Älykellojen suosion ennustetaan laskevan – futuristisemmat vaihtoehdot kiinnostavat kuluttajia nyt enemmän Kommentit pois päältä artikkelissa Älykellojen suosion ennustetaan laskevan – futuristisemmat vaihtoehdot kiinnostavat kuluttajia nyt enemmän

Älykellojen tulevaisuus näyttää synkältä Andy Boxallin artikkelin valossa -sivustolla. Innovaation hiipuminen on ajanut alan umpikujaan. Uudet mallit, kuten , ovat lähinnä uudelleenlämmitettyjä versioita aiemmista malleista. Tämä pätee myös muihin tunnettuihin valmistajiin, eikä edes teknologiajätti ole onnistunut välttämään tätä kehityksen hidastumista. Series 9 muistuttaa vahvasti edeltäjäänsä Series 8:aa.

Vaikka nykyiset älykellot toimivat moitteettomasti ja niiden akunkesto on erinomainen, ei uusia ominaisuuksia juurikaan tunnu tulevan. Artikkelin mukaan yksi keskeinen syy on se, että markkinoilta puuttuu vallankumouksellinen uusi siru, joka sysäisi kehitystä vauhtiin. Tämän lisäksi valmistajat eivät ole vastanneet käyttäjien toiveisiin laajentaa mallistojaan useammilla kokoluokilla.

Kaikesta huolimatta älykellomarkkinoilla on myös valoisa puolensa. Kuluttajille on tarjolla luotettavia ja hiottuja älykelloja, jotka tarjoavat hyvää vastinetta rahalle. Tällä hetkellä älykellojen vahvuuksia ovatkin luotettavuus ja pitkä käyttöikä eikä niinkään mullistava uutuudenviehätys.

Artikkelin mukaan älypuettavien tulevaisuus saattaa kuitenkin löytyä aivan muualta. Sormustimet ja älylasit ovat nousemassa haastajiksi älykelloille mielenkiintoisella tekniikallaan. Sormukset, kuten suosittu Ring, tarjoavat mahdollisuuksia terveyden seuraamiseen huomaamattomalla tavalla. Älylasit taas avaavat ovet lisätyn todellisuuden maailmaan, jossa virtuaalielementit sulautuvat todellisuuteen. Samsungin tulossa oleva on uhka Oura Ringin markkina-asemalle, mikä voi entisestään heikentää älykellojen myyntiä.

Älykellojen on siis syytä herätä, sillä älysormukset ja älylasit ovat teknologisesti kiinnostavampi vaihtoehto. Koska emme välttämättä tarvitse lainkaan rannekkeeseen kiinnitettävää laitetta, on houkuttelevaa valita kaikkein innovatiivisin ja futuristisin vaihtoehto. Älykellot eivät tällä hetkellä onnistu tässä kilpailussa, ja artikkelissa jää auki kysymykseen, milloin tai tuleeko älykelloala koskaan uudistumaan ja herättämään uudelleen käyttäjien innostuksen.

Lähde: Digital Trends

Apple Watch saa syksyllä kasapäin uusia ominaisuuksia – nyt puhutaan treenikaverista ja eleohjauksesta Kommentit pois päältä artikkelissa Apple Watch saa syksyllä kasapäin uusia ominaisuuksia – nyt puhutaan treenikaverista ja eleohjauksesta

julkaisee syksyllä -päivityksen, joka tuo Apple Watchiin muun muassa uuden Buddy -ominaisuuden. Tämä tekoälypohjainen treenikumppani kannustaa sinua liikkeellä ollessasi ja antaa palautetta treenin aikana ja jälkeen. Se osaa esimerkiksi kehua matkaa ja vauhtia sekä verrata suoritustasi aiempiin treeneihin. Tsemppari kuitenkin vaatii uudemman iPhonen ja langattomat kuulokkeet, jotta jutustelu toimii.

Eleohjaus laajenee: voit heittää käden heilautuksen vastataksesi puheluun, hiljentääksesi hälytyksen tai palataksesi pääruudulle. Yhdessä kaksoisnapautuksen kanssa tämä tekee kellon käytöstä entistä helpompaa ilman toisen käden apua. Lisäksi kellon käyttöliittymä saa uuden kiiltävän Liquid Glass -ilmeen, joka viimeistelee tyylikkään ulkonäön.

Pienempinä, mutta käytännöllisinä uudistuksina kellon ilmoitusäänet mukautuvat ympäristön äänenvoimakkuuteen, -widgetit oppivat entistä paremmin arjen rytmiäsi ja Workout -sovellus osaa nyt valita musiikkisi tunnelman mukaan. Viestisovelluksessa viestit kääntyvät automaattisesti ja uutta on myös ranteelta kirjoitettava muistiinpanosovellus.

Kaiken kaikkiaan watchOS 26 tekee Apple Watchista entistä älykkäämmän ja käyttäjäystävällisemmän – ja saattaa jopa innostaa sinua liikkumaan enemmän.

Snapdragon 8 Elite 2 -piirin suorituskyky vuoti – ohittaa Applen A19 Pron moniytimissä Kommentit pois päältä artikkelissa Snapdragon 8 Elite 2 -piirin suorituskyky vuoti – ohittaa Applen A19 Pron moniytimissä

Qualcommin seuraava huippuluokan järjestelmäpiiri, 8 Elite 2, on noussut otsikoihin lupaavien -testitulosten myötä. Luotettavana pidetty vuotaja Digital Chat Station kertoo Weibo-alustalla, että uusi Elite 2 -piiri yltää yli 4 000 pisteen yksiydinsuorituskyvyssä ja yli 11 000 pisteeseen moniydintestissä.

Vertailun vuoksi edeltäjä Snapdragon 8 Elite saavuttaa tyypillisesti noin 3 100 pistettä yksiytimessä ja 9 800 pistettä moniytimissä – laitteesta riippuen. Tämä tarkoittaa, että uutuuspiiri parantaa yksiydinsuorituskykyä noin 20–30 % ja moniydinsuorituskykyä 10–15 %. Vaikka luvut eivät ole mullistavia, ne osoittavat tasaista kehitystä.

Applen tuleva A19 Pro -piiri, joka nähdään 17 Pro- ja Pro Max -malleissa, yltää sekin yli 4 000 pisteen yksiytimessä, mutta jää jälkeen moniydintestissä jääden noin 10 000 pisteeseen.

esitellään virallisesti syyskuun lopulla. Samaan aikaan odotetaan myös Applen A19 Pron julkaisua sekä MediaTekin seuraavan lippulaivapiirin paljastusta. Syyskuusta on siis tulossa merkittävä kuukausi mobiilisuorittimien saralla.