Amazonin The Wheel of Time -sarja haastaa Game of Thrones ja The Witcher -sarjat – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin The Wheel of Time -sarja haastaa Game of Thrones ja The Witcher -sarjat – katso traileri

The Wheel of Time

on tuomassa haastajaa ja -sarjoille uuden -sarjan myötä. Voit katsoa sarjan trailerin alta.

Sarja sijoittuu maagiseen maailmaan, joissa vain harvoilla naisilla on lupa käyttää sitä. Tarina seuraa Moirainea (Rosamund Pike), joka on osa Aes Sedai järjestöä. Moiraine saapuu pienkaupunkiin nimeltä Two Rivers, josta alkaa vaarallinen matka, jossa selviää kuka on profetoitu Dragon Reborn.

Sarja perustuu Robert Jordanin luomiin romaaneihin joista ensimmäinen The Eye of the World ilmestyi vuonna 1990. Yhteensä Jordan ehti tekemään kirjasarjaan 11 osaa. Kirjasarjan 12-14 julkaistiin Jordanin kuoleman jälkeen ja ne jatkoi loppuun Brandon Sanderson.

The Wheel of Time saapuu Amazon -palveluun marraskuun 19. päivä.

Salassapitosopimus käynnisti spekulaatiot: Henry Cavillin Warhammer-sarja saattaa perustua Eisenhorniin Kommentit pois päältä artikkelissa Salassapitosopimus käynnisti spekulaatiot: Henry Cavillin Warhammer-sarja saattaa perustua Eisenhorniin

Spekulaatio Henry Cavillin vetämän Warhammer 40,000 -elokuvauniversumin sisällöstä sai uutta tuulta alleen, kun suosittu -kirjailija viittasi Facebook-päivityksessään salassapitosopimukseen, joka estää häntä kertomasta syitä siihen, miksi hänen odotettu kirjansa on viivästynyt. Viesti herätti heti huomion fanien keskuudessa, sillä Abnettin kirjat – etenkin -sarja – ovat keskeisiä Warhammerin tarinankerronnassa.

Pandaemonium on kolmas osa -sarjassa, joka jatkaa Eisenhorn-universumin tarinaa. Toisen osan, Penitentin, lopussa tapahtui suuri juonipaljastus, jonka odotetaan muuttavan koko Warhammer 40,000 -universumin kerrontaa. Viivästys on siten turhauttanut faneja, jotka ovat jo vuosien ajan seuranneet hiljalleen kehittyvää, mutta harvoin ratkaisevasti etenevää tarinaa.

Yksi reddit-käyttäjä kertoi jo aiemmin tänä vuonna keskustelleensa Abnettin kanssa kirjakauppatapahtumassa, jossa kirjailija olisi vihjannut, että viivästys johtuu Pandaemoniumin potentiaalisesta vaikutuksesta koko universumin loreen. Games Workshopin kerrotaan haluavan varmistaa, ettei kirjan sisältö ole ristiriidassa Henry Cavillin ja Amazonin tulevan TV-projektin kanssa.

Tässä kohtaa fanien huomio kohdistuu Eisenhorniin – sarjaan, joka olisi huomattavasti helpompi sovittaa televisioon kuin massiiviset, galaksien laajuiset Warhammer-tarinat kuten . Eisenhorn on tiiviimpi, henkilövetoinen tutkintatarina inkvisiittoreista, joka tarjoaa sopivan lähtökohdan uudelle yleisölle ja Cavillin kaltaiselle näyttelijälle.

Cavill itse on sanonut nauttivansa Warhammer 40,000:n mukanaan tuomasta haasteesta ja kompleksisuudesta. Hänen intohimonsa IP:tä kohtaan ja roolinsa tuottajana lisäävät uskottavuutta ajatukselle, että hän haluaisi aloittaa sarjan jostain hänelle rakkaasta – kuten Eisenhornista. On siis täysin mahdollista, että Pandaemoniumin julkaisu on pysäytetty, jotta se ei paljasta liikaa tulevan sarjan tapahtumista tai ole ristiriidassa sen kanssa.

Vaikka varmaa tietoa ei vielä ole, yhdistelmä Abnettin NDA-viittauksista ja aikaisemmista vihjeistä nostaa odotukset korkealle. Fanien toive Cavillin Eisenhorn-sovituksesta elää vahvana, mutta samalla se tarkoittaa, että kirjaa saadaan mahdollisesti odottaa vielä pitkään.

Vakoilutrilleri Butterfly saapuu Prime Videolle elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Vakoilutrilleri Butterfly saapuu Prime Videolle elokuussa

on julkaissut ensimmäiset kuvat sekä julkaisupäivän odotetulle uutuussarjalleen , jonka kaikki kuusi jaksoa julkaistaan 13. elokuuta 2025. Sarjan pääroolissa nähdään - ja Hawaii Five-0 -tähti , joka toimii myös sarjan vastaavana tuottajana.

Butterfly perustuu Arash Amelin luomaan BOOM! Studiosin graafiseen novellisarjaan ja tuo katsojille intensiivisen, hahmokeskeisen vakoilutrillerin, jossa perhesiteet joutuvat koetukselle kansainvälisen vakoojakuvion keskellä.

Tarina seuraa David Jungia (Kim), entistä Yhdysvaltojen tiedusteluagenttia, joka elää piilossa Etelä-Koreassa. Hänen elämänsä suistuu raiteiltaan, kun menneisyyden synkkä päätös palaa kummittelemaan – ja häntä alkaa jäljittää nuori, tappavan vaarallinen agentti Rebecca (Reina Hardesty). Rebeccan takana toimii hämärä vakoojaorganisaatio nimeltä Caddis.

Daniel Dae Kimin mukaan Butterfly on pitkäaikaisen haaveen täyttymys: ”Halusin tuoda yhteen amerikkalaisia ja korealaisia tarinankertojia ja luoda sarjan, joka yhdistää nämä kaksi minulle rakasta kulttuuria.”

Sarjan on luonut yhdessä Kimin kanssa The Mentalist– ja Gotham-sarjoista tuttu Ken Woodruff sekä kirjailija Steph Cha. Muissa rooleissa nähdään mm. Piper Perabo, , , Kim Ji-hoon, ja . Vierailevina tähtinä mukana ovat myös tunnetut korealaisnäyttelijät ja .