Alkuperäiset Doom -pelit saapuivat konsoleille ja mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäiset Doom -pelit saapuivat konsoleille ja mobiililaitteille

on julkaissut tämän vuoden Quakecon -tapahtuman yhteydessä klassiset , ja pelit , sekä Nintendo -konsoleille. Kaksi ensimmäistä on myös julkaistu ja -laitteille.

Huhujen mukaan myös olisi seuraavana julkaisulistalla. Doom ja Doom II maksaa n. 5€ ja Doom 3 n. 10€ kyseisten laitteiden online kaupoissa.

Sega jakaa nyt ilmaiseksi retropelejä – mutta vain hetken ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Sega jakaa nyt ilmaiseksi retropelejä – mutta vain hetken ajan

Jos sydämesi sykkii 90-luvun pelihallitunnelmalle ja nostalgiselle pikseligrafiikalle, nyt on hyvä aika tarttua puhelimeen. Sega on julkaissut yhdeksän klassikkopeliään ilmaiseksi - ja -käyttäjille. Tarjous on voimassa vain rajoitetun ajan, ja pelit jäävät pelattaviksi myös tuen loputtua – joten kannattaa toimia nopeasti.

Mukana on tunnettuja nimiä, kuten Crazy Taxi, Sonic CD, Streets of Rage ja . Aiemmin pelit maksoivat noin 2 euroa kappaleelta, ja mainosten poistaminen toi lisäkuluja. Nyt ne ovat kokonaan ilmaisia – mainokset mukaan lukien poistettu.

Ladattavissa ovat:

Pelit toimivat offline-tilassa jatkossakin, vaikka Sega lopettaakin virallisen tuen. Tarjous on viimeinen kunnianosoitus Sega Forever -ohjelmalle, jonka kautta yhtiö toi rakastetut pelinsä mobiilialustoille. Tämä on siis viimeinen mahdollisuus napata mukaan taskullinen retropelihistoriaa – veloituksetta.

Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republicin kesäkausi starttaa vauhdilla – mukana lentävää kalustoa ja skeittifiilistä

Ubisoftin vauhtipeli käynnistää 15. pelikautensa, joka tuo mukanaan uutta sisältöä ja kesäistä meininkiä. Tarjolla on uusia kulkuvälineitä, erikoistapahtumia ja päivitettyjä pelitoimintoja – juuri sopivasti kesälomien kunniaksi.

Taskukokoisia kulkuvälineitä ja uutta kisattavaa

Kauden keskiössä on kaksi uutta Pockett-kulkuvälinettä: taskulentokone ja taskuilmatyynyalus. Lentokoneella voi liidellä, hurjastella maata pitkin ja temppuilla ilmassa. Ilmatyynyalus taas sopii vesille, mutta liikkuu myös tiellä, soralla ja lumella – monikäyttöisyys on valttia. Molemmille löytyy kolme erilaista skiniä, jos haluat laitteillesi lisää tyyliä.

Lisäksi mukana on kuusi livetapahtumaa, viikoittaisia haasteita kahdella uudella alueella sekä lisää Mass Race -kisoja. Karttaeditori saa päivityksen, ja mukana on myös uusi ”massaratakokemus”, josta ei toistaiseksi paljastettu tarkemmin.

Erikoisviikko skeittimeiningillä

Kesän huipentaa Special Summer -erikoisviikko 9.–16. heinäkuuta, jossa keskitytään skeittaukseen. Tarjolla on kolme skeittitapahtumaa sekä kaksi kisaa longboardeille ja mountainboardeille. Samalla peliin lisätään kaksi skeittialuetta ja tarjouksia skeittivarusteista. Pelaajat pääsevät myös kokeilemaan toistensa tekemiä skeittipuistoja, joihin on haettu vaikutteita muista skeittipeleistä.

Kesäkausi tuo mukanaan lisää palkintoja ja parannuksia

Kaudella voi ansaita muun muassa uusia päähineitä, varusteita ja skinejä. Pelikauppaan tulee myös kesäteemaisia asuja ja esineitä. Lisäksi käyttäjien luomiin tapahtumiin on tehty pelillisiä parannuksia, joiden on tarkoitus tehdä osallistumisesta sujuvampaa.

Mikä Riders Republic?

Riders Republic yhdistää extreme-lajit yhdeksi avoimeksi pelikentäksi, jossa pääsee laskettelemaan, pyöräilemään, lumilautailemaan ja lentopuvulla suihkimaan – joko raketeilla tai ilman. Peli kannustaa kilpailemaan muita pelaajia vastaan tai parantamaan omia ennätyksiä.

Pelimaailma koostuu aidosti mallinnetuista Yhdysvaltojen kansallispuistoista, kuten Bryce Canyonista, Zionista ja Yosemitesta. Ristiinpelaaminen eri alustojen välillä on tuettua, joten pelikavereita löytyy helposti.

Riders Republic on saatavilla ja 5:lle, |S:lle, Xbox Onelle ja :lle (Epic Games ja Store). Peli sisältyy myös Ubisoft+ -tilaukseen. Ikäraja on PEGI 12.