Apple Intelligence: Siri saa uuden ilmeen ja paranneltuja ominaisuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Apple Intelligence: Siri saa uuden ilmeen ja paranneltuja ominaisuuksia

Apple on esitellyt ensimmäisen version uudesta tekoälyalustastaan, Apple Intelligence, IOS 18- kehittäjäversiossa. Samalla ääniassistenttina toimiva Siri on saanut merkittävän päivityksen.

Siri saa uuden ilmeen, joka muuttaa puhelimen reunat hohtaviksi aktivoinnin yhteydessä. Lisäksi äänen käsittely on parantunut, Siri ymmärtää nyt paremmin puhuttua kieltä, mukaan lukien epäselvät sanat ja lauseet.

Apple Intelligence- ominaisuuksia on lisätty myös muihin sovelluksiin, kuten sähköpostiin ja muistioihin. Sähköpostissa tekoäly luo yhteenvetoja viesteistä ja määrittelee tärkeät viestit. Muistio- sovellukseen on puolestaan lisätty äänitiedostojen transkriptointi ja niiden muuttaminen luetteloiksi ja yhteenvedoiksi.

Myös kuvien hakutoiminto on parantunut tekoälyn myötä. Nyt käyttäjä voi hakea esimerkiksi kuvia henkilöstä, joka käyttää laseja tai tietystä ruoasta tietyssä paikassa. Siri äänenavustaja on kuitenkin vielä kehitysvaiheessa. Tulevaisuudessa Siri pystyy esimerkiksi lukemaan viestejä ääneen ja luomaan niiden perusteella kalenterimerkintöjä.

Apple Intelligence ominaisuuksia on vielä vähän mutta ne antavat lupauksen tulevaisuuden mahdollisuuksista.

BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden Kommentit pois päältä artikkelissa BMW haastaa CarPlay- ja Android Auto -uskollisuuden

Moni autoilija vannoo Apple CarPlayn ja Android Auton nimeen, mutta BMW väittää, että rakkaus näihin järjestelmiin on liioiteltua. Yhtiön käyttäjäkokemusjohtaja Stephan Durach kutsuu yleistä käsitystä, että kuljettajat luottaisivat puhelimensa navigaatioon, myytiksi.

BMW:n mukaan sen omat tutkimukset, jotka perustuvat anonyymiin dataan noin 10 miljoonasta autosta, paljastavat toisenlaisen todellisuuden. Kuljettajat suosivat auton omaa sisäänrakennettua navigointijärjestelmää sen sijaan, että käyttäisivät CarPlayta tai Android Autoa suunnistukseen. Modernit järjestelmät ovat nettiyhteydessä, päivittyvät reaaliajassa ja tarjoavat luotettavaa liikennetietoa, ominaisuuksia, joita monet puhelinapplikaatiot eivät tarjoa yhtä saumattomasti.

Se ei kuitenkaan tarkoita, että puhelin integrointia olisi hylätty kokonaan. BMW-kuljettajat käyttävät edelleen CarPlayta, mutta pääasiassa viestintään, jolloin teksteihin voi vastata turvallisesti ilman puhelimen käsittelyä ajon aikana.

Autoteollisuus on yhä jakautunut asiasta. GM, Rivian ja Tesla luottavat omiin ohjelmistoihinsa, kun taas Aston Martin kehittää CarPlay Ultraa, joka ottaa hallintaansa kaikki auton näytöt. BMW on valinnut keskitien, standardi CarPlay toimii pääruudulla, mutta auton omat järjestelmät hoitavat navigoinnin.

OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön Kommentit pois päältä artikkelissa OnePlus 15 tuo huippunopean 165 Hz -näytön

OnePlus vahvisti vihdoin, että seuraava lippulaivamalli OnePlus 15 saa uskomattoman nopean 165 Hz:n näytönpäivitysnopeuden. OnePlus:n presidentti Li Jie vihjasi asiaa Weibo-postauksessaan ja kehui, että korkeat virkistystaajuudet ovat yksi viime vuosikymmenen tärkeimmistä mobiilikokemuksen parannuksista.

Li itse jopa haastaa Applen, joka viimein nosti kaikki iPhonensa 120 Hz:iin, ja lupaa, että OnePlus 15 johtaa jälleen teollisuutta tällä saralla. Tämä tarkoittaa, että OnePlus 15 tarjoaa selvästi perinteisiä lippulaivoja sulavamman ruudunpäivityksen, ja korkea virkistystaajuus on luonnollisesti saatavilla juuri tässä mallissa.

OnePlus hyppää samalla yli numeron 14, joka jää väliin kulttuuristen uskomusten vuoksi joissakin Aasian maissa. Vaikka 165 Hz ei ole yhtä mullistava kokemus kuin siirtyminen 60 Hz:stä 120 Hz:iin, kyseessä on silti merkittävä päivitys niille, jotka arvostavat sulavaa ja nopeaa ruudunpäivitystä mobiililaitteessa.