Alogicin galliumnitridi-laturit tarjoaa entistä nopeampaa latausta pienemmässä tilassa Kommentit pois päältä artikkelissa Alogicin galliumnitridi-laturit tarjoaa entistä nopeampaa latausta pienemmässä tilassa

Alogic GaN

Erityisesti -lisälaitteiden valmistajana tunnettu on lanseerannut uuden malliston galliumnitridiä hyödyntyvän laturimalliston. Laitteet soveltuvat mm. Apple ja uudempien Pro -laitteiden lataamiseen.

Alogic GaN

Galliumnitridiä hyödyntävät laturit ovat tavallisia latureita nopeampia ja vievät vähemmän tilaa. Ne ovat myös lämmönsietokyvyltään kestävämpiä. Valittavana on neljä eri mallia: 65W yhdellä USB-C liitännällä, 60W (tai 45+18W) kahdella USB-C liittimellä, 100W yhdellä USB-C liitännällä sekä 100W (tai 65+18W) kahdella USB-C ja kahdella USB -liittimellä.

Latureiden mukana tulee myös 2 metrin USB-C -kaapeli.

Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple julkisti iPhone 17e:n ja uuden iPad Airin – tehokkaampaa arkea 599 eurolla

esitteli kaksi uutta laitetta: budjettiluokan 17en ja päivitetyn Airin. Molemmat tulevat ennakkotilattaviksi 4. maaliskuuta ja saapuvat myyntiin 11. maaliskuuta. Lähtöhinta on kummallakin noin 599 dollaria, mikä on noin 550 euroa nykykurssilla, mikä on yllättävän maltillinen hinta tämän päivän laitemarkkinassa.

tuo mukanaan muutaman kaivatun parannuksen. Suurin uudistus on MagSafe-tuki 15 watin teholla. Edeltäjä tuki langatonta latausta, mutta ilman magneetteja ja vain 7,5 watin nopeudella. Uusi malli saa myös kolmannen värivaihtoehdon, pinkin, mustan ja valkoisen rinnalle. Sisuksissa hyrrää A19-siru ja tallennustila alkaa nyt 256 gigatavusta, eli tuplasti enemmän kuin aiemmin. Mukana on myös päivitetty Applen oma C1X-modeemi.

Täydellinen lippulaiva 17e ei kuitenkaan ole. Se muistuttaa sisäisesti paljon perusmallin :ää, mutta ilman kaksoiskameraa ja Dynamic Island -näyttöaukkoa. -näyttö löytyy, mutta virkistystaajuus jää 60 hertsiin 120:n sijaan. Silti kokonaisuus vaikuttaa houkuttelevalta paketilta hintaluokassaan.

Uusi puolestaan saa -sirun ja uuden N1-verkkopiirin, joka tuo tuen Wi-Fi 7:lle, Bluetooth 6:lle ja -yhteyksille. Apple lupaa jopa 30 prosenttia enemmän tehoa verrattuna M3-versioon ja peräti 2,3-kertaista suorituskykyä vuoden 2022 -malliin nähden. RAM-muistia on nyt 12 gigatavua, ja tarjolla ovat edelleen 11 ja 13 tuuman koot.

Lyhyesti sanottuna Apple ei keksinyt pyörää uudelleen, mutta hioi sitä entistä nopeammaksi. Sekä iPhone 17e että iPad Air näyttävät tarjoavan paljon vastinetta rahalle, ainakin paperilla.

Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla

Helmikuu toi puhelinkauppaan pientä draamaa, kun Samsungn viime vuoden huippumalli 5G nappasi ensimmäistä kertaa :n kuluttaja-asiakkaiden myydyimmän puhelimen tittelin. Ajoitus oli herkullinen: malli ehti ykköseksi juuri ennen seuraajansa julkaisua. Samalla kärkiviisikko osoitti, että suomalaiset eivät arkaile panostaa premium-luokan laitteisiin, nimittäin mukana oli peräti kolme Applen 17 -sarjan mallia.

Edullisemmassa hintaluokassa Samsungin A-sarja piti pintansa. A16 ja A56 päihittivät vastaavan hintaiset kilpailijat, kuten OnePlussan ja Honorin mallit. Kuluttajalistalla näkyykin selvä kahtiajako: toiset hakevat markkinoiden terävintä kärkeä, toiset järkihintaista arjen luottopuhelinta.

Käytettyjen puhelinten puolella tapahtui myös liikehdintää. nousi myydyimmäksi käytetyksi malliksi, ja iPhone 15 Pro seurasi perässä kärkiviisikossa. Listalle mahtui myös Samsungin taittuva 5G. DNA:n mukaan käytettyjen laitteiden arvostus on noussut: ostajat hakevat yhä useammin laadukasta ja tietoturvallista vaihtoehtoa uudelle, eikä pelkkä hinta enää ratkaise.

Yritysasiakkaiden puolella Apple hallitsi kärkeä neljällä mallilla. Työpuhelin ei ole enää pelkkä soitin, vaan osa yrityksen -ympäristöä ja kyberturvaa. Yritykset investoivat nyt entistä laadukkaampiin laitteisiin ja keskitettyyn hallintaan, mikä näkyy suoraan myyntilistoilla.

Älykellojen listalla nähtiin ehkä helmikuun sympaattisin ykkönen: K1 Pro -lasten kellopuhelin kiilasi kärkeen. Perässä seurasivat tutut nimet, kuten Apple Watchit ja Garminin urheilukellot. Puettava jatkaa vahvaa virettään, ja eSIM-yhteydellä varustetut kellot kasvattavat suosiotaan. Listan sijalle 11 noussut RingConn Gen 2 -älysormus kertoo puolestaan, että hyvinvointia halutaan seurata yhä huomaamattomammin, joskus jopa ilman kelloa ranteessa.