Animekauhua ja söpöä rogueliteä ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Animekauhua ja söpöä rogueliteä ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Lost Castle

jakaa tällä viikolla ilmaiseksi kahta peliä: kauhuroolipeliä Doki Doki Literature Club Plus! sekä rogueliteä .

Doki Doki Literature Club Plus!

Doki Doki Literature Club Plus! saattaa ensisilmäyksellä vaikuttaa tavalliselta lukioaikojen romanssi visuaaliselta romaanilta. Liityt kirjallisuuskerhoon ja tapaat värikkään tyttöjen joukon, joilla on ainutlaatuiset persoonallisuudet ja kirjalliset mieltymykset. Runoja jaetaan, ystävyyssuhteet kukoistavat ja sydämet lepattavat.

Tämä näennäisen viaton ulkokuori peittää alleen häiritsevän psykologisen kauhun käänteen, joka saa sinut kyseenalaistamaan itse todellisuuden. Valmistaudu epämiellyttäviin virheisiin, meta-narratiiviseen manipulointiin ja teemoihin, jotka tutkivat masennusta, itsemurhaa ja itsetuhoisuutta. Muista, että Doki Doki Literature Club Plus! ei sovellu heikkohermoisille. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Lost Castle

Lost Castle puolestaan heittää sinut viehättävään, mutta haastavaan beat-’em-up-seikkailuun. Tutki satunnaisesti luotuja luolia, jotka ovat täynnä hurmaavia mutta tappavia vihollisia ja omalaatuisia pomovastuksia.

Kerää uusia voimia, aseita ja kykyjä ja liity jopa kolmen ystävän kanssa kaaottiseen seikkailuun. Ole kuitenkin varuillasi, sillä ”söpöt” grafiikat voivat pettää. Jokainen kierros linnassa on ainutlaatuinen ja vaatii nopeat refleksit ja strategista ajattelua selviytyäkseen. Voit ladata pelin ilmaiseksi täältä.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.