Anno 1800 -strategiapeli saa vehreän kauniin lisäosan tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 1800 -strategiapeli saa vehreän kauniin lisäosan tänään

Anno 1800 Botanica

Ubisoft julkaisi tänään vehreyttä ja kauneutta korostavan Botanica-pelilaajennuksen suositulle Anno 1800 -strategiapelilleen. Lisäosa tuo mukanaan kymmenittäin erilaisia elementtejä ja rakennuslaajennuksia kasvitieteellisen puutarhan teemoin. Mukaan kuuluvat erilaiset ulkopuistot, musiikkipaviljonki ja muita kaupungin kauneutta ja vihreyttä korostavia osasia. Myös erilaiset eksoottiset kasvit tuovat mukanaan ennennäkemätöntä kauneutta jo olemassa olevaan kaupunkiympäristöön.

Anno 1800 on monipuolinen ja yksityiskohtainen strategiapeli, jossa pelaaja keskittyy suunnittelemaan ja rakentamaan omaa valtakuntaansa rakennuksista infrastruktuuriin avoimessa pelimaailmassa. Erilaiset tontit, rakennelmat ja katuverkostot ovat pelaajan suunniteltavissa. Näiden lisäksi diplomatia, tutkimusmatkat, kaupankäynti ja jopa mahdollinen sodankäynti ovat pelaajien päätettävissä.

Botanica tuo peliin vehreyttä ja mm. bändilavan.
Botanica tuo peliin vehreyttä ja mm. bändilavan.

Yksinpelin lisäksi sisältää pelisarjan klassisen moninpelitilan. Anno 1800 ja sen kausikortti ovat saatavilla digitaalisesti Store, sekä Epic Games -kauppapaikoista :lle.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Game Pass Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.

Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin oma ”Animal Crossing” jäi haaveeksi: Alterra on peruttu vähin äänin

on vahvistanut rivien välistä sen, mitä huhut jo ehtivät kertoa niin kehitteillä ollut cozy-henkinen peli on peruttu ennen kuin sitä ehdittiin edes kunnolla esitellä. Yhtiö ei kommentoinut peliä suoraan nimeltä, mutta totesi arvioivansa projektejaan jatkuvasti ja lopettavansa ne, jotka eivät enää vastaa tavoitteita.

Tietojen mukaan Alterra oli yhdistelmä Animal Crossingin leppoisaa elämänsimulaatiota ja Minecraftin rakentelua. Pelaajat olisivat tutkineet erilaisia biomeja, keränneet materiaaleja ja kohdanneet erikoisia Matterling-hahmoja, joita kuvailtiin -figuurien kaltaisiksi. Projekti kuulostaa paperilla varsin houkuttelevalta, ehkä jopa liiankin tutulta.

Hyvä uutinen on, ettei peruminen ole johtanut irtisanomisiin. Kehitystiimin jäsenet siirretään muihin projekteihin, mikä on pelialalla usein paras mahdollinen lopputulos tällaisessa tilanteessa. Pelin luovaa johtoa veti Patrick Redding, joka tunnetaan muun muassa -pelistä ja -sarjasta.

Ubisoftin mukaan päätös liittyy laajempaan strategiaan, jossa projekteja tarkastellaan jatkuvasti laadun, markkinapotentiaalin ja pitkän aikavälin tavoitteiden näkökulmasta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kaikki ideat eivät päädy maaliin asti, vaikka ne kuulostaisivat lupaavilta.

Samaan aikaan Ubisoftilla tapahtuu myös positiivisempia asioita. Yhtiö on juuri vahvistanut, että saa virallisen esittelynsä 23. huhtikuuta. Vaikka Alterra ei koskaan nähnyt päivänvaloa, Ubisoftin pelijuna jatkaa kulkuaan tällä kertaa vain kevyemmin kuormin.