Anno 1800 -strategiapelin Tourist Season -lisäosa tuo turistit kaupunkeihin Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 1800 -strategiapelin Tourist Season -lisäosa tuo turistit kaupunkeihin

Anno 1800

Ubisoft julkaisi Anno 1800 -strategiapelin kolmannen pelivuoden toisen laajennuspaketin. Tourist Season -nimellä kulkeva laajennus tuo väriä ja viihdettä kaupunkeihin. Upeilla hotelleilla kaupungista saa tehtyä houkuttelevan turistikohteen. Uusissa ravintoloissa, kahviloissa ja baareissa voi tarjota vieraille paikallisia herkkuja. Pelaaja voi luoda uusia bussilinjoja, jotka yhdistävät hotellit turistikohteisiin, kuten museoihin, eläintarhoihin ja upeaan rautatorniin.

Anno 1800 Year 3 on myynnissä kahtena eri versiona. Näitä ovat Complete Edition Year 3, joka sisältää peruspelin lisäksi Deluxe-paketin sekä kaikki kolme pelin kausikorttia, sekä Gold Edition Year 3, joka sisältää peruspelin ja Deluxe-paketin sekä kolmannen pelikauden kausikortin. Nämä uudet peliversiot korvaavat pelin aiemmat julkaisuversiot. Lisäksi peliin on luvassa myös ilmaisia päivityksiä uuden pelivuoden aikana.

Anno 1800 on monipuolinen ja yksityiskohtainen strategiapeli, jossa pelaaja keskittyy suunnittelemaan ja rakentamaan omaa valtakuntaansa rakennuksista infrastruktuuriin avoimessa pelimaailmassa. Erilaiset tontit, rakennelmat ja katuverkostot ovat pelaajan suunniteltavissa. Näiden lisäksi diplomatia, tutkimusmatkat, kaupankäynti ja jopa mahdollinen sodankäynti ovat pelaajien päätettävissä. Yksinpelin lisäksi Anno 1800 sisältää pelisarjan klassisen moninpelitilan. Anno 1800- ja Anno 1800: Complete Edition -pelit sekä kausikortit ovat saatavilla digitaalisesti Ubisoft Store- ja Epic Games -kauppapaikoista PC:lle.

Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä

tekee näyttävän paluun tänä kesänä, mutta kaikki vanha ei tule mukana. on päättänyt jättää remake-versiosta pois alkuperäisen pelin moninpelin sekä ladattavat lisäsisällöt. Ratkaisun taustalla on halu keskittyä yksinomaan tarinaan ja merirosvo Edward Kenwayn seikkailuun.

Virallinen julkistus nähdään 23. huhtikuuta järjestettävässä esittelyssä, jossa peli paljastetaan kunnolla ensimmäistä kertaa. Remakea kuvaillaan puhtaasti tarinavetoiseksi kokemukseksi, ja samalla luvataan täysin uusia tarinaelementtejä, sisältöä ja pelimekaniikkoja. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkä kiillotettu klassikko, vaan osittain uudelleen rakennettu kokonaisuus.

Monille faneille tieto DLC:n ja moninpelin puuttumisesta voi tuntua kylmältä suihkulta. Hyvänä uutisena kuitenkin on, että alkuperäinen peli ja sen lisäsisällöt pysyvät edelleen pelattavissa erikseen. Ubisoft ei myöskään suunnittele julkaisevansa vanhoja lisäreitä uudelleen, ei edes siinä tapauksessa, että remake myisi yhtä hyvin kuin rommi Karibialla.

Kulissien takana tapahtuu muutakin. Sisäpiiritietojen mukaan ainakin yksi uusi -remake on jo kehitteillä ja lisää on luvassa, jos Black Flag Resynced menestyy odotetusti. Ennakkohype antaa viitteitä siitä, että merirosvoseikkailu voi hyvinkin nousta hitiksi.

Pelin ensimmäiset vilaukset ovat jo vuotaneet verkkoon ja ne vihjaavat selvästi parantuneesta grafiikasta alkuperäiseen verrattuna. sai aikoinaan kiitosta erityisesti meritaisteluistaan, mutta nyt jää nähtäväksi riittääkö uudistettu yksinpelikokemus pitämään saman liekin elossa. Julkaisupäivä on 9. heinäkuuta 2026.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että :lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.