Alkuperäisen Ghostbusters 3:n toteutumattomuuden syy paljastui Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäisen Ghostbusters 3:n toteutumattomuuden syy paljastui

Ghostbusters-elokuvasarjan ohjaajan Ivan Reitmanin poika on paljastanut, miksi alkuperäisen näyttelijäkaartin tähdittämää -elokuvaa ei koskaan tehty. Neal Brennanin Blocks-podcastissa Jason Reitman kertoi isänsä suhtautumisesta jatko-osiin.

”Isäni ei koskaan ymmärtänyt jatko-osia. Hän kysyi aina, miksi ihmiset haluavat palata vanhoihin juttuihin”

, Jason Reitman kertoo.

Tämä asenne vaikutti merkittävästi koko -sarjan kehitykseen vuosien varrella.

ohjasi vuoden 1984 alkuperäisen Ghostbusters-elokuvan sekä sen jatko-osan vuonna 1989. Vaikka tuotti maailmanlaajuisesti 215 miljoonaa dollaria, franchise jäi tämän jälkeen lepäämään yli kolmeksikymmeneksi vuodeksi.

Jason Reitman paljasti myös huvittavan yksityiskohdan, joka kuvastaa hänen isänsä välinpitämätöntä asennetta jatko-osia kohtaan. Ghostbusters 2:ssa esiintyvässä Ecto-1 -autossa on elokuvan virallinen logo, jossa on numero 2.

”Kysyin isältäni vuosia myöhemmin, miksi elokuvan jatko-osan logo on heidän autossaan. Ovatko hahmot tietoisia olevansa jatko-osassa? Isäni totesi vain, että se oli todennäköisesti virhe”

, Jason Reitman kertoo.

Ivan Reitman menehtyi vuonna 2022, 75-vuotiaana. Hänen poikansa Jason ohjasi vuoden 2021 -elokuvan, joka jatkoi alkuperäisen tarinan elementtejä. Uusin osa, , on tuottanut pettymyksen 201 miljoonan dollarin lipputuloillaan, mikä arvioidun 100 miljoonan dollarin budjetin huomioiden tarkoittaa, että elokuva on hädin tuskin kattanut kulunsa.

Franchise on nyt tienhaarassa: jatkaako se nostalgian hyödyntämistä vai siirtyykö se vihdoin kertomaan uusia tarinoita uusilla hahmoilla? Viimeisimmän elokuvan vastaanotto viittaa siihen, että muutos voisi olla tarpeen.

Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa

-sarja saattaa olla saamassa jälleen uuden elokuvan. Hollywood-sisäpiiriläinen Daniel Richtman kertoo Sonyn kehittävän live-action-elokuvaa nimeltä Ghostbusters: Nightmare on 34th Street. Tietoa ei ole vielä vahvistettu Sonyn toimesta, joten kyseessä on toistaiseksi huhu.

Richtmanin tietojen mukaan elokuvan käsikirjoituksesta vastaisi , joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä -joulutoimintakomediasta. Projektista ei kuitenkaan ole tällä hetkellä tiedossa juurikaan muita yksityiskohtia, eikä mahdollisesta julkaisupäivästä ole kerrottu.

Ghostbusters-universumi ei muutenkaan ole jäämässä lepäämään. Netflixille ja Pictures Animationille valmistellaan parhaillaan -animaatiosarjaa, joka sijoittuu New Yorkiin vuonna 1994, viisi vuotta tapahtumien jälkeen. Sarjassa joukko nuoria ja kokemattomia newyorkilaisia joutuu tarttumaan protonireppuihin, kun kaupungissa alkaa jälleen tapahtua kummia. Sarjan on määrä saapua vuonna 2027.

Lisäksi Netflix ja kehittävät erillistä Ghostbusters-animaatioelokuvaa. Sen ohjaajaksi on aiemmin liitetty -elokuvasta tunnettu , mutta myös tämän projektin juonesta ja julkaisusta tiedetään vielä vähän. Jos Nightmare on 34th Street todella etenee tuotantoon, haamujahdeilla näyttää joka tapauksessa olevan Hollywoodissa varsin kiireinen tulevaisuus.

Uusi Ghostbusters‑elokuva ja Netflix‑animaatio ovat tuloillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Ghostbusters‑elokuva ja Netflix‑animaatio ovat tuloillaan

-legenda Dan Aykroyd on antanut pienen, mutta lupaavan vilkaisun tulevaisuuteen: sekä uusi Ghostbusters-elokuva että Netflixille suunniteltu animaatiosarja ovat työn alla.

Aykroyd kertoi Talking Strange -podcastissa, että seuraava Ghostbusters-elokuva on tosiaan tulossa: ”there will be one”, hän sanoi, vaikkakaan ei vielä paljastanut tarkempaa muotoa. Hän vihjasi, että elokuva voi käsitellä ihmiskunnan vääristyneitä puolia, toisin sanoen hauskaa ja nostalgista kummitusten metsästystä on luvassa, mutta kenties ripauksella yhteiskuntatarkastelua.

Samaan aikaan Netflixille suunnitellaan kolmiulotteista animaatiota. Aykroyd sanoo olevansa ”aktiivisesti mukana” sarjan kehityksessä, ja tarinat linkittyvät vanhoihin Ghostbusters-teemoihin, mutta tuovat myös jotain uutta. Animaatio poikkeaa vanhasta 1980-luvun The Real Ghostbusters -sarjasta, sillä sen visuaalinen tyyli on modernimpi.

Vaikka Aykroyd itse on keskeinen nimi franchisessa, hän ei odota palaavansa suurempaan rooliin. Hän sanoo, että uusi Ghostbusters-sukupolvi voisi kantaa sarjaa eteenpäin, ja että alkuperäistarina on tärkeä, mutta uudet ideat ovat tarpeen.