Alkuvuodesta ilmestyvä Hitman 3 sai uuden esittelyvideon Kommentit pois päältä artikkelissa Alkuvuodesta ilmestyvä Hitman 3 sai uuden esittelyvideon

Hitman 3

Ensi vuoden alussa :lle yksinoikeudella Epic Games Storen kautta ilmestyvä on saanut uuden esittelyvideon.

Kaksiminuuttinen traileri pohjustaa pelin tarinaa, jossa pelin päähahmo Agent 47 on pakosalla edellisen pelin -pelin jäljiltä.

Aiemmat pelit omistavat pelaajat voivat liittää pelaamansa tasot ja kohteet uuteen peliin ja pelata koko trilogiaa Hitman 3 -pelin kautta. Vanhat kohteet käyttävät hyödyksene uuden pelin Glacier -pelimoottoria.

Hitman 3 ilmestyy tammikuun 20. päivä 2021 , , ja S, ja Nintendo -konsoleille sekä PC:lle, että -pelipalveluun.

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.

The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy

Pelimaailma pidättelee henkeään, kun puolalainen antaa meille ensimakua tulevasta -pelistä. Vaikka cinematraileri ja näyttävä tekninen demo ovat herättäneet intoa, pelin julkaisua ei kannata odottaa ainakaan ennen vuotta 2027 ja jotkut arvioivat, että saatamme päästä pelaamaan sitä vasta 2028.

Studio haluaa tehdä asiat nyt kunnolla. :n haparoiva julkaisuvaihe on opettanut kovia läksyjä, ja The 4:n kohdalla keskitytään laatuun eikä kiireeseen. Peli kertoo Cirin seikkailuista uudessa, todennäköisesti lumisessa Kovir-valtakunnassa, ja tekninen demo :llä näyttää jo nyt, että grafiikat ja maailma tulevat olemaan huikeat.

Merkittävä muutos pelin kehityksessä on siirtyminen Unreal Engine 5 -pelimoottoriin, mikä on iso hyppy pois aiemmasta REDengine-moottorista. Tämä tekee kehityksestä haastavampaa, sillä studio joutuu sovittamaan uuden moottorin tarkasti Witcher-maailman tarpeisiin, mutta samalla tämä panostus hyödyttää koko tulevaa trilogiaa ja jopa tulevaa -remasteria.

Yli 400 ammattilaista työskentelee projektin parissa, ja kehittäjät testauttavat peliä ahkerasti esimerkiksi konsoleilla, jotta katastrofeilta kuten Cyberpunkin alkuvaiheessa vältyttäisiin. Vaikka odotus on pitkä, CD Projekt Red näyttää nyt vastuulliselta ja läpinäkyvältä, mikä luo luottamusta, kun lopulta ilmestyy, siitä on tulossa taatusti odotuksen arvoinen mestariteos.