Ambulance Life -pelastussimulaation ilmainen demoversio julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Ambulance Life -pelastussimulaation ilmainen demoversio julkaistu

NACONin julkaisema : A Paramedic Simulator on nyt saatavilla ilmaisena demoversiona :lle Steam-pelipalvelussa. Tämä pelastussimulaatiopeli sijoittuu kuvitteelliseen San Pelicanon suurkaupunkiin.

Pelissä pelaaja toimii pelastajana, ajaen ambulanssia ja auttaen ihmisiä erilaisissa hätätilanteissa. Tehtävät vaihtelevat kolareista loukkaantumisiin ja muihin vaaratilanteisiin, tarjoten jatkuvasti uusia haasteita.

Pelin keskeinen elementti on nopea päätöksenteko aikarajojen puitteissa. Pelaajan on priorisoitava avuntarvitsijoita ja tehtävä vaikeita valintoja, sillä kaikkia ei välttämättä pystytä pelastamaan.

Ambulance Life: A Paramedic Simulator julkaistaan 6. helmikuuta 2025 :lle, /S:lle ja PC:lle. Demo versio on ladattavissa parhaillaan Steamistä. Peli on osa NACONin Life-pelisarjaa, johon kuuluu myös muita simulaatiopelejä eri aloilta.

The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan 2. kausi tuo mukaan leikattua, brutaalia sisältöä

The Last of Us

:n The Last of Us -sarjan 2. kausi sisältää kohtauksia, jotka jätettiin pois alkuperäisestä -pelistä, paljastaa pelistudio Naughty Dogin johtaja ja sarjan vastaava tuottaja Neil Druckmann.

Kadonneet tasot ja uudet hahmot

Druckmannin mukaan mukana on niin kutsuttuja Lost Levels -kohtauksia, jotka osittain restauroitiin pelin -remasteriin. Näihin kuuluvat: Jackson Party – rauhallinen kohtaus, jossa Ellie osallistuu juhliin. The Hunt – tunnelmallinen jahti, jossa Ellie jäljittää haavoittunutta villisikaa. Seattle Sewers – ahdistava kauhujakso, jossa Ellie joutuu hirviöiden jahtaamaksi hylätyissä tunneleissa.

Druckmann lupaa, että sarjaan lisätty materiaali on erittäin raakaa ja brutaalia, mutta samalla kiehtovaa. Lisäksi mukana on merkittävä hahmo, joka pelissä mainittiin vain ohimennen – aivan kuten Frankin kohdalla kaudella 1.

Uusia hahmoja ja mystinen rooli

Kaudella 2 esitellään myös uusia hahmoja, kuten Kaitlyn Dever (Abby), Danny Ramirez (Manny) ja Tati Gabrielle (Mel)

Lisäksi näyttelijä Catherine O'Hara on liittynyt sarjaan mysteeriroolissa, jonka yksityiskohdat pidetään vielä salassa.

The Last of Us Part 2 jaettu useampaan kauteen

Toisin kuin ensimmäinen kausi, joka kattoi kokonaan alkuperäisen pelin tarinan, toinen kausi ei tule käymään The Last of Us Part 2 -peliä läpi yhdessä kaudessa. Sarjan toinen showrunner Craig Mazin on paljastanut, että tarina on jaettu osiin, ja 2. kauden seitsemännessä jaksossa on luonteva taukokohta. HBO ei ole vielä vahvistanut 3. kautta, mutta odotukset ovat korkealla.

Kauden 2 ensimmäinen jakso julkaistaan huhtikuussa 2025 – ja luvassa on lisää synkkää ja vaikuttavaa tarinankerrontaa!

Kotimainen romurallipeli Wreckfest 2 ilmestyy maaliskuussa Early Accessiin Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimainen romurallipeli Wreckfest 2 ilmestyy maaliskuussa Early Accessiin

Wreckfest 2

ja ovat ilmoittaneet, että 2 julkaistaan Early Access -versiona :lle Steamin kautta 20. maaliskuuta 2025. Täysversio julkaistaan myöhemmin :lle, Xbox Seriesille ja PC:lle.

lupaa entistä näyttävämpiä törmäyksiä ja tuhoa uudistetun fysiikkamoottorinsa ansiosta. Peli tarjoaa täyskontaktikisailua ilman sääntöjä, ja pelaajat voivat kilpailla nopeatempoisilla radoilla, hulluilla esteillä ja hyppyreillä varustetuilla kentillä sekä liikenteen seassa.

Pelissä on vanhoja, kolhiintuneita autoja, joita pelaajat voivat muokata mieleisikseen. Early Access -vaiheen aikana peliin lisätään uusia muokkausvaihtoehtoja, ratoja ja areenoita.

Wreckfest 2:n pelimuotoihin kuuluvat kilpailu-, derby- ja moninpelimuodot. Early Access -vaiheen aikana peliin lisätään uudistettu uramuoto, erikoishaasteita epätavallisilla ajoneuvoilla sekä turnauksia. Lisäksi PC-versio saa modaustuen Steam Workshopin kautta.

Wreckfest 2 ilmestyy Early Access -versiona PC:lle Steamin kautta 20. maaliskuuta 2025. Peli on tulossa myöhemmin myös PlayStation 5 ja sekä S -konsoleille.