Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legends saapuu kilpailijoidensa tapaan mobiililaitteille

Suuren suosioon nopeasti kasvanut battle-royale peli Apex Legends julkaistaan piakkon myös puhelimille ja tableteille. Pelin julkaisija Electronic Arts on myös neuvottelemassa pelin viemisestä Kiinan markkinoille.

Apex Legendsin pahimmilla kilpailijoilla Fortnitella ja PUBG:lla on jo mobiiliversiot, joten ei tule yllätyksenä että myös EA haluaa näille markkinoille.

Apex Legends on ollut tähän asti EA:n historian nopeiten kasvava peli ja se on saavuttanut jo yli 50 miljoonaa pelaajaa.

Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä

Dead Space

Electronic Artsin kuuluisasta kauhupelisarjasta Dead Space ei ole tulossa uusia osia lähitulevaisuudessa. Insider Gamingin mukaan EA on laittanut sarjan jäädytystilaan, eikä uusia pelejä, remakeja tai rebootteja ole suunnitteilla.

Dead Space sai ensi-iltansa vuonna 2008 ja nousi nopeasti fanien suosikiksi selviytymiskauhupelien genressä. Vuoden 2023 remake sai myös kiitosta, mutta Dead Space 4 -idea ei mennyt läpi EA:n päätöksenteossa. Sarjan kehittäjät, kuten pelin ohjaaja Glen Schofield ja luovaohjaaja Bret Robbins, olivat ehdottaneet neljättä osaa, mutta julkaisija hylkäsi sen.

Raporttien mukaan osa EA:n sisäpiiristä on pohtinut IP-oikeuden myymistä, mikä voisi auttaa yhtiötä kattamaan velkojaan ja palauttamaan rahaa vuoden 2026 kaupan yhteydessä.

Vaikka tulevaisuus Dead Spacen suhteen näyttää nyt hiljaiselta, alkuperäisen ja remaken pelit muistuttavat miksi sarja vakiinnutti paikkansa kauhupelien klassikkojen joukossa. Fanit voivat siis edelleen palata alkuperäisten pelien maailmaan, vaikka uutta sisältöä ei ole luvassa.

Fortnite löysti yhtä merkittävää sääntöään – nännit eivät ole enää saatanasta Kommentit pois päältä artikkelissa Fortnite löysti yhtä merkittävää sääntöään – nännit eivät ole enää saatanasta

Fortnitessa on tapahtunut jotain, mitä harva osasi odottaa: pelin lähes vuosikymmenen mittainen ”ei nännejä” -linjaus näyttää murtuneen. Fanit huomasivat ensimmäisen täysin yksityiskohtaisen nännin uudessa Chapter 7 -kauden taistelupassin hahmossa, Carter Wussa ja se on ensimmäinen laatuaan pelin historiassa.

Muutos oli jo ilmassa muutama viikko sitten, kun pelaajat bongasivat kaksi epäilyttävää pistettä Homer Simpsonin rintakehästä. Tuolloin pohdittiin, oliko kyseessä vain lisenssipoikkeus vai sattuma, sillä Homer oli muutenkin varsin piirrosmainen lisäys. Mutta nyt kun myös täysin ”perinteinen” Fortnite-hahmo tulee esiin nännit esillä, vaikuttaa vahvasti siltä, että Epic Games on todellakin höllentänyt sääntöjään mieshahmojen ylävartalon yksityiskohtien suhteen.

Tämä on varsin merkittävä käänne pelissä, jossa lukemattomat topless-hahmot – Kratos, Hulk, Aang, Goku, John Cena ja monet muut, ovat tähän asti seikkailleet siloisin, kliinisesti nännittömin rintakehäin. Jopa mainoskampanjat, kuten yhteistyö Philipsin karvatrimmerin kanssa, pysyivät täysin nänni-vapaana alueena.