Apex Legends Global Series -online-turnaus jatkuu lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends Global Series -online-turnaus jatkuu lokakuussa

Apex Legends

EA jatkaa Apex Legends -battle royalen Global Series -online-turnausta lokakuun 3. päivä. Palkintopottina on yhteensä 500 000 dollaria ja turnaus huipentuu joulukuun 19-20. järjestettävissä pudotuspeleissä.

Nyt pelattava Autumn Series jatkaa suosittua Summer Circuit -sarjaa, joka keräsi yhteensä pelin 2 000 parhainta joukkuetta ympäri maailmaa.

Apex Legends Autumn Circuit

Syyskuun 12-13. päivä joukkueet kuten Team SoloMid, Gambit Esports ja Complexity Gaming mittelöivät Summer Circuitin mestaruudesta.

EA aikoo striimata kunkin kierroksen finaalipäivät Twitch -palvelussa sekä tapahtuman virallisella YouTube -kanavalla. Voit lukea lisätietoja täältä.

Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa

Resident Evil -sarjan uusin tulokas, Requiem, antaa pelaajille nyt vapauden valita haluavatko pelata ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa. Sarjan ohjaaja Akifumi Nakanishi kertoi, että länsimaalaiset pelaajat suosivat usein ensimmäistä näkökulmaa, ei ihme, kun he ovat kasvaneet PC-ensimmäisen persoonan räiskintäpelien, kuten Doomin, parissa. Japanissa taas monet suuntaavat mieluummin kolmannen persoonan näkökulmaan, tuttuun konsoliroolipelien tyyliin, kuten Dragon Quest.

Vaikka Requiemin virallinen julkaisu on vasta ensi vuonna, demo on ollut esillä niin Gamescomissa Saksassa kuin Tokyo Game Show’ssa. Nakanishi huomasi, että eri maissa pelaajat lähestyvät peliä eri tavalla, ja hän pitää tätä kulttuurisesti merkittävänä erona. Toisaalta hän myös huomauttaa, että nuorempi japanilainen pelaajakunta on nykyään tutustunut esimerkiksi Minecraftiin ja Apex Legendsiin, mikä tasoittaa näkökulmien eroja.

Resident Evil Requiem jatkaa sarjan siirtymää kohti ensimmäistä persoonaa, joka alkoi Resident Evil 7:ssä, mutta nyt pelaaja voi itse päättää, kummasta tykkää enemmän. Ensimmäisen persoonan näkökulma nostaa kauhuelementit uudelle tasolle, kun pelottavat hirviöt voivat lähestyä yllättäen kapean näkökentän takaa. Kolmannen persoonan näkymässä taas hahmon ympäristö on helpompi hahmottaa, mikä tekee esineiden ja vihjeiden löytämisestä helpompaa.

Demoilla Capcom on myös pyrkinyt saamaan palautetta pelin pelottavuudesta, sillä kehittäjät ovat sarjan pitkän historian myötä itse vaikeasti yllätettävissä. Tulevassa julkaisussa pelaajat pääsevät tutkimaan Raccoon Cityä ja kohtaamaan supersuuria hirviöitä, kuten Lisa Trevoria, oman näkökulman valinnasta riippuen.

Resident Evil Requiem ilmestyy Nintendo Switch 2:lle, PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle 27. helmikuuta 2026. Pelaatko sinä ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa?

Battlefield 6 haastaa Call of Duty -sarjan uudella live-action-trailerilla Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 haastaa Call of Duty -sarjan uudella live-action-trailerilla

Battlefield 6

EA on ottanut Battlefield 6:n markkinoinnissa suoraviivaisen otteen ja iskee suoraan kilpailijaan, Call of Dutyyn. Viime viikonloppuna julkaistu live-action-traileri pilkkaa Call of Dutyn tyylisiä mainoksia, mutta muuttaa ne täysin Battlefieldin omaksi näyttämöksi. Traileri alkaa näyttelijä Zac Efronin puheella, joka keskeytyy heti raketin räjäyttäessä joukon, sen jälkeen paikalle astuvat realistisen näköiset sotilaat ja toimintaa riittää pölystä ja savusta huolimatta.

Mukana ovat myös NBA-tähti Jimmy Butler, country-laulaja Morgan Wallen ja UFC-tähti Paddy Pimblett, jotka esittävät pelin eri peliluokkia hurjilla asekuoseilla. Trailerin lopussa näkyy Battlefieldin tunnuslause: Only in Battlefield, joka alleviivaa pelin realistista sotilasfiilistä verrattuna Call of Dutyn usein humoristisiin skineihin.

Battlefield 6:n kehittäjät ovat painottaneet, että peli pysyy maanläheisenä ja uskollisena sarjan juurille. Designjohtaja Shashank Uchil totesi, ettei peli kaipaa esimerkiksi Call of Dutyn erikoisia julkkisskinejä, kuten Nicki Minajia.

Se pitää olla realistista. Kaikki sotilaat maassa, kuten BF3 ja BF4 olivat. – Uchil kommentoi.

Battlefield 6 julkaistaan 10. lokakuuta 2025, hieman ennen Call of Duty: Black Ops 7:n julkaisua 14. marraskuuta. Trailerin perusteella EA on valmis koviin mittelöihin markkinoinnissa ja realistisen sotilaskokemuksen tarjoamisessa, kun kaksi FPS-jättiä kisaa pelaajien huomiosta.