrä ei ainakaan ole vähenemässä.
Päivityksen yhteydessä peli saa myös ilmaisen Ripatorium 3.0 -päivityksen kaikille pelaajille. Se tuo lisää muokattavuutta, paremmat koodigeneraatiot sekä mahdollisuuden tallentaa ja ladata omia taisteluasetuksia. Premium- ja erikoisversioiden omistajille on luvassa vielä extra-sisältöä, kuten uusia karttoja ja aseita.
Lisäosa sisältyy monille jo ennestään pelin erikoisversioihin, mutta peruspelin omistajille se maksaa 19,99 euroa ja premium versioon voi päivittää hintaan 34,99 euroa (Xbox ja PC) tai 35,99 euroa (PlayStation). Lisätietoa löytyy viralliselta sivulta DOOM Official Website. Xbox Showcase -paljastus antoi samalla selkeän viestin: DOOM ei hidasta tahtia – se vain vaihtaa vaihteen vielä raskaammaksi.