Apple havittelee tekoälytähtä Perplexityä – mutta Samsung hengittää niskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Apple havittelee tekoälytähtä Perplexityä – mutta Samsung hengittää niskaan

Teknologiajätti saattaa olla tekemässä uuden aluevaltauksen tekoälyn saralla. Sisäpiirilähteiden mukaan yhtiö pohtii parhaillaan -nimisen startupin ostoa. Kyseessä on tekoälyyn perustuva hakukone, joka on noussut vauhdilla suuren yleisön tietoisuuteen viime vuoden aikana.

Vaikka neuvottelut ovat vielä varhaisessa vaiheessa, Applen yritysostojen vetäjä ja tekoälyosaston johto ovat kuulemma mukana keskusteluissa. Toisin sanoen: mitään ei ole vielä lyöty lukkoon eikä Perplexity itse ainakaan myönnä tietävänsä mistään.

Jos Apple päättää tarttua ostohousuihin, se saisi varautua avaamaan lompakkonsa kunnolla. Perplexityn arvo pyörii tällä hetkellä noin 13 miljardia euroa, mikä tekisi siitä Applen historian suurimman yksittäisen yritysoston. Lisähaastetta tuo se, että Perplexity käy jo keskusteluja Samsungin kanssa teknologiansa tuomisesta osaksi korealaisjätin laitteita.

On siis mahdollista, että Apple ja ovat päätymässä teknologiahiekkalaatikolla samaan leikkikohteeseen. Kumpi ehtii ensin ja haluaako Perplexity edes tulla ostetuksi? Aika näyttää.

Samsungin uudet älykellot vuotivat verkkoon Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin uudet älykellot vuotivat verkkoon

Samsungin seuraavan sukupolven älykellot näyttäytyvät nyt koko komeudessaan, ainakin jos tuoreita vuotokuvia on uskominen. Teknologialuottovuotaja Evan Blass on julkaissut virallisilta vaikuttavia renderöintejä tulevista -sarjan malleista sekä uudesta Ultra 2 -mallista.

Uutukaiset, Watch 8, Watch 8 Classic ja Watch Ultra 2, jatkavat viime vuonna esitellyn ”squircle”-muotoilun linjoilla. Kulmikkaan pyöreä design ei ehkä miellytä jokaista puristia, mutta tuo modernia särmää kellovalikoimaan.

Huhujen mukaan kaikkien kolmen mallin sydämenä sykkii Samsungin uusi Exynos W1000 -piiri, ja ne pyörivät One UI 8 Watch -käyttöliittymällä, joka pohjautuu Googlen Wear OS 6:een.

Erityisesti Watch 8 Classic saattaa kiinnostaa perinteisemmän kellotuntuman ystäviä: siinä huhutaan olevan 1,5 tuuman näyttö, 46 mm runko, LTE-yhteydet, 64 gigatavua tallennustilaa, ja kyllä, se rakastettu pyörivä kehyskin on tekemässä paluun.

Virallinen julkaisu tapahtunee heinäkuussa samaan aikaan taittuvan Z Fold7:n ja Z Flip7:n kanssa. Nähtäväksi jää, millaisia hintoja näistä ranteen tehopakkauksista tullaan pyytämään, mutta speksien perusteella ei aivan alelaarin kamaa ole luvassa.

Samsung saattaa lukita joitakin Galaxy Watchin ominaisuuksia maksullisen tilauksen taakse Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung saattaa lukita joitakin Galaxy Watchin ominaisuuksia maksullisen tilauksen taakse

Samsungin -kellon käyttäjät ovat toistaiseksi saaneet käyttää kaikkia terveysominaisuuksia ilmaiseksi -sovelluksen kautta. Tilanne saattaa kuitenkin muuttua, sillä harkitsee premium-tilausta, joka rajoittaisi osan ominaisuuksista maksullisille käyttäjille.

Samsungin digitaalisen terveyden tiimin johtaja kertoi -haastattelussa, että yritys pohtii eri vaihtoehtoja ja saattaa ottaa käyttöön palvelun, joka muistuttaa tai -tilauksia. Näissä kilpailijoiden palveluissa esimerkiksi ohjatut treenit ja syvällisemmät analyysit ovat maksullisia, kun taas perusmittarit kuten askelmäärä ja sykeseuranta pysyvät ilmaisina.

Samassa haastattelussa paljastui myös tulevia ominaisuuksia, kuten ei-invasiivinen verikoe antioksidanttitasojen mittaamiseen, parempi unenvalmennus ja tekoälypohjaiset juoksuanalyysit. Lisäksi kehitteillä on uusi sydänterveyden arviointitoiminto, joka mittaa verenkierron rasitusta ja valtimokovettumista antureiden avulla.

Nämä uudet ominaisuudet ovat pian testattavissa valituilla käyttäjillä Yhdysvalloissa ja Etelä-Koreassa beetaversiossa, joka vaatii osallistumisen mahdollisesti epävakaaseen ohjelmistoon. Samsung ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä premium-tilauksen käyttöönotosta, mutta jos sellainen tulee, nämä uudet ominaisuudet voivat olla ensimmäisiä, jotka siirtyvät maksullisen käyttäjäryhmän taakse.

Samsungin odotetaan julkaisevan -mallin vielä tänä vuonna mahdollisesti samaan aikaan uusien taittuvanäyttöisten ja Flip 7 -puhelinten kanssa heinäkuussa. Samalla voi tulla julki lisää tietoa Galaxy Healthin tulevasta premium-versiosta.