Anno 117: Pax Romana vie pelaajat Rooman valtakuntaan Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 117: Pax Romana vie pelaajat Rooman valtakuntaan

Ubisoft julkisti uuden Anno-pelin, Anno 117: Pax Romanan, Ubisoft Forward -tapahtumassa. Vuonna 2025 julkaistava peli vie pelaajat muinaiseen Roomaan, missä he voivat rakentaa oman valtakuntansa.

Anno 117: Pax Romana on kaupunkirakennuspeli, jossa pelaaja toimii Rooman valtakunnan kuvernöörinä. Pelin tavoitteena on rakentaa valtakunta ja ohjata sen kohtaloa. Pelaaja voi valita, rakentaako hän valtakunnan tulevaisuuden hallitsevuuden vai talouskasvun kautta.

Pelin kehittäjät pyrkivät tekemään Anno 117: Pax Romanasta kaikkien aikojen yksityiskohtaisimman roomalaissimulaation. Peli seuraa Anno-pelisarjan perinteistä painotusta rakentamiseen tuhoamisen sijaan. Kuvernöörinä pelaaja voi rakentaa provinssia Latiumissa tai kelttiläisessä Albionissa oman mielensä mukaan. Samalla pelaaja voi hallita kaikkea akvedukteista naumachia-laivataisteluihin kolosseumissa. Pelaaja päättää levittääkö roomalaista kulttuuria vai omaksuuko kelttiläiset perinteet.

Anno 117: Pax Romana julkaistaan vuonna 2025 PlayStation 5 ja Xbox Series X/S -pelikonsoleille, sekä PC:lle. Peli tulee sisältymään myös Ubisoft+ Premium -tilaukseen.

Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding 2 saattaa pian saapua PC:lle

Death Stranding 2:n PC-versio näyttää olevan nurkan takana, sillä peli ilmestyi äskettäin ESRB:n ikäarviointisivustolle. Julkaisijaksi on listattu Sony Interactive Entertainment, mikä viittaa siihen, että PC-portti seuraa PlayStation 5 -julkaisua, joka nähtiin kesäkuussa 2025.

Ensimmäinen Death Stranding julkaistiin PS4:llä marraskuussa 2019 ja saapui PC:lle seuraavana heinäkuuna. Saman kaavan voisi olettaa myös jatko-osalle, mahdollisesti jopa The Game Awards -tapahtuman yhteydessä joulukuussa.

Peli on saanut tunnustusta niin tarinastaan kuin visuaalisesta toteutuksestaan. Kojima ja tiimi eivät kuitenkaan rajoitu vain peleihin. Disney+ -kanavalle on tulossa uusi 2D-animaatiosarja, live-action-elokuva sekä erillinen animaatioelokuva Death Stranding: Mosquito.

Kojiman kalenteri on muutenkin täynnä projekteja, kuten tuleva kauhupeli OD Xboxille ja PlayStationille tulossa oleva toimintapelillinen vakoiluseikkailu Physint, jota on kutsuttu henkiseksi seuraajaksi Metal Gear -sarjalle.

Death Strandingin fanit voivat siis odottaa paitsi uutta pelikokemusta PC:llä, myös monipuolista laajentumista maailmaan, joka yhdistää pelit, animaation ja elokuvan. Nyt jää vain jännityksellä odotettavaksi virallista ilmoitusta PC-portista.

Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses” Kommentit pois päältä artikkelissa Indiestudio syyttää Valvea sensuurista – Steam kieltäytyi myymästä kauhupeliä “Horses”

Indie-kauhupeli Horses julkaistaan 2. joulukuuta Epic Storessa, GOGissa, Itch.iossa ja Humble Storessa, mutta yksi valtava pelialusta jää välistä: Steam. Pelin kehittäjä Santa Ragione kertoo, että Steam kielsi pelin ilman selkeää syytä ja kaksivuotisen vääntämisen jälkeen studio arvioi olevansa korkean riskin tilanteessa, jossa koko toiminta saattaa kaatua.

Kehittäjä Pietro Righi Riva kertoo, että peli hylättiin alun perin jo 2023, kun he toimittivat varhaisen version Steamin pyynnöstä. Hylkäyksen syitä ei kuitenkaan koskaan kerrottu, eikä Valve antanut mahdollisuutta korjata mahdollisesti ongelmallista sisältöä. Yritykset tavoittaa Valvea ovat toistuvasti päätyneet hiljaisuuteen. Muilla alustoilla peli on sen sijaan hyväksytty normaalisti, ja se on saanut myös PEGI- ja ESRB-luokitukset.

Hylkäys herättää kysymyksiä, sillä Horses on synkkä, mutta laillisesti täysin sallittu aikuisille suunnattu teos. Pelissä ihmiset esittävät “hevosia”, alastomina, naamioituneina ja nöyryytettyinä. Peli käsittelee vallankäyttöä, traumaattisia rakenteita ja moraalista vastuuta. Yksi varhaisen version kohtaus saattoi Rivan mukaan laukaista väärinkäsityksen, mutta pelistä poistettiin jo kauan sitten kaikki, mikä voisi viitata alaikäisiin. Silti Steamin päätös pysyi muuttumattomana.

Steam-banni on Santa Ragionelle taloudellinen katastrofi. Ilman pääsyä PC-markkinoiden suurimmalle kauppapaikalle ulkopuolista rahoitusta ei herunut, ja studio joutui viimeistelemään pelin ystävien yksityisellä lainarahalla. Menestyäkseen Horses tarvitsisi myydä kymmeniä tuhansia kappaleita muilla alustoilla, mikä on tavoite, johon studio ei uskalla luottaa.

Riva toivoo yhä, että Valve kertoisi avoimesti, mikä sisällössä rikkoi rajoja. Hänen mukaansa Steamin linja on vuosien varrella ollut epämääräinen. Samaan aikaan palvelussa myydään eksplisiittisiä pornopelejä ja ääriväkivaltaa, mutta taiteellisesti rohkeampi teos voidaan vetää pois ilman selitystä. Riva painottaa, että vain yhdessä puhumalla avoimuuden puolesta alalla voidaan varmistaa, että pelit voivat olla taidetta ilman pelkoa hiljaisesta sensuurista.