Ambulance Life – uusi simulaattori vie pelaajan ensihoitajan rooliin Kommentit pois päältä artikkelissa Ambulance Life – uusi simulaattori vie pelaajan ensihoitajan rooliin

Ambulance Life

Nacon ja Aesir Interactive julkaisevat syksyllä uuden pelin, Ambulance Life: A Paramedic Simulator, joka tarjoaa pelaajille mahdollisuuden astua ensihoitajan saappaisiin. Pelissä pelaajat pääsevät kokemaan erilaisia hätätilanteita ja oppimaan ensiavun perusteita.

Ambulance Life on realismia tavoitteleva simulaattori, jossa pelaajat vastaavat ambulanssikuljetuksista ja ensiavun antamisesta. Pelissä onnistuminen vaatii sekä hyviä ajamistaitoja että perusteellisia tietoja ensiavusta. Pelaajat joutuvat tekemään nopeita päätöksiä ja priorisoimaan tehtäviä, kun he kiitävät kohti onnettomuuspaikkoja.

Pelin keskeisiä ominaisuuksia:

  • Realistiset hätätilanteet: Pelaajat kohtaavat erilaisia hätätilanteita, kuten auto-onnettomuuksia, sydänkohtauksia ja muita sairauskohtauksia.
  • Yksityiskohtainen ensiapu: Pelaajat voivat suorittaa erilaisia ensiaputoimenpiteitä, kuten elvytystä ja haavanhoitoa.
  • Avoin maailma: Pelaajat liikkuvat vapaasti pelin maailmassa ja vastaavat hätäpuheluihin.
  • Ajanhallinta: Pelaajien on hallittava aikansa tehokkaasti, jotta he voivat auttaa mahdollisimman monta potilasta.

Ambulance Life on osa Naconin Life-pelisarjaa, johon kuuluu muun muassa Garden Life, Taxi Life ja Chef Life. Peli julkaistaan PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle ja PC:lle. Tarkempi julkaisupäivä ja ikäraja ilmoitetaan myöhemmin.

Lue myös: Mielenkiintoinen idea huonolla toteutuksella – arvostelussa Taxi Life

Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun

Activision on julkaissut uuden trailerin Call of Duty: Black Ops 7 -pelille, ja mukana on varsin erikoinen mutta odotettu vieras, itse Predator. Trailerissa nähdään legendaarinen The Replacer, joka saa uransa vaarallisimman työkeikan. korvata sotilas keskellä alienin metsästysaluetta. Lopputulos on yhtä aikaa överi, räjähtävä ja huvittavan itseironinen.

Treyarchin kehittämä Black Ops 7 jatkaa sarjan tuttua linjaa, tiukkaa toimintaa, kylmää sotaa ja synkkää huumoria. Nyt peli kuitenkin sekoittaa pakkaa lisäämällä Predator: Badlands -elokuvan maailmaan sijoittuvan ristiinkampanjan, jossa elokuvan tapahtumat ja pelin tehtävät punoutuvat yhteen.

Elokuva saapuu valkokankaille 7. marraskuuta, ja Call of Duty: Black Ops 7 julkaistaan heti perään 14. marraskuuta PlayStationille, Xboxille ja PC:lle. Trailerin perusteella luvassa on niin adrenaliinia, verta kuin ikonista ”get to the chopper” -energiaa, eli juuri sitä, mitä fanit odottavat syksyn kovimmalta toimintapaketilta.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.