Amnesia kauhupelisarja saa jatkoa The Bunkerin myötä toukokuussa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Amnesia kauhupelisarja saa jatkoa The Bunkerin myötä toukokuussa – katso traileri

Amnesia: The Bunker

on julkaisemassa suositun kauhupelisarjan uusimman osan The Bunkerin toukokuun 16. päivä PlayStation ja Xbox -konsoleille sekä :lle.

Ensimmäisen maailmansodan aikaan sijoittuvassa pelissä pelaajat omaksuvat ranskalaisen sotilaan Henri Clementin roolin, joka jää jälkeen pataljoonastaan ja joutuu loukkuun hylättyyn bunkkeriin. Mutta hän ei ole yksin. Jotain kuollettavaa vaanii käytävillä ja metsästää seuraavaa ateriaansa.

Pelaajien on Henrin roolissa suunnistettava bunkkerin lävitse pimeässä kieroutuneessa labyrintissa käyttäen kaikkia taitojaan ja resurssejaan, jotta he pääsevät petoa pakoon. Mutta olento ei ole ainoa este, sillä bunkkeri on täynnä ansoja ja muita vaaroja.

Koko pelin ajan pelaajat kokevat tilanteen voimakkaan psykologisen kauhun ja oppivat samalla hahmosta, kun hän kohtaa pelkonsa ja yrittää kääntää ne uskoksi ja toivoksi. Peli on tarina selviytymisestä ja tahdosta elää, jopa vaikeimmissa olosuhteissa.

Kynsiä kiristävän pelattavuutensa, tunnelmallisen suunnittelunsa ja hahmovetoisen tarinansa ansiosta on pakollinen peli kauhupelien ystäville. Merkitse kalenteriisi Amnesia: The Bunkerin julkaisupäivä 16. toukokuuta ja valmistaudu kokemaan valtava ja hermoja raastava selviytymismatka.

Amnesia: The Bunker ilmestyy PlayStation ja Xbox -konsoleille sekä PC:lle toukokuun 16. päivä.

Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa

paljasti Japanin Star Wars Celebration -tapahtumassa fanien riemuksi, että ilmestyy Nintendo -konsolille 4. syyskuuta. Mutta ennen sitä – jo 15. toukokuuta – päästään käsiksi pelin uuteen lisäosaan A Pirate's Fortune. Tähtien sota -seikkailut eivät siis jää kesätauolle.

Switch 2 -versiota kehittää suomalainen , joka on tunnettu kovatasoisista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan. Tämä tiimi tietää, miten tuoda avaruustaistelut, planeettojen koluaminen ja nopeatempoinen toiminta myös käsikonsolille – ilman että tunnelma kärsii tippaakaan.

Star Wars Outlaws on ensimmäinen avoimen maailman Tähtien sota -peli, jossa pääsee ohjastamaan avaruusaluksia, vierailemaan tuntemattomilla planeetoilla ja tutustumaan galaksin alamaailmaan. Switch 2 -versio mahdollistaa koko tämän kokemuksen nyt myös liikkeellä ollessa.

Uusi lisäosa, A Pirate's Fortune, käynnistää Kay Vessin uuden tehtävän aarrejahdin ja konnien maailmaan. Mukana menossa on jälleen sympaattinen Nix sekä ikoninen lainsuojaton Hondo Ohnaka. Heidän on kohdattava Stinger Tashin johtama Rokana Raiders -porukka ja paljastettava Khepi-haudan salaisuudet. Tarinapaketti avautuu pelaajille, kun pääpeli on saatu päätökseen. Se sisältyy kausipassiin automaattisesti ja on erikseen ostettavissa muille.

Star Wars Outlaws on nyt saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Nintendo Switch 2 -julkaisu seuraa 4. syyskuuta. Pelistä on tarjolla myös Gold Edition- ja Platinum Edition -versiot sekä Ubisoft+ Premium -palvelun kautta pelattava versio. Ikäraja on PEGI 16 – eli ei ihan perheen pienimmille.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.