Apple aikoo lanseerata edullisemman mallin tulevista Vision Pro -laseistaan? Kommentit pois päältä artikkelissa Apple aikoo lanseerata edullisemman mallin tulevista Vision Pro -laseistaan?

Apple Vision Pro

Huhujen mukaan Apple olisi lanseeraamassa edullisemman version yhtiön Vision Pro -laseistaan.

Mark Gurmanin viimeisin uutiskirje antaa uutta tietoa Applelta odotetusta edullisemmasta Vision Pro AR/VR -laitteesta. Analyytikon mukaan ensimmäinen ominaisuus, joka on leikattu hintaa alentaakseen, on EyeSight-toiminto.

EyeSight-ominaisuus vaatii ulkoisen OLED-näytön sekä kameroiden ja antureiden syötön laitteen sisältä, joten näiden pois jättäminen auttaisi varmasti Applea laskemaan hintaa huomattavasti. Yhtiön kerrotaan tavoittelevan $1,500-2,500 hintaluokkaa. Uutiskirjeen mukaan, huhuttu lanseerauspäivä edullisimmille laseille tulisi olemaan vuoden 2025 aikana.

Vision Pro on tarkoitettu pääasiassa tuottavuustarkoituksiin, mutta sitä voi myös käyttää viihdetarkoituksiin kuten peleihin. Laitteen avulla käyttäjä voi vaihtaa todellisuuden ja virtuaalitodellisuuden välillä.

Apple Vision Pro

Laitteelle varta vasten suunniteltu VisionOS-käyttöjärjestelmä on suunniteltu erityisesti laitteelle. Siinä on myös ominaisuuksia kuten käyttäjän silmät näyttävä Eyesight -ominaisuus. VisionOS pystyy myös näyttämään digitaalisia elementtejä todellisen maailman päällä. Mukana on myös tuki erilaisille ohjaimille ja Apple Arcade -peleille.

Ensimmäinen versio Vision Pro -laseista saapuu markkinoile alkuvuodesta 2024.

BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden

Moni autoilija vannoo Apple CarPlayn ja Android Auton nimeen, mutta BMW väittää, että rakkaus näihin järjestelmiin on liioiteltua. Yhtiön käyttäjäkokemusjohtaja Stephan Durach kutsuu yleistä käsitystä, että kuljettajat luottaisivat puhelimensa navigaatioon, myytiksi.

BMW:n mukaan sen omat tutkimukset, jotka perustuvat anonyymiin dataan noin 10 miljoonasta autosta, paljastavat toisenlaisen todellisuuden. Kuljettajat suosivat auton omaa sisäänrakennettua navigointijärjestelmää sen sijaan, että käyttäisivät CarPlayta tai Android Autoa suunnistukseen. Modernit järjestelmät ovat nettiyhteydessä, päivittyvät reaaliajassa ja tarjoavat luotettavaa liikennetietoa, ominaisuuksia, joita monet puhelinapplikaatiot eivät tarjoa yhtä saumattomasti.

Se ei kuitenkaan tarkoita, että puhelin integrointia olisi hylätty kokonaan. BMW-kuljettajat käyttävät edelleen CarPlayta, mutta pääasiassa viestintään, jolloin teksteihin voi vastata turvallisesti ilman puhelimen käsittelyä ajon aikana.

Autoteollisuus on yhä jakautunut asiasta. GM, Rivian ja Tesla luottavat omiin ohjelmistoihinsa, kun taas Aston Martin kehittää CarPlay Ultraa, joka ottaa hallintaansa kaikki auton näytöt. BMW on valinnut keskitien, standardi CarPlay toimii pääruudulla, mutta auton omat järjestelmät hoitavat navigoinnin.

OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön

OnePlus vahvisti vihdoin, että seuraava lippulaivamalli OnePlus 15 saa uskomattoman nopean 165 Hz:n näytönpäivitysnopeuden. OnePlus:n presidentti Li Jie vihjasi asiaa Weibo-postauksessaan ja kehui, että korkeat virkistystaajuudet ovat yksi viime vuosikymmenen tärkeimmistä mobiilikokemuksen parannuksista.

Li itse jopa haastaa Applen, joka viimein nosti kaikki iPhonensa 120 Hz:iin, ja lupaa, että OnePlus 15 johtaa jälleen teollisuutta tällä saralla. Tämä tarkoittaa, että OnePlus 15 tarjoaa selvästi perinteisiä lippulaivoja sulavamman ruudunpäivityksen, ja korkea virkistystaajuus on luonnollisesti saatavilla juuri tässä mallissa.

OnePlus hyppää samalla yli numeron 14, joka jää väliin kulttuuristen uskomusten vuoksi joissakin Aasian maissa. Vaikka 165 Hz ei ole yhtä mullistava kokemus kuin siirtyminen 60 Hz:stä 120 Hz:iin, kyseessä on silti merkittävä päivitys niille, jotka arvostavat sulavaa ja nopeaa ruudunpäivitystä mobiililaitteessa.