Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille

Suuren suosioon nopeasti kasvanut battle-royale peli Apex Legends julkaistaan piakkon myös puhelimille ja tableteille. Pelin julkaisija Electronic Arts on myös neuvottelemassa pelin viemisestä Kiinan markkinoille.

Apex Legendsin pahimmilla kilpailijoilla Fortnitella ja PUBG:lla on jo mobiiliversiot, joten ei tule yllätyksenä että myös EA haluaa näille markkinoille.

Apex Legends on ollut tähän asti EA:n historian nopeiten kasvava peli ja se on saavuttanut jo yli 50 miljoonaa pelaajaa.

Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa

Resident Evil -sarjan uusin tulokas, Requiem, antaa pelaajille nyt vapauden valita haluavatko pelata ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa. Sarjan ohjaaja Akifumi Nakanishi kertoi, että länsimaalaiset pelaajat suosivat usein ensimmäistä näkökulmaa, ei ihme, kun he ovat kasvaneet PC-ensimmäisen persoonan räiskintäpelien, kuten Doomin, parissa. Japanissa taas monet suuntaavat mieluummin kolmannen persoonan näkökulmaan, tuttuun konsoliroolipelien tyyliin, kuten Dragon Quest.

Vaikka Requiemin virallinen julkaisu on vasta ensi vuonna, demo on ollut esillä niin Gamescomissa Saksassa kuin Tokyo Game Show’ssa. Nakanishi huomasi, että eri maissa pelaajat lähestyvät peliä eri tavalla, ja hän pitää tätä kulttuurisesti merkittävänä erona. Toisaalta hän myös huomauttaa, että nuorempi japanilainen pelaajakunta on nykyään tutustunut esimerkiksi Minecraftiin ja Apex Legendsiin, mikä tasoittaa näkökulmien eroja.

Resident Evil Requiem jatkaa sarjan siirtymää kohti ensimmäistä persoonaa, joka alkoi Resident Evil 7:ssä, mutta nyt pelaaja voi itse päättää, kummasta tykkää enemmän. Ensimmäisen persoonan näkökulma nostaa kauhuelementit uudelle tasolle, kun pelottavat hirviöt voivat lähestyä yllättäen kapean näkökentän takaa. Kolmannen persoonan näkymässä taas hahmon ympäristö on helpompi hahmottaa, mikä tekee esineiden ja vihjeiden löytämisestä helpompaa.

Demoilla Capcom on myös pyrkinyt saamaan palautetta pelin pelottavuudesta, sillä kehittäjät ovat sarjan pitkän historian myötä itse vaikeasti yllätettävissä. Tulevassa julkaisussa pelaajat pääsevät tutkimaan Raccoon Cityä ja kohtaamaan supersuuria hirviöitä, kuten Lisa Trevoria, oman näkökulman valinnasta riippuen.

Resident Evil Requiem ilmestyy Nintendo Switch 2:lle, PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle 27. helmikuuta 2026. Pelaatko sinä ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa?

Fortnite saa KPop Demon Hunters -yhteistyön Kommentit pois päältä artikkelissa Fortnite saa KPop Demon Hunters -yhteistyön

Fortnite-fanit, valmistautukaa! Pelin suosittu KPop Demon Hunters -yhteistyö tuo nyt pelimaailmaan viimeisen palan trioa: Rumin. HUNTR/X-trion jäsenet Rumi, Mira ja Zoey saapuvat peliin 2. lokakuuta ja tähdittävät samalla uutta Demon Rush -tilaa, joka tuo mukaan demonien aaltoja vastaan taistelemisen yhdessä tiimin kanssa.

Demon Rush eroaa aiemmista Horde Rush -versioista siten, että yhteistyö korostuu entistä enemmän, sillä pelaajat työskentelevät yhdessä HUNTR/X-trion kanssa selviytyäkseen demonien hyökkäyksistä. Lisäksi Rumi, Mira ja Zoey ovat ostettavissa Fortnite-kaupasta omiin kokoelmiinsa.

Rumi toimii HUNTR/X:n päävokalistina ja johtajana, ja hänen asunsa julkistettiin viimeisenä kolmikosta. Fanit ovat ottaneet hahmon ilolla vastaan, ja Zoeyn laulajan ääntä antava Rei Ami on jakanut innostuksensa pelissä nähdystä ulkoasusta.

KPop Demon Hunters -elokuva on ollut Netflixin kesän hittituote, rikkonut katselurekordeja yli 325 miljoonalla katselukerralla ja saanut jo suunnitelmat live-action-elokuvasta, musikaalista ja jatko-osista. Fortnite-yhteistyö tuo tämän suosion myös pelin virtuaalimaailmaan.

Fortnitemaresin odottelua ei tarvitse kuitenkaan odottaa, Demon Rush ja Rumi ovat tulossa peliin alle 48 tunnin päästä, joten fanien kannattaa valmistautua demonien taltuttamiseen yhdessä KPop-tähtien kanssa.