Apple esittelee toukokuussa tekoälypainotteisen iPad Pron M4-sirun kera Kommentit pois päältä artikkelissa Apple esittelee toukokuussa tekoälypainotteisen iPad Pron M4-sirun kera

Raporttien mukaan julkistaa seuraavan sukupolven iPad Pron 7. toukokuuta. Tämä odotettu tabletti saa todennäköisesti merkittävän päivityksen – tehokkaan -sirun integroidulla Neural Enginellä. Bloomberg’s Mark Gurmanin mukaan tästä voisi tulla Applen ensimmäinen aidosti tekoälykäyttöinen laite.

Gurman spekuloi Power On -uutiskirjeessään, että Apple saattaisi hyödyntää toukokuun tapahtumaa esitelläkseen tekoälystrategiaansa itsenäisesti. Tämä antaisi heille mahdollisuuden paneutua syvemmin siihen, miten M4-käyttöinen ja muut laitteet hyödyntävät tekoälyominaisuuksia :ssa. Nämä toiminnallisuudet voisivat käsittää sekä Applen kehittämiä laitekohtaisia ominaisuuksia että tiiviisti integroituja chatbotteja mahdollisesti Googlelta tai :lta.

Tekoälykehityksen lisäksi uuden iPad Pron huhutuille kuuluu myös merkittävä visuaalinen päivitys -näytöllä. Tämä päivitys odotetaan tulevan saataville uuden lisävarustepaketin rinnalla, johon kuuluu muun muassa seuraava . Tämän Apple Penselin sanotaan sisältävän haptisen palautejärjestelmän, mikä saattaisi mahdollistaa innovatiivisia sovelluksia, kuten piirtämisen aikana tunnettavaksi tulevat tekstuurit – kuvittele paperin karheuden tunteminen Photoshopissa!

Akkuvirran riittävyys Apple Pencilistä saattaa kuitenkin olla huolenaihe jatkuvan haptisen palautejärjestelmän moottorin takia. Tämä voisi mahdollisesti liittyä huhuihin Apple Pencilien yhteensopivuudesta Vision Pron kanssa, missä haptiikka parantaisi yhteyden tunnetta virtuaaliympäristöissä. Muita Apple Penciliä koskevia huhuja ovat uusi puristusliike ja magneettiset kärjet, jotka mahdollistavat nopean tyylinvaihdon.

Vaikka Gurman korostaa tämän olevan merkittävin iPad Pron uudelleensuunnittelu vuodesta 2018, useimmat käyttäjät eivät välttämättä huomaa sisäisiä muutoksia. Gurman nostaa esiin OLED-näytön toisena merkittävänä uudistuksena. Vaikka jotkut, kuten kirjoittaja itse, saattaisivat innostua jo pelkästään OLED-näytöstä, toiset saattaisivat pitää hieman ohuempia, pyöristettyjä reunoja (iPhone 15 Pron kaltaisia) vähäpätöisenä muotoilumuutoksena.

Applen tekoälypainotus iPad Prossa saattaisi selventää sen kohderyhmää. Todennäköisesti niiden, jotka ovat kiinnostuneita tekoälystä, ja tehokasta tablettia etsivien käyttäjien välillä on merkittävä päällekkäisyys. Kuitenkin mahdollinen hinnanero iPad Pron ja suuremman, edullisemman iPad Airin välillä saattaisi karkottaa jotkut käyttäjät tekoälykeskeisestä Pro-mallista.

iPad Pron tekoälyominaisuuksien todellinen vaikutus lienee selkeämpi vasta, kun Apple kertoo lisää laitekohtaisista tekoälytoiminnoistaan tai kun iPadOS 18 julkaistaan syksyllä.

Lähde: TheVerge

Dell haastaa Applen uudella XPS 13 -kannettavalla – hinta alle 620 euroa Kommentit pois päältä artikkelissa Dell haastaa Applen uudella XPS 13 -kannettavalla – hinta alle 620 euroa

aikoo ravistella kannettavien tietokoneiden markkinoita tuomalla takaisin tutun -mallinsa uudessa, edullisemmassa muodossa. Yhtiö tähtää suoraan Applen suosittuun MacBook Neo -malliin, jonka menestys on herättänyt kilpailijat taistelemaan opiskelijoiden ja budjettitietoisten käyttäjien huomiosta.

Uuden XPS 13:n lähtöhinta on noin 615 euroa, ja opiskelijat voivat saada sen kampanjahintaan noin 527 eurolla. Dell korostaa, että laitteesta löytyy ominaisuuksia, joita vastaavan hintaluokan MacBook Neo ei tarjoa, kuten 2,5K-tarkkuuden kosketusnäyttö, taustavalaistu näppäimistö, Wi-Fi 7 -tuki ja Windows Hello -kirjautuminen.

Kuva: refurbed.fi

Kannettava on myös Dellin mukaan yhtiön ohuin ja kevyin XPS-malli tähän mennessä. Sen 13,4 tuuman näyttö tukee jopa 120 hertsin virkistystaajuutta, mikä tekee liikkeestä sulavampaa esimerkiksi verkkoselailussa ja videoita katsellessa. Sisuksista löytyy Intelin uusi prosessori sekä 512 gigatavun tallennustila perusmallissa.

Dellin siirto kertoo siitä, että edullisempien premium-kannettavien markkina kuumenee vauhdilla. osoitti MacBook Neolla, että laadukkaalle mutta aiempaa halvemman hintaluokan kannettavalle on kysyntää. Nyt Dell yrittää napata osan tästä yleisöstä tarjoamalla hieman enemmän ominaisuuksia lähes samaan hintaan. Taistelu opiskelijoiden repuista on siis virallisesti alkanut.

Apple kehittää iPhonelle “varkaustutkaa” – puhelin voisi lukittua heti ryöstön hetkellä Kommentit pois päältä artikkelissa Apple kehittää iPhonelle “varkaustutkaa” – puhelin voisi lukittua heti ryöstön hetkellä

näyttää kehittävän iPhonelle uutta turvaominaisuutta, joka kuulostaa melkein toimintaleffasta tutulta: puhelin osaisi huomata, jos se revitään käyttäjän kädestä, ja lukitsisi itsensä automaattisesti. Tarkoitus on tehdä taskuvarkaiden elämästä huomattavasti hankalampaa.

Tällä hetkellä iPhoneissa on jo useita suojauksia, kuten Find My ja Stolen Device Protection, mutta niissä on yksi iso heikkous: jos varas nappaa puhelimen silloin, kun näyttö on jo auki, vahinkoa ehtii tapahtua nopeasti. Uusi ominaisuus yrittäisi paikata juuri tämän aukon.

Raporttien mukaan järjestelmä hyödyntäisi iPhonen sensoreita, erityisesti kiihtyvyysanturia, tunnistaakseen äkillisen “repäisyliikkeen”. Lisäksi mukana voisi olla esimerkiksi Apple Watch, jonka avulla puhelin huomaisi nopeasti etääntyvänsä omistajastaan epäilyttävällä tavalla. Jos järjestelmä tulkitsee tilanteen varkaudeksi, lukittuu saman tien.

In Face ID & Passcode settings on iPhone, you can turn Stolen Device Protection on or off and choose when to require the additional security measures.

Kuva: Apple

Hauska yksityiskohta on se, että Apple näyttää ottavan tässä hieman mallia Android-puolelta. Googlen Android-laitteissa vastaava Theft Detection Lock -ominaisuus on ollut jo käytössä joillakin puhelimilla. Nyt omenaleirissäkin on ilmeisesti päätetty, että ehkä tämä ei ollutkaan hullumpi idea.

Ominaisuudelle ei vielä ole julkaisuajankohtaa, eikä Apple ole kommentoinut asiaa virallisesti. Mutta jos kehitys etenee suunnitellusti, tulevaisuuden iPhone saattaa olla taskuvarkaalle yhtä hyödyllinen kuin tiiliskivi – ja huomattavasti kalliimpi sellainen.