Android 16 saapui Pixel-puhelimiin – uusia ilmoituksia, sovellustukea ja turvallisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Android 16 saapui Pixel-puhelimiin – uusia ilmoituksia, sovellustukea ja turvallisuutta

Google on julkaissut Android 16 -käyttöjärjestelmän vakaan version Pixel-laitteille. Päivitys on saatavilla Pixel 6 -sarjasta alkaen uusimpiin Pixel 9 -malleihin, mukaan lukien Pixel Fold ja Pixel Tablet. Päivitys jaetaan vaiheittain OTA-päivityksenä.

Vaikka osa suurimmista uudistuksista, kuten Material 3 Expressive -ilmettä ja uutta työpöytätilaa, ei vielä sisälly tähän julkaisuun, mukana on silti paljon kiinnostavaa. Android 16 tuo muun muassa tukea adaptiivisille sovelluksille, jotka skaalautuvat automaattisesti laitteen näytön koon ja muodon mukaan – erityisen hyödyllistä taittuvanäyttöisissä laitteissa.

Ilmoitusjärjestelmää on selkeytetty ryhmittelemällä saman sovelluksen ilmoitukset yhteen. Lisäksi Android 16 esittelee Live Updates -toiminnon, joka tarjoaa reaaliaikaisia päivityksiä esimerkiksi navigoinnista, ruoan tilaamisesta tai kyytipalveluista – suoraan lukitusnäytöllä ja tilapalkissa.

Käyttäjille, jotka hyödyntävät kuulokojeita, on nyt tarjolla oma hallintapaneeli, josta voi säätää äänenvoimakkuutta, mikrofonin käyttöä ja tarkastella akun varaustilaa. Tämä helpottaa erityisesti käyttöä meluisissa ympäristöissä.

Turvallisuutta parantaa uusi Advanced Protection -tila, joka suojaa käyttäjää haitallisilta sovelluksilta, huijauspuheluilta ja vaarallisilta verkkosivuilta.

Vaikka kaikki ominaisuudet eivät vielä ole saatavilla, Android 16:n vakaaversio antaa jo nyt esimakua tulevista, entistä joustavammista ja turvallisemmista Android-kokemuksista Pixel-käyttäjille.

Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat

Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.

Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.

Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.

Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.

BOOX tuo rauhallisuuden digimaailmaan – uudet ePaper-laitteet keskittyvät syventymiseen Kommentit pois päältä artikkelissa BOOX tuo rauhallisuuden digimaailmaan – uudet ePaper-laitteet keskittyvät syventymiseen

Digihälinässä ja ilmoitusten tulvassa on harvinaista löytää hetki, jolloin voi vain pysähtyä. BOOX haluaa muuttaa tämän tuomalla markkinoille kolme uutta ePaper-lukulaitetta, jotka yhdistävät keskittymisen, vapauden ja rauhallisuuden avoimeen Android-alustaan. Mallistoon kuuluvat Note Max, Note Air5 C ja Palma 2 Pro, jotka lupaavat tehdä ruutuajasta rauhallisen kokemuksen, ei vain nopean välähdyksen tiedosta.

BOOXin laitteet on suunniteltu erityisesti niille, jotka työskentelevät sekä päällä että sydämellä, lukevat, kirjoittavat, luovat ja järjestävät maailmaa digitaalisesti. Avoin Android-alusta antaa vapauden valita työkalut ja sovellukset ilman sitoutumista yhteen palveluun tai tiedostomuotoon, jolloin teknologia tukee työtä eikä häiritse sitä.

Note Max on tarjolla nyt 715 euron hinnalla (norm. 869 €), Note Air5 C 530 eurolla ja Palma 2 Pro 400 eurolla. Näillä laitteilla BOOX pyrkii nostamaan ePaper-teknologian uudelle tasolle ja tarjoamaan käyttäjilleen harvinaisen asian digiajassa: hetken rauhaa ja syventymistä.