Android 16 saapui Pixel-puhelimiin – uusia ilmoituksia, sovellustukea ja turvallisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Android 16 saapui Pixel-puhelimiin – uusia ilmoituksia, sovellustukea ja turvallisuutta

Google on julkaissut Android 16 -käyttöjärjestelmän vakaan version Pixel-laitteille. Päivitys on saatavilla Pixel 6 -sarjasta alkaen uusimpiin Pixel 9 -malleihin, mukaan lukien Pixel Fold ja Pixel Tablet. Päivitys jaetaan vaiheittain OTA-päivityksenä.

Vaikka osa suurimmista uudistuksista, kuten Material 3 Expressive -ilmettä ja uutta työpöytätilaa, ei vielä sisälly tähän julkaisuun, mukana on silti paljon kiinnostavaa. Android 16 tuo muun muassa tukea adaptiivisille sovelluksille, jotka skaalautuvat automaattisesti laitteen näytön koon ja muodon mukaan – erityisen hyödyllistä taittuvanäyttöisissä laitteissa.

Ilmoitusjärjestelmää on selkeytetty ryhmittelemällä saman sovelluksen ilmoitukset yhteen. Lisäksi Android 16 esittelee Live Updates -toiminnon, joka tarjoaa reaaliaikaisia päivityksiä esimerkiksi navigoinnista, ruoan tilaamisesta tai kyytipalveluista – suoraan lukitusnäytöllä ja tilapalkissa.

Käyttäjille, jotka hyödyntävät kuulokojeita, on nyt tarjolla oma hallintapaneeli, josta voi säätää äänenvoimakkuutta, mikrofonin käyttöä ja tarkastella akun varaustilaa. Tämä helpottaa erityisesti käyttöä meluisissa ympäristöissä.

Turvallisuutta parantaa uusi Advanced Protection -tila, joka suojaa käyttäjää haitallisilta sovelluksilta, huijauspuheluilta ja vaarallisilta verkkosivuilta.

Vaikka kaikki ominaisuudet eivät vielä ole saatavilla, Android 16:n vakaaversio antaa jo nyt esimakua tulevista, entistä joustavammista ja turvallisemmista Android-kokemuksista Pixel-käyttäjille.

Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo julkaisi oman kauppasovelluksensa – näyttää jopa 3DS-pelihistoriasi

Nintendo on tuonut pelikauppansa vihdoin puhelimeen. Uusi Nintendo Store -sovellus on nyt saatavilla iOS- ja Android-laitteille, ja sen mukana tulee nostalginen yllätys. Sovellus näyttää, kuinka monta tuntia vietit peleissä aina 3DS- ja Wii U -ajoista lähtien. Kyllä, nyt voit viimein todistaa, kuinka monta iltaa kului Face Raidersin kanssa.

Sovelluksen avulla voi myös selata Nintendo-uutisia, tarkistaa My Nintendo -palkinnot ja tutkia tarjouksia Switchin ja Switch 2:n peleistä. Ostokset eivät kuitenkaan tapahdu suoraan sovelluksessa, vaan se ohjaa käyttäjän verkkosivulle tekemään varsinaisen maksun.

Julkaisu tuli pian sen jälkeen, kun Nintendo raportoi myyneensä jo 10 miljoonaa Switch 2 -konsolia 30. syyskuuta mennessä. Ja koska Pokémon Legends: Z-A -bundle ei vielä sisälly lukuihin, luvun odotetaan nousevan nopeasti.

Nintendo on samalla vauhdissa myös muilla rintamilla. Super Mario Galaxy -elokuva saa ensi-iltansa 3. huhtikuuta, ja Legend of Zelda -elokuva valmistuu vuoteen 2027 mennessä. Ennen sitä faneja hemmotellaan Metroid Prime 4: Beyond -julkaisulla joulukuun alussa ja jos uusi sovellus kertoo mitään, Samuksen seuraavat seikkailut tulevat varmasti näkymään myös pelituntitilastoissa.

HONOR toi tekoälyn uudelle tasolle – MagicOS 10 lupaa oppivan käyttöjärjestelmän Kommentit pois päältä artikkelissa HONOR toi tekoälyn uudelle tasolle – MagicOS 10 lupaa oppivan käyttöjärjestelmän

Teknologiayhtiö HONOR esitteli Shenzhenissä pidetyssä kehittäjäkonferenssissaan jotakin kunnianhimoista. Maailman ensimmäisen itsenäisesti kehittyvän tekoälykäyttöjärjestelmän, MagicOS 10:n. Yhtiön mukaan tämä ei ole vain uusi versio vanhasta, vaan hyppy täysin uuteen aikakauteen, jossa käyttöjärjestelmät oppivat, mukautuvat ja jopa tekevät päätöksiä käyttäjän puolesta.

MagicOS 10:n sydän on päivitetty YOYO-avustaja, joka ei enää vain tottele käskyjä, vaan se myös “ymmärtää” kontekstia ja osaa suorittaa tehtäviä itsenäisesti HONORin oman MagicLM 3.0 -kielimallin avulla. Käytännössä se tarkoittaa, että YOYO voi säätää kuvan värit, varata kyydin tai tilata ruokaa, ilman että käyttäjä tarvitsee tehdä paljonkaan muuta kuin pyytää.

Uusi järjestelmä rikkoo myös laiterajoja. Se mahdollistaa tiedostojen ja kuvien sujuvan siirtelyn HONOR-, iOS-, Android- ja Windows-laitteiden välillä. Tämä on ominaisuus, jota moni ekosysteemien vanki on varmasti kaivannut. Lisäksi visuaalinen ilme on uudistettu “Zero-Gravity Transparency Design” -tyylillä, joka tuo läpikuultavaa keveyttä ilman lisävirrankulutusta.

HONOR ei kuitenkaan jää yksin omiin piireihinsä. Uusi 1x3xN-ekosysteemistrategia ja päivitetty AI Connect -alusta avaavat tekoälyteknologiaa myös muille yrityksille, kannustaen yhteistyöhön eri aloilla koulutuksesta älykoteihin.

Tekoälyn on oltava ihmiskeskeinen ja kehittyvä. – Toimitusjohtaja James Li kiteytti.

Jos lupaukset pitävät paikkansa, MagicOS 10 voi olla se hetki, jolloin käyttöjärjestelmä ei vain toimi, vaan alkaa oikeasti ajatella.