Anthem -peliä luotsannut Jonathan Warner jätti BioWaren Kommentit pois päältä artikkelissa Anthem -peliä luotsannut Jonathan Warner jätti BioWaren

Anthem

Hiljattain kuopatun -pelin kehitystä johtanut Jonathan Warner on jättänyt BioWaren. Warner ehti työskennellä firmassa lähes 10 vuotta ja kertoi lähdöstään Twitter -tilillään.

Peli ilmestyi alunperin alkuvuodesta 2019 ja kärsi tällöin lukuisista bugeista ja oli perusmekaniikaltaan rikkonainen. BioWare lupautui kuitenkin uusimaan pelin kauttaaltaan, kunnes ilmoittu lähes kuukausi sitten lopettavansa pelin kehityksen tyystin.

Syynä kehityksen keskeyttämiseen oli koronaviruksen aiheuttamat hankaluudet kehityksessä ja studion halu keskittyä ja -pelisarjoihin.

Huhumylly jauhaa: Titanfall 3 julkistetaan aivan näillä näppäimillä? Kommentit pois päältä artikkelissa Huhumylly jauhaa: Titanfall 3 julkistetaan aivan näillä näppäimillä?

saattaa olla valmistautumassa julkistamaan huhutun :n tässä kuussa. Huolimatta aiempien Titanfall-pelien vaikeuksista, kolmannen osan kysyntä ja odotus fanien keskuudessa on vahvaa. Siksi on spekuloitu, että Titanfall 3 -pelin työstäminen olisi jo alkanut. Verkossa kiertää epävirallinen traileri, joka viittaa pelin maailmanlaajuiseen paljastamiseen 27. lokakuuta, mutta sen aitoutta ei ole vielä vahvistettu.

Titanfallilla on aina ollut hieman vaikea historia pelin loistavasta maineesta huolimatta. Alkuperäinen, vain moninpeliin keskittyvä –yksinoikeuspeli, kamppaili löytääkseen yleisöä, kun se julkaistiin vuoden 2014 alussa. Pelin julkaiseminen ilman yksinpelimahdollisuutta ei ollut tuolloin alalla normaali käytäntö. Tämä, yhdistettynä julkaisuun yksinomaan vähemmän suosituille Xbox Onelle, koettiin monien mielestä epäonnistumiseksi sen hienosta ensimmäisen persoonan mech-pelattavuudesta huolimatta.

Syksyllä vuonna 2016 julkaistu monialustainen, yksinpeliin keskittyvä jatko-osa jäi hieman jalkoihin samaan aikaan julkaistujen Modern Warfare Remastered ja , sekä :n takia. Näin ollen kamppaili löytääkseen paikkansa ensimmäisen persoonan räiskintäpelejen valtakunnassa, ainutlaatuisesta mech-pelattavuudestaan ja tarinakampanjastaan huolimatta.

Kaikista näistä haasteista huolimatta, ja mahdollisesti osittain Apex Legendsin valtavan menestyksen ansiosta, fanit vaativat edelleen Respawnin mech-keskeisen ensimmäisen persoonan räiskintäpelin kolmatta osaa. Epävirallinen teaser-traileri näyttää selkeästi vihjaavan, että Titanfall 3 todella on tulossa.

Mikäli traileri pitää paikkansa, se tarkoittaisi, että Respawn olisi valmistautumassa julkistamaan suuren uutisen virallisesti lähiaikoina, koska ehdotettu päivämäärä on jo aivan nurkan takana. Itse pelin julkaisu saattaa vielä olla muutaman vuoden päässä, vai kukapa sen nyt sitten todellisuudessa tietääkään.

Joka tapauksessa, fanien kannattaa pysyä kuulolla :n ja Respawnin sosiaalisesta mediasta mahdollisten päivitysten varalta.

Vapise The Sims – Life By You -elämäsimulaatio ilmestyy syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Vapise The Sims – Life By You -elämäsimulaatio ilmestyy syyskuussa

Life By You

on julkaisemassa varteenotettavaa kilpailijaa suositulle -elämäsimulaatiolle. Uusi peli kantaa nimeä ja sen kehityksestä vastaa entinen The Sims pomo Rod Humble ja luoja Linden Lab.

Peli tulee kehittäjän mukaan olemaan mahdollisimman modattavissa oleva ja avoin elämäsimulaatio. Pelaajat voivat luoda omat hahmonsa ja elää elämäänsä vapaasti rakentaen kotiaan, käyden töissä ja luoden uraansa. Pelissä voi myös käydä vapaasti oikeita keskusteluita muiden pelihahmojen kanssa.

Life By You ilmestyy :lle ja Epic Games Storen kautta Early Access tilassa syyskuun 12. päivä.