Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille

Suuren suosioon nopeasti kasvanut battle-royale peli julkaistaan piakkon myös puhelimille ja tableteille. Pelin julkaisija on myös neuvottelemassa pelin viemisestä Kiinan markkinoille.

Apex Legendsin pahimmilla kilpailijoilla Fortnitella ja :lla on jo mobiiliversiot, joten ei tule yllätyksenä että myös EA haluaa näille markkinoille.

Apex Legends on ollut tähän asti EA:n historian nopeiten kasvava peli ja se on saavuttanut jo yli 50 miljoonaa pelaajaa.

Vanhaa uutta pelikansalle – miksi remasterit valtaavat pelikaupat yhä uudelleen? Kommentit pois päältä artikkelissa Vanhaa uutta pelikansalle – miksi remasterit valtaavat pelikaupat yhä uudelleen?

Pelimaailmassa käydään paraikaa kuumaa keskustelua, kun huhut :n uusintaversiosta nostavat vanhan kysymyksen pintaan: miksi pelaajat saavat yhä uudelleen samoja pelejä uusilla kuorilla? Remasterit eli vanhojen pelien uudelleenjulkaisut ovat vallanneet uusien konsoleiden julkaisukalenterit, eikä suunta näytä muuttuvan.

Pelaajat kyllä valittavat uusien ideoiden puutteesta, mutta samaan aikaan ja The Elder Scrolls: myyvät miljoonia uusina versioina. Ristiriita on ilmeinen, monella meistä on näppäimistö toisessa ja lompakko toisessa kädessä. Kritisoimme, mutta ostamme silti.

Kaikki remasterit eivät ole kuitenkaan samanarvoisia. Oblivion sai kunnollisen graafisen kasvojenkohotuksen ja säilytti silti alkuperäisen kömpelyytensä, joka teki siitä hurmaavan. GTA V taas on julkaistu jo kolmelle konsolisukupolvelle lähinnä pienin viilauksin, uusi versio näyttää lähinnä siltä, miltä vanha muistoissa näytti.

Remasterit ratkaisevat kyllä yhden ongelman: vanhoja pelejä on vaikea pelata ilman vanhaa konsolia tai epäluotettavaa emulaattoria. Mutta samalla pelaaja maksaa usein uudelleen pelistä, jonka jo kerran osti. Esimerkiksi Oblivionin ostaminen kolmatta kertaa voi kirpaista, vaikka sydän sanoo kyllä, järki saattaa huutaa ei.

Peliala vertautuu usein Hollywoodiin, jossa supersankarit palaavat valkokankaalle yhä uusissa versioissa. Mutta siellä tarina muuttuu, ohjaaja vaihtuu, ja vanhat leffat löytyvät hyllystä tai suoratoistosta. Peleissä taas uusintajulkaisut ovat usein teknisesti välttämättömiä, vanha peli ei yksinkertaisesti enää toimi uudella raudalla.

Ehkä pelialan tulevaisuus löytyy Fortniten kaltaisista elävistä peleistä, jotka päivittyvät ajan myötä sen sijaan, että ne julkaistaan uudelleen. Mutta niin kauan kuin sama peli tuo uutta rahaa vanhalla sisällöllä, uusintajulkaisut tulevat jatkumaan ja me pelaajat todennäköisesti ostamme ne taas kerran.

Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Anthemin lento päättyy lopullisesti tammikuussa 2026

Anthem

Electronic Artsin ja BioWaren kunnianhimoinen, mutta lopulta mahalaskuun päätynyt verkkoräiskintä julkaistiin vuonna 2019 ja nyt sen taru saa virallisen loppunsa. on ilmoittanut, että Anthemin palvelimet suljetaan 12. tammikuuta 2026.

Pelin kehitys lopetettiin jo vuonna 2021, mutta palvelimet ovat edelleen pyörineet hiljaisesti taustalla, kuin metrojuna ilman matkustajia. Nyt viimeinen pysäkki on kuitenkin näkyvissä. Uutta pelin sisäistä valuuttaa ei enää voi ostaa, mutta jos taskuun jäi virtuaalikolikoita, ne voi käyttää vielä ennen sulkemista.

Jos pelihimo iskee nostalgian voimalla, kannattaa toimia ennen kuin ovet sulkeutuvat. Peli poistuu -palvelusta jo 15. elokuuta 2025, joten tilauspalvelun kautta pelaavat joutuvat jättämään jäähyväiset jo aiemmin.

EA korostaa, ettei palvelimien sulkeminen ole johtanut irtisanomisiin, hieman erikoinen lisäys, kun ottaa huomioon pelialan nykyisen myllerryksen ja BioWaren hiljattaiset leikkaukset. Anthemia ei voi pelata offline-tilassa. Kun serverit pimenevät, peli katoaa kokonaan.

Vaikka ei koskaan noussut siivilleen toivotulla tavalla, sen lentomekaniikka sai aikoinaan kehuja. Ehkä paremmalla tuella ja vähemmällä kiireellä siitä olisi voinut tulla jotain enemmän. Mutta nyt se jää historian hyllylle, muiden unohdettujen pelien seuraan.