Alkuperäiset Doom -pelit saapuivat konsoleille ja mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuperäiset Doom -pelit saapuivat konsoleille ja mobiililaitteille

Bethesda on julkaissut tämän vuoden Quakecon -tapahtuman yhteydessä klassiset Doom, Doom II ja Doom 3 pelit Playstation 4, Xbox One sekä Nintendo Switch -konsoleille. Kaksi ensimmäistä on myös julkaistu iOS ja Android -laitteille.

Huhujen mukaan myös Doom 64 olisi seuraavana julkaisulistalla. Doom ja Doom II maksaa n. 5€ ja Doom 3 n. 10€ kyseisten laitteiden online kaupoissa.

Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Fallout-yllätys olikin vain visiitti Mr. Housen luo

Jos toivoit, että Amazonin Fallout-laskuri paljastaisi Fallout 3:n tai Fallout: New Vegasin remasteroidun version, pettymys oli melkoinen. Sen sijaan kyse oli uudesta interaktiivisesta elementistä TV-sarjassa, missä katsojat pääsivät kurkistamaan Mr. Housen luksuspenthouseen Lucky 38 -kasinolla, nähdäkseni 3D-mallinnuksen, kuvia Stripiltä ja lyhyen videotervehdyksen.

Laskurin ulkoasu muistutti Fallout-karttaa, ja fanit innostuivat välittömästi ajatuksesta uudesta pelistä. Todellisuudessa se oli vain teaser sarjan toisen kauden finaaliin. Uutta pelijulkistusta ei siis tällä kertaa tullut.

Mutta ei hätää, Fallout-remastereita odotellaan edelleen. Fallout 3 Remastered ja Fallout: New Vegas Remastered ovat työn alla, vaikka tarkkaa julkaisupäivää ei ole annettu. Bethesda aikoo toistaa viime vuoden menestyksen The Elder Scrolls IV: Oblivion Remasteredin kanssa, joka keräsi yli 4 miljoonaa pelaajaa.

Bethesdan kehityspomo Todd Howard on myös vahvistanut, että Fallout 5 tulee huomioimaan TV-sarjan tapahtumat, mutta se julkaistaan vasta The Elder Scrolls VI:n jälkeen. Eli vaikka pelit eivät vielä ilmestyneet, sarjan ja remasterien maailma rakentuu hiljalleen ja fanit saavat edelleen odottaa.

Kaiken kaikkiaan kyseessä oli siis enemmän kulissien takaa kurkistus kuin uusi peliseikkailu. Jos kaipaat Falloutin tunnelmaa, Mr. Housen penthouse voi tarjota pienen maistiaisen, mutta VATS-tilaan ei tällä kertaa hypätä.

Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun Kommentit pois päältä artikkelissa Helmikuun PlayStation Plus -pelit vievät nyrkkeilykehästä avaruusseikkailuun

PlayStation Plus

PlayStation Plus -jäsenet saavat helmikuussa neljä uutta peliä pelattavaksi 3. helmikuuta alkaen aina maaliskuun 2. päivään asti. Valikoima on monipuolinen ja sisältää nyrkkeilyä, selviytymistä, scifiä ja lentokoneiden hurjaa lentelyä.

Undisputed vie pelaajan nyrkkeilykehään PS5:llä. Tässä realistisessa nyrkkeilysimulaattorissa voi rakentaa oman hahmon, säätää tyylin ja ominaisuudet 70+ lisensoidulla nyrkkeilijällä ja nousta amatööristä maailmanmestaruuteen Career Modessa. Kehässä riittää jännitystä ja kolhuja!

Subnautica: Below Zero sukeltaa arktisen planeetan kylmiin vesiin PS5:llä ja PS4:llä. Pelaajan tehtävä on selviytyä, tutkia ja rakentaa, kun hän yrittää selvittää, mitä tapahtui hänen siskolleen. Vaarallisia otuksia ja jäätäviä yllätyksiä riittää, joten tarkkaavaisuus on pakollista.

Ultros yhdistää tieteisfiktiota, omaperäistä taidetta ja rauhoittavaa puutarhanhoitoa. Lähitaistelu avaruusolioita vastaan yhdistyy kasvien hoitoon ja uusien reittien avaamiseen tarinan eri vaiheissa. PS4 ja PS5 saavat nauttia tästä eklektisestä kokemuksesta.

Ace Combat 7: Skies Unknown antaa PS4-pelaajille mahdollisuuden hypätä lentokoneen ohjaimiin ja taistella taivaalla henkeäsalpaavissa dogfight-taisteluissa. Valitse moderni tai futuristinen hävittäjä ja koe adrenaliinia täynnä oleva lentoseikkailu, jossa taito ratkaisee.

Helmikuu tarjoaa siis PlayStation Plus -jäsenille monipuolisen paketin niin nyrkkeilyn, seikkailun, scifin kuin lentopelien ystäville kotisohvalta.