Anno 1800 -strategiapeli laajenee kolmannella pelikaudellaan uusiin ulottuvuuksiin Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 1800 -strategiapeli laajenee kolmannella pelikaudellaan uusiin ulottuvuuksiin

Anno 1800

Ubisoft on julkistanut Anno 1800 -strategiapelin kolmannen pelivuoden, joka tulee sisältämään kolme laajennuspakettia.

Näitä ovat ensimmäisenä helmikuussa julkaistava Docklands, myöhemmin keväällä ilmestyvä Tourist Season ja kesälle päivätty The High Life. Lisäksi kolmas pelikausi tuo mukanaan ainutlaatuista kaupunkiornamenttia.

13. helmikuuta julkaistava Docklands laajentaa kaupunkisuunnittelua modulaarisella varastoalueella. Sen keskeisenä elementtinä on päärakennus, joka on saanut innoitusta UNESCOn suojelukohteena olevasta Speicherstadt-alueesta Berliinissä. Docklands tarjoaa pelaajalle myös uusia kaupankäyntimahdollisuuksia, kuten mahdollisuuden myydä harvinaisia tuotteita ja näin vahvistaa pelikaupungin taloutta. Keskeisenä hahmona nähdään kapteeni Tobias Morris, joka toimii pelaajan hallinnoiman kaupungin ja muun maailman välisenä linkkinä kaupankäynnissä.

Keväälle aikataulutettu Tourist Season -pelilaajennus tuo peliin monipuolisen turismimekaniikan upeine ravintoloineen ja turistibussiverkostoineen. Vierailevat turistit elävöittävät kaupungin ilmettä ja tapahtumia monella tapaa.

Kesäinen The High Life tutustuttaa pelaajan kaupungin uusiin korkeuksiin, sillä lisäosa esittelee pilvenpiirtäjät ja vaativia asukkaita palvelevat kauppakeskukset. Mukana tulee myös uusia monumentteja, hotelleja, ravintoloita ja muita kiehtovia rakennuksia.

Anno 1800 Year 3 tulee myyntiin kahtena eri versiona. Näitä ovat Complete Edition Year 3, joka sisältää peruspelin lisäksi Deluxe-paketin sekä kaikki kolme pelin kausikorttia, sekä Gold Edition Year 3, joka sisältää peruspelin ja Deluxe-paketin sekä kolmannen pelikauden kausikortin. Nämä uudet peliversiot korvaavat pelin aiemmat julkaisuversiot. Lisäksi peliin on luvassa myös ilmaisia päivityksiä uuden pelivuoden aikana.

Anno 1800 on saatavilla PC:lle Ubisoftin kaupan ja Epic Games Storen kautta.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.