Apex Legendsin uusi Chaos Theory Collection -tapahtuma alkaa ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Apex Legendsin uusi Chaos Theory Collection -tapahtuma alkaa ensi viikolla

Apex Legends

EA:n suosittu battle royale Apex Legends ilmestyy ensi viikolla Nintendo Switch -konsolille ja samalla starttaa myös uusi pelinsisäinen Chaos Theory Collection -tapahtuma. Tapahtuma alkaa tiistaina 9. maaliskuuta.

https://www.youtube.com/watch?v=8FAKbWgJquU

Tapahtuma tuo mukanaan uuden päivitetyn alueen, uuden pelitilan, uusia kosmeettisia kilkkeitä sekä palkintoja. Caustic Town Takeover uudistaa kartan vedenpuhdistamon, josta löytyy nyt uutta loottia.

Ring Fury Escalation Takeover -pelitilassa parhaillaan meneillä olevaan ympyrään ilmestyy yksi tai useampi Ring Flare. Näihin osuvat pelaajat ottavat osumia samalla tavalla kuin normaalin ympyrän ulkopuolella. Pelaajat voivat myös käyttää uutta Heat Shield -ominaisuutta, joka tarjoaa hetkellisen suojan ympyrän tuhovoimalta.

Chaos Theory Collection -tapahtuma tarjoaa palkintoja kuten legendaariset Kraber ja EVA-8 -aseiden skinit sekä päivittäisiä palkintoja ja haasteita. Tapahtuman 24 ehostetta voi ansaita pelaamalla tai ostaa suoraan Apex Coinseilla tai Crafting Metalseilla. Kaikki ehosteet hankkimalla saa pelaajat Bangalore heirloomin.

Saatavilla tulee olemaan myös No-Fill Matchmaking, joka mahdollistaa pelaamisen yksin ilman satunnaisia joukkuetovereita.

Apex Legends on saatavilla PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle. Peli ilmestyy ensi viikon tiistaina myös Nintendo Switch -konsolille.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.