Amazon kehittää Mass Effect -tv-sarjaa – mukana Fast & Furious 9 -käsikirjoittajaKommentit pois päältä artikkelissa Amazon kehittää Mass Effect -tv-sarjaa – mukana Fast & Furious 9 -käsikirjoittaja
Amazon MGM Studios on aloittanut suositun pelisarjan ”Mass Effect” tv-sovituksen kehitystyön, Variety uutisoi yksinoikeudella. Sarjan käsikirjoittajana ja vastaavana tuottajana toimii Daniel Casey, joka tunnetaan myös Fast & Furious 9 -elokuvan käsikirjoittajana.
Cedar Tree Productionsin Karim Zreik toimii myös vastaavana tuottajana, ja tuotantotiimiin kuuluvat Ari Arad sekä EAMichael Gamble. Zreikin yhtiö Cedar Tree Productions on solminut kokonaisvaltaisen sopimuksen Amazon MGM Studiosin kanssa.
Sarjan tarkemmat juonikuviot ovat vielä salaisia, eikä yksityiskohtia ole paljastettu. Vuonna 2021 uutisoitiin, että Amazon kävi neuvotteluja Mass Effect -sarjan kehittämisestä, mutta konkreettista edistymistä ei raportoitu ennen tätä hetkeä. Aiemmin on ollut yrityksiä sovittaa pelisarja myös elokuvaksi, mutta hanke ei koskaan toteutunut.
Heroes– ja Nashville-sarjoista tunnettu näyttelijä Hayden Panettiere on kuollut 36-vuotiaana. Asiasta kertoo ABC News, ja Panettieren edustaja vahvisti kuoleman lausunnossaan. Kuolinsyystä ei ole toistaiseksi kerrottu lisätietoja.
Panettiere aloitti näyttelijänuransa jo lapsena 1990-luvun puolivälissä. Hänen tunnetuimpia roolejaan olivat Claire Bennet Heroes-sarjassa sekä Juliette Barnes Nashvillessä.
Elokuvissa Panettiere nähtiin muun muassa Remember the Titans, Raising Helen, Scream-elokuvissa ja I Love You, Beth Cooper -elokuvassa. Hänen ensimmäinen pitkä elokuvaroolinsa oli ääninäyttelijänä Disneyn A Bug’s Life -elokuvassa vuonna 1998.
Panettiere tunnetaan myös pelimaailmassa. Hän toimi ääninäyttelijänä useissa Kingdom Hearts -peleissä ja näytteli Samantha Giddingsin roolin PlayStationin Until Dawn -kauhupelissä.
Panettieren edustajan mukaan hän oli ihmisilleen ”uskomaton valo ja luonnonvoima”, joka toi iloa niin läheisilleen kuin miljoonille katsojille.
Epic Games Store saattaa olla saamassa alkuperäisen Linux-version. Asia nousi esiin Epic Games Storen yhteisö-Discordissa järjestetyssä kyselytunnissa, jossa Epicin työntekijältä tiedusteltiin palvelun Linux-tuesta.
Epicin henkilökuntaan kuuluva @onepercentnachos vastasi tuen olevan tulossa, mutta aivan seuraavaan preview-versioon sitä ei vielä saada. Syynä on se, että Linux-tuen toteuttaminen vaatii enemmän työtä kuin pelkän erillisen Linux-version julkaisemisen.
Asia olisi erityisen kiinnostava Steam Deckin käyttäjille. Tällä hetkellä Steam Deckillä Steamin ulkopuolisten pelipalveluiden käyttäminen vaatii usein yhteisön kehittämiä työkaluja tai erillisiä launchereita, jotka hyödyntävät Protonia.
Esimerkiksi Epic Games Storen ja GOG:n pelejä on Steam Deckillä voinut hallita muun muassa Heroic Launcherin kautta. Natiivin Linux-version myötä Epicin oma kauppapaikka voisi kuitenkin toimia huomattavasti suoraviivaisemmin.
Epic Games Store tunnetaan erityisesti viikoittain jaettavista ilmaispeleistä. Natiivin Linux-launcherin myötä niiden lunastaminen ja käyttäminen Steam Deckillä voisi muuttua nykyistä helpommaksi.
Samalla Linux-version mahdollisuudet eivät rajoittuisi pelkästään kauppapaikkaan. Natiivin launcher-tuen voidaan nähdä avaavan ainakin mahdollisuuden myös muiden Epicin pelien parempaan Linux-yhteensopivuuteen.
Yksi kiinnostavimmista nimistä olisi tietysti Fortnite, mutta tässä vaiheessa sen Linux-tuesta ei ole varmuutta.
Epic Games Storen Linux-versiolle ei ole vielä kerrottu tarkkaa julkaisupäivää. Epicin kommentin perusteella kehitystyö kuitenkin jatkuu, joten Steam Deck -pelaajien kannattaa pitää asiaa silmällä.
Linux-pelaamisen kannalta kyse olisi varsin tervetulleesta kehitysaskeleesta. Steam Deckin vahvuus on ollut alusta lähtien juuri se, kuinka pitkälle Proton on onnistunut venyttämään Windows-pelien yhteensopivuutta Linuxissa. Mitä useampi pelipalvelu tarjoaa tukea suoraan alustalle, sitä vähemmän käyttäjän tarvitsee kuitenkin turvautua erilaisiin kiertoteihin.