Alkuperäiselle Doomille pätkähti uusi huijauskoodi jopa 27 vuoden jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäiselle Doomille pätkähti uusi huijauskoodi jopa 27 vuoden jälkeen

Doom

Segan Saturn-versiolle ilmestyneestä Doomista on löytynyt uusi huijaukoodi, 27 vuotta pelin alkuperäisestä julkaisusta.

Koodi löytyi käyttäjän @memory_fallenin toimesta, ja sen avulla pelin seinät muuttuvat läpinäkyviksi. Ominaisuuden aktivoimiseksi on tauotettava peli ja painettava seuraavia nappeja: X, Oikea, B, Y, X, Oikea, B, Y.

-sarjan fanit eivät yleensä muistele Saturn-versiota kovin lämpimästi, mutta tämä on silti hauska pieni lisäominaisuus. On huomionarvoista, että sen löytämiseen kesti lähes 30 vuotta.

Ei muuta kuin kokeiluun?

Crash Bandicoot oli lähellä kadota kokonaan – yksi yllättävä peli pelasti koko sarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Crash Bandicoot oli lähellä kadota kokonaan – yksi yllättävä peli pelasti koko sarjan

Crash Bandicoot

Moni muistaa vauhdikkaan kart-ajelun, mutta harva tietää, että Crash Nitro Kart oli likellä olla koko Crash-sarjan viimeinen peli. Näin kertoo Crash Bandicootin toinen luoja ja hahmosuunnittelija Charles Zembillas tuoreessa haastattelussa.

Zembillasin mukaan pelin kehitysvaiheessa panokset olivat kovat. Kehittäjästudio Vicarious Visions kertoi suoraan, että jos peli ei menestyisi, voitaisiin laittaa kokonaan jäihin. Siksi projektiin haalittiin kovan luokan tekijöitä, ja Zembillas toi mukaan myös pitkäaikaisen yhteistyökumppaninsa Joe Pearsonin.

Vuonna 2003 julkaistu kart-ajopeli ilmestyi useille alustoille, kuten 2:lle, Xboxille ja GameCubelle. Kritiikit olivat vaihtelevia, mutta myynti riitti pitämään sarjan hengissä. Zembillasin mukaan juuri tämä peli varmisti, että Crashia nähtiin myöhemminkin uusissa peleissä.

Taustalla oli jo useampi Naughty Dogin alkuperäistrilogian jälkeen julkaistu peli, jotka eivät yltäneet samaan suosioon. Sarja sai kuitenkin myöhemmin uuden elämän, kun alkuperäiset klassikot julkaistiin uudelleen kokoelmassa Crash Bandicoot N. Sane Trilogy vuonna 2017.

Viimeisin sarjan peli on ollut vuonna 2023 julkaistu moninpelipainotteinen Crash Team Rumble, jonka kehitti Toys for Bob. Sarjan omistava Activision Blizzard ei ole toistaiseksi kertonut uusista Crash-suunnitelmista, joten marsupiaali-maskotti viettää tällä hetkellä ainakin pientä hengähdystaukoa.

Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn some-kysely ja Bluepointin sulkeminen loivat täydellisen myrskyn

Sony

joutui kiusalliseen somekohuun, kun sen Saksan -tili ehti kysyä faneilta, minkä pelin he haluaisivat nähdä seuraavaksi uusintaversiona. Ajoitus oli monen mielestä kaikkea muuta kuin onnistunut, sillä vain päiviä aiemmin oli raportoitu, että Sony sulkee remakeistaan tunnetun -studion.

Bluepoint muistetaan erityisesti uusintaversioista, kuten ja . Sony osti studion vuonna 2021, mutta raporttien mukaan sen oma live service -projekti, huhujen mukaan -moninpelihanke – peruttiin, eikä studio päässyt julkaisemaan uutta omaa peliä. Päätös herätti valmiiksi turhautumista, sillä monet pitivät Bluepointia nimenomaan remake-osaajana.

Kun PlayStationin saksankielinen tili sitten kysyi Twitterissä (nykyisessä X:ssä), minkä PlayStation-pelin fanit haluaisivat seuraavaksi remake-käsittelyyn, moni koki sen suolaksi haavoihin. Julkaisu poistettiin nopeasti, mutta kuvakaappaukset ehtivät levitä. Kommenttikentässä ihmeteltiin, miten samaan aikaan voidaan sulkea remake-studio ja kysellä toiveita uusintaversioista.

Tuskin yksittäinen somevastaava tarkoitti pahaa, todennäköisesti kyse oli huonosta ajoituksesta eikä kyynisestä piikittelystä. Silti tapaus toimii oppikirjaesimerkkinä siitä, miten tärkeää on lukea huonetta ennen kuin painaa “julkaise”. Internet ei unohda, eikä ainakaan tällaisessa tilanteessa.