Amazon kehittämässä omaa pelien streamauspalvelua Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon kehittämässä omaa pelien streamauspalvelua

Amazon on kehittämässä omaa pilvipelaamispalvelua. Alustavien tietojen mukaan Googlen ja Microsoftin Project xCloudin kaltainen palvelu lanseerattaisiin aikaisintaan vuonna 2020. Muiden palveluiden tapaan Amazonin palvelu mahdollistaa laitevaatimuksiltaan korkeiden pelien pelaamisen esimerkiksi kännyköille, tableteilla, älytelkkareilla sekä kannettavilla.

on parhaillaan neuvottelemassa julkaisijoiden kanssa palveluun tulevista peleistä.

Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan Kommentit pois päältä artikkelissa Google tappoi Fitbit-sovelluksen – käyttäjät eivät ole erityisen innoissaan

on virallisesti korvannut tutun -sovelluksen uudella -sovelluksella, ja vastaanotto on ollut vähintäänkin nihkeä. Uudistus tuo mukanaan tekoälyvalmentajan, uuden käyttöliittymän ja kasan terveysominaisuuksia, mutta moni pitkäaikainen Fitbit-käyttäjä kaipaa jo vanhaa takaisin.

Suurin muutos näkyy etusivulla, jossa yrittää nyt toimia henkilökohtaisena hyvinvointiguruna. Se ehdottaa treenejä, analysoi unta ja antaa vinkkejä arkeen. Ongelma on vain siinä, että moni käyttäjä haluaisi nähdä ensimmäisenä omat tilastonsa eikä pitkää AI-monologia siitä, miksi keskiviikon yöuni jäi vajaaksi.

Kuva: Google

Google kehuu uuden sovelluksen kokoavan kaiken terveystiedon yhteen paikkaan. Mukana ovat liikunta, uni, syke, lääkitykset ja jopa sairauskertomukset Yhdysvalloissa. Lisäksi sovellus toimii yhteen muiden palveluiden, kuten Apple Healthin ja MyFitnessPalin kanssa. Samalla Fitbit Premium muuttuu Google Health Premiumiksi, joka avaa lisää tekoälyominaisuuksia kuukausimaksua vastaan.

Kaikki eivät kuitenkaan juhli muutosta. Käyttäjät valittavat erityisesti sekavammasta käyttöliittymästä ja siitä, että vanhat tiedot ja harjoituslokit ovat nyt monen painalluksen takana. Osa ominaisuuksista myös katoaa kokonaan, mikä on saanut monet pohtimaan, menikö “uudistus” enemmänkin huonosti naamioidun remontin puolelle.

Googlella on selvästi iso suunnitelma rakentaa Fitbitistä AI-vetoinen terveysalusta. Mutta ainakin tällä hetkellä moni käyttäjä olisi tyytyväinen huomattavasti yksinkertaisempaan innovaatioon: nappiin, josta saisi vanhan Fitbit-sovelluksen takaisin.

Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle

6 on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten ja .

Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.

Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.

Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.

Kehittäjä on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.