Anno 1800 -strategiapelin Tourist Season -lisäosa tuo turistit kaupunkeihin Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 1800 -strategiapelin Tourist Season -lisäosa tuo turistit kaupunkeihin

Anno 1800

Ubisoft julkaisi Anno 1800 -strategiapelin kolmannen pelivuoden toisen laajennuspaketin. Tourist Season -nimellä kulkeva laajennus tuo väriä ja viihdettä kaupunkeihin. Upeilla hotelleilla kaupungista saa tehtyä houkuttelevan turistikohteen. Uusissa ravintoloissa, kahviloissa ja baareissa voi tarjota vieraille paikallisia herkkuja. Pelaaja voi luoda uusia bussilinjoja, jotka yhdistävät hotellit turistikohteisiin, kuten museoihin, eläintarhoihin ja upeaan rautatorniin.

Anno 1800 Year 3 on myynnissä kahtena eri versiona. Näitä ovat Complete Edition Year 3, joka sisältää peruspelin lisäksi Deluxe-paketin sekä kaikki kolme pelin kausikorttia, sekä Gold Edition Year 3, joka sisältää peruspelin ja Deluxe-paketin sekä kolmannen pelikauden kausikortin. Nämä uudet peliversiot korvaavat pelin aiemmat julkaisuversiot. Lisäksi peliin on luvassa myös ilmaisia päivityksiä uuden pelivuoden aikana.

Anno 1800 on monipuolinen ja yksityiskohtainen strategiapeli, jossa pelaaja keskittyy suunnittelemaan ja rakentamaan omaa valtakuntaansa rakennuksista infrastruktuuriin avoimessa pelimaailmassa. Erilaiset tontit, rakennelmat ja katuverkostot ovat pelaajan suunniteltavissa. Näiden lisäksi diplomatia, tutkimusmatkat, kaupankäynti ja jopa mahdollinen sodankäynti ovat pelaajien päätettävissä. Yksinpelin lisäksi Anno 1800 sisältää pelisarjan klassisen moninpelitilan. Anno 1800- ja Anno 1800: Complete Edition -pelit sekä kausikortit ovat saatavilla digitaalisesti Ubisoft Store- ja Epic Games -kauppapaikoista PC:lle.

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.

Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon jättää Maverick Gamesin: Odotettu ajopeli jatkaa matkaansa ilman jättijulkaisijaa

Amazon on päättänyt lopettaa julkaisusopimuksensa brittiläisen Maverick Gamesin kanssa, joka kehittää vielä nimeämätöntä avoimen maailman ajopeliä. Päätös ei kuitenkaan tarkoita peliprojektin päättymistä, vaan Maverick Games jatkaa kehitystä ja lupaa paljastaa lisää tietoa pelistä myöhemmin tänä vuonna.

Amazon kertoi, että strategian muutos ohjaa yhtiön keskittymään omiin vahvuuksiinsa, kuten Luna-alustan uudelleenkäynnistykseen ja Tomb Raider -yhteistyöhön Crystal Dynamicsin kanssa.

Päätös antaa Maverick Gamesille joustavuutta etsiä julkaisijaa, jonka strategia sopii paremmin pelin markkinoille tuomiseen. – Amazon tiedotti.

Maverick Games perustettiin vuonna 2022, kun osa Playground Gamesin Forza Horizon -tiimistä erosi ja perusti uuden studion. Mukana olivat muun muassa entinen Forza Horizon 5:n luova johtaja Mike Brown sekä muita kokeneita tekijöitä. Tavoitteena on luoda premium-luokan avoimen maailman ajopeli konsoleille ja PC:lle.

Vaikka Amazon ei enää ole mukana, Brown vakuuttaa, että kehitys etenee vahvasti. Fanit voivat siis odottaa pelistä lisätietoja vielä tämän vuoden aikana, ja Maverick Games aikoo jatkaa omaa visiota narratiivipainotteisesta ajokokemuksesta.

Peli on lupaava näyte siitä, että kokenut tiimi ei kaadu, vaikka alkuperäinen julkaisija vetäytyisikin. Maverick Games jatkaa matkaa omilla ehdoillaan.