Analyytikoiden ennustuksen mukaan PS5 Pro on todellisuutta loppuvuodesta 2024 Kommentit pois päältä artikkelissa Analyytikoiden ennustuksen mukaan PS5 Pro on todellisuutta loppuvuodesta 2024

PlayStation 5

Asiantuntijat veikkaavat Pron ilmestyvän jo vuoden 2024 loppupuolella. Analyytikot kertovat CNBC:lle, että Sony todennäköisesti julkaisee Pro vuoden 2024 jälkimmäisellä puoliskolla.

Tämä “tehostettu” päivitys on suunniteltu piristämään PS5:n suosiota sen jälkeen, kun Sony myönsi odottavansa konsolin myynnin hidastuvan seuraavasta tilikaudesta alkaen (huhtikuu 2024). Se julkaistaisiin myös ennen vuoden 2025 Grand Theft Auto 6:n julkaisua, jonka odotetaan nostavan konsolipelinmyyntiä merkittävästi.

Sony ei ole vielä kommentoinut asiaa. Mikäli julkaistaan tänä vuonna, se tapahtuisi neljä vuotta PS5:n marraskuun 2020 julkaisun jälkeen.

Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Xboxin seuraava konsoli tähtää vuoteen 2027

Xbox 2042

Xboxin seuraavan sukupolven konsoli, työnimeltään , näyttää tähtäävän joulumarkkinoille 2027. Tieto nousi esiin Xboxin toimitusjohtajan Asha Sharma muistiossa, jossa käsiteltiin yhtiön tulevia suunnitelmia ja laitteistomarkkinoita ravistelevaa komponenttikriisiä.

Viime kuukausina pelialalla on spekuloitu, voiko kallistunut elektroniikka siirtää kokonaan seuraavan konsolisukupolven julkaisua. Komponenttien hintojen nousu on jo näkynyt nykyisten laitteiden hinnoissa, ja korotuksia ovat kokeneet muun muassa Series X, , sekä . Tästä huolimatta vaikuttaa pitävän kiinni vuoden 2027 suunnitelmastaan.

Muistion kiinnostavin yksityiskohta liittyy juuri joulusesonkiin 2027, jonka ympärille Microsoftin kerrotaan jo rakentavan laitteistostrategiaansa. Monien tulkinnan mukaan tämä viittaa siihen, että Project Helix on tarkoitus julkaista tuolloin. Samalla Sharma kuitenkin varoitti, että konsolien tallennuskomponenttien hinnat voivat olla vuonna 2027 jopa viisinkertaiset viime syksyyn verrattuna. Se ei lupaa hyvää mahdollisen hintalapun kannalta.

Microsoft julkisti Project Helixin virallisesti aiemmin tänä vuonna. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että laite pystyy pyörittämään sekä Xbox- että -pelejä. Sen sijaan avoimeksi jää vielä, saavatko käyttäjät käyttöönsä myös muita pelialustoja vai pysyykö kaikki Microsoftin omassa ekosysteemissä.

Lisätietoja konsolista odotetaan vielä tämän vuoden aikana. Kesän Xbox-tapahtumassa siitä ei kuultu sanaakaan, mutta marraskuussa vietettävä Xbox-brändin 25-vuotisjuhla tai joulukuinen The Game Awards voisivat tarjota sopivan näyttämön Project Helixin seuraavalle esittelylle. Vuosi 2027 näyttää joka tapauksessa olevan Xboxille poikkeuksellisen tärkeä etappi.

Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Sony rauhoittelee pelaajia digitaalisten pelien offline-toimivuudesta, kertavarmennus riittää

Sony Playstation 5

5 -konsolin ympärillä kuohunut DRM-keskustelu on saanut jatkoa, kun on antanut virallisen selvennyksen tilanteeseen. Pelaajien huolta herätti viime viikolla huhu, jonka mukaan digitaalisia pelejä pitäisi “varmentaa” verkossa 30 päivän välein.

Huhun mukaan tämä olisi tarkoittanut sitä, että jos konsoli olisi pitkään offline-tilassa, digitaaliset pelit voisivat lakata toimimasta ilman uutta kirjautumista. Ajatus herätti nopeasti voimakasta kritiikkiä, sillä se muistutti monia vuosien takaisesta Xboxin DRM-suunnitelmasta, jota PlayStation itse aikoinaan käytti markkinointivitsien kohteena.

Sony on nyt kuitenkin kommentoinut asiaa ja rauhoitellut pelaajia. Yhtiön mukaan kyse ei ole jatkuvasta tarkistuksesta, vaan kertaluonteisesta lisenssin varmistuksesta. Käytännössä peli tarkistaa oikeuden käyttöön kerran, minkä jälkeen pelaaminen voi jatkua normaalisti ilman uusia pakollisia verkkoyhteyksiä.

Selityksen mukaan järjestelmän tarkoitus on lähinnä estää tilanteita, joissa peli ostetaan, siitä haetaan hyvitys ja sen jälkeen jatketaan pelaamista offline-tilassa ilman lisenssiä. Monille pelaajille tämä kuulostaa tutulta kompromissilta, sillä digitaaliset kaupat vaativat jo valmiiksi verkkoyhteyden lataus- ja ostotilanteessa.

Taustalla keskustelua värittää myös PlayStationin historia vastaavissa kiistoissa. Vuoden 2013 One -DRM-kohu muistetaan yhä, ja silloin Shuhei Yoshida esiintyi kuuluisassa kampanjavideossa, jossa pelien lainaaminen kaverille esitettiin hämmästyttävän yksinkertaisena. Nyt tuo sama aikakausi nousee esiin uudelleen hieman vähemmän humoristisessa valossa, mutta lopulta ilman suurta muutosta pelaamisen arkeen.